These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Buerger
2 Chris Cooper I AM Racing
3 James Waller Ride615 Development
4 John Marr
5 Arvin Jansen Village Volkswagen Cycling Team
6 Josiah Lightle Red Kite Bicycle Studio
7 John Carr Treehouse Racing
8 David Thienel
9 Philip Benavides Ride615 Development
10 Jeff Treuden Ride615 Development
11 Jeff Kauppi I AM Racing
12 Peter Woodrow Privateer Cyclocross Chattanooga
DNF Cody Wallis Privateer Cyclocross Chattanooga
DNF Justin Lowe Gear Up Cycles
DNF Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team

Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ian Umstead Village Volkswagen Cycling Team
2 Jeff Kauppi I AM Racing
3 Micheal Hardin Halcyon Bike Shop
4 Paul Gates Red Kite Bicycle Studio
5 James Waller Ride615 Development
6 Julian Sr azpeitia
7 Lester Bale
8 Nick Davis
9 Marc Baird Halcyon Bike Shop
10 Anthony Miller Village Volkswagen Cycling Team
11 David Johnson
12 Timothy Daigle
13 Jason Campbell
14 Matthew Ockerman
15 Jacob Kuper Team Bikers Choice
16 Roger Allbee Ride615 Development
17 Alexandar Weitzman
18 Thomas Mathews
19 Donald Warden

Juniors 9-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Victoria Williams MOAB
2 Julian Azpeitia-gonzalez
3 Zachary Lowe Gear Up Cycles
4 Max Beech
5 Veronica Beech Tennessee Women's Cycling Project p/b Cu

Masters 35-44 Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shannon Williams Red Kite Bicycle Studio
2 Travis Werts Sonic Cycling
3 Justin Lowe Gear Up Cycles
4 Trent Long Provision PEAK Performance Team p/b Visit Knoxville
5 Jean-paul Mcneely
6 John Carr Treehouse Racing

Masters 45+ Cat 2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zdenek Fiebinger Bicycle Caf
2 Corey Kruse
3 Jeff Kauppi I AM Racing
4 Keith Purino
5 Marshall Bassett MOAB Masters Racing
6 Jeff Treuden Ride615 Development
7 David Richardson MOAB
8 David Perreault Ride615 Development
9 John Maines MOAB

Men Juniors 15-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Arvin Jansen Village Volkswagen Cycling Team
2 Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team
3 Jacob Kuper Team Bikers Choice
4 Seth Bassett MOAB

Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Spencer Whittier Privateer Cyclocross Chattanooga
2 Jeremy Chambers MOAB
3 Arvin Jansen Village Volkswagen Cycling Team

Single Speed Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alistair Sponsel Red Kite Bicycle Studio
2 Justin Lowe Gear Up Cycles
3 Mark Peet Harper Auto
4 Paul Gates Red Kite Bicycle Studio
5 Josiah Lightle Red Kite Bicycle Studio

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alicia Allenbuerger
2 Kaitlyn Benavides Ride615 Development
3 Mary Isaac
4 Stephanie Maines Tennessee Women's Cycling Project p/b Cu
5 Jennifer Beech Tennessee Women's Cycling Project p/b Cu
6 Tammy Richardson Tennessee Women's Cycling Project p/b Cu

Women Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ali Whittier Privateer Cyclocross Chattanooga
2 Victoria Williams MOAB
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with