These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 William Goodman Team ERRACE p/b Central Wheel 41:51:00
2 Kurt Daniello Laurel Bicycle Club 43:25:00
3 Patrick Zelazek Team Edge 43:42:00
4 Marcus Peabody RISD 44:26:00
5 Bryan Zieroff Stage 1 / fusionTHINK 44:27:00
6 Greg Pelican Bethel Cycle Sport Club 47:27:00
7 Percy Zahl EECT/Green Arm Bandits 47:34:00
8 Dean Delis Northampton Cycling Club (NCC) 47:36:00
9 David Jacoboski ExpoWheelmen 47:49:00

cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Philip Lavoie Rogue Racing 43:38:00
2 Peter Cook Northampton Cycling Club 43:54:00
3 William Sheehan Cyclocrossworld 44:08:00
4 Phil Mazerolle Thread City Cyclers 44:58:00
5 Sean Roach Iron Bridge/Tarmac Cycling 45:31:00
6 Gabe Jiran CT HEAT 45:32:00
7 Matt Troutman Mystic Velo Club 46:20:00
8 Marcus Peabody RISD 46:25:00
9 Sean Whitehurst cheshire cycle 46:59:00
10 Sean Walsh 48:09:00
11 Josh Geib Bikeman.com 48:15:00
12 Miguel Camelo rosas CTCyclists 48:34:00
13 George Ives CFM Cycles 48:40:00
14 Christopher Zerrip Union Velo 48:50:00
15 Ian Macdonald MVCX 49:08:00
16 Kyle Herlihy C3 Racing 49:22:00
17 Peter Geloso Laurel Bicycle Club 49:37:00
18 Chris Bryant Bikers Edge 49:59:00
19 Matt Lichack lap
20 John Corbo lap
21 Lars Edeen Laurel Bike Club lap
22 Dan Goldberg Stage 1 / fusionTHINK lap
23 Brian Burke lap
24 Eric Hale lap

Junior 13-15

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lane Maher Team Edge
2 Peter Kiernan RACE CF | racecf.org @racecf
3 Peter Schulten CT Cycling Advancement Junior Team
4 Hope Maher Team Edge
5 Johnny Meyerle Bethel Cycle
6 Aidan Kiernan RACE CF | racecf.org @racecf

Junior 9-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jaden Wise Northampton Cycling Club (NCC)
2 Justin Peck
3 Benjamin Gyulay
4 Reece Davis Northampton Cycling Club (NCC)
5 Patrick Kiernan CT Cycling Advancement Junior Team
DNF Xander Jones ExpoWheelmen
DNF Rex Davis

Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Monte Frank Verge Sport 43:19:00
2 Wade Summers Horst Engineering Cycling Team 43:40:00
3 Bryan Atwood Team Edge 43:43:00
4 Joe Kubisek cheshire cycle 43:58:00
5 Michael Wonderly Horst Engineering Cycling Team 44:20:00
6 David Diviney CyclePath Racing 44:24:00
7 Arthur Roti Horst Engineering Cycling Team 44:25:00
8 Dominique Desmonts Team Danbury Audi 46:01:00
9 John Meyerle Bethel Cycle Sport Club 47:16:00
10 Denis Niez Class Cycles and Ovens of France 49:23:00
11 Mark Mahoney Bethel Cycle Sport Club 49:50:00
12 Percy Zahl EECT/Green Arm Bandits lap

Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick Cunningham Horst Engineering Cycling Team 38:15:00
2 Jonathan Tarbox ExpoWheelmen 40:44:00
3 Michael Parent NCC/BikeReg.com/Cyclocrossworld/Fit to Ride 41:42:00
4 Ken Coleman BCA/Linen 42:53:00
5 Rich Allen ExpoWheelmen 43:48:00
6 Paul Hayes 44:28:00
7 Dwight Johnson Laurel Bicycle Club lap
8 Matthew Snow Greenwich Bicycles lap

Pro Men 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jules Goguely RISD 57:47:00
2 Tim Ratta ExpoWheelmen 57:48:00
3 Todd Bowden Trek Cyclocross Collective 57:50:00
4 Amos Brumble iv CCB 59:33:00
5 Keith Gauvin ExpoWheelmen 59:43:00
6 Connor Walsh CCAP Pro-AM Team 01:00.2
7 Keith Burgoyne Laughing Dog Bicycle 1:02:03
8 Kurt Daniello Laurel Bike Club lap
DNF Laurence Merling ExpoWheelmen dnf
DNF Hunter Pronovost cheshire cycle dnf

Pro Women 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Vickie Monahan NYCROSS p/b Craft
2 Sheridan Bauman Team ERRACE p/b Central Wheel
3 Katrina Niez Class Cycles and Ovens of France
4 Kelli Montgomery Stage 1 / fusionTHINK
5 Lyn Mccabe Team ERRACE p/b Central Wheel

singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gary Hoehne Deathrow/Vassago Cycles
2 Zvilka Neeman
3 Jules Goguely RISD

Women cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Susan Fleming Bethel Cycle
2 Catherine Diviney CyclePath Racing
3 Linda Pierce Bethel Cycle
4 Maria Dumoulin Bethel Cycle
5 Lila Pelc Competitive Edge Cycling

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with