These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

A Class (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Justin Doll 0:47:17
2 Mark Flis 0:47:30
3 Josh Whitney 0:47:31
4 Thomas Bender 0:48:15
5 Bryson Perry 0:48:27
6 Tim Matthews 0:48:28
7 Thomas Cooke 0:49:10
8 Bender Jeff 0:49:11
9 Adam Brown 0:49:25
10 Reed Wycoff 0:49:32
11 Drew Free 0:50:05
12 Roger Arnold 0:50:05
13 Preston Yardley 0:50:16
14 Jason Hawks 0:50:42
15 Geoff Montegue 0:50:43
16 Matt Harding 0:50:43
17 Turbo Barrett 0:50:45
18 Howlin Wolfe 0:50:46
19 Brent Cannon 0:52:52
20 Racer Gibson 0:53:22
21 Brandon Blackwell 0:53:26
22 John Woodruff 0:54:39
23 Adam Lisonbee 0:55:11
24 Shane Dunleavy KUHL 0:55:44
25 Tyler Mullins 0:56:49
26 Jacob Rogers 0:57:11
DNF Andrew Dorais
DNF Val Gibson
DNF Bradley Thurgood
DNF Spencer Maughan

B Class (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Peters 0:39:42
2 Ryan Clayton 0:39:59
3 Dallin Hatch 0:40:03
4 Tony Church 0:40:09
5 Stewart Gray 0:40:12
6 David Hoffman 0:40:29
7 Mike Pratt 0:40:37
8 Richard Caramadre 0:40:42
9 Greg Sironen 0:40:43
10 Riley Tucker 0:41:10
11 John Thomas 0:41:17
12 Jeremy Ward 0:41:38
13 Jeff Flick 0:41:50
14 Jon Mock 0:42:14
15 Tim Meikle 0:42:19
16 Ryan Hobson 0:42:21
17 Ben Brutsch 0:42:33
18 Dan Barlow 0:42:36
19 Juan Ramirez 0:42:57
20 Tim Akers 0:43:16
21 Dallin Wiberg 0:43:20
22 Jim Deschenes 0:43:35
23 Matthew Newman 0:43:48
24 Shane Horton 0:44:08
25 Mark Nelson 0:44:23
26 Dallin Cotterell 0:44:25
27 Dan Rasband 0:44:40
28 Adam Koch 0:44:56
29 Devon Alvarez 0:45:06
30 Jeff Butler 0:45:59
31 Larry Tucker 0:46:02
32 Lance Anderson 0:48:05
33 Bobby Swenson 0:48:19
34 Zach Longson 0:48:32
35 Tim Butler 0:48:57
36 Ethan Nelson 0:50:09
37 Lance Ranea 0:52:14
38 Ryan Cooke 0:52:50
39 Jason Lux 0:37:15
40 Asa Kelley 0:39:21
41 Jordan Swenson 0:39:46
42 Joe Bears 0:44:33
DNF Nikos Sawye
DNF Ricky Maddox
DNF Troy Thompson
DNF Jeff Juip
DNF John Taylor
DNF Todd Taft
DNF Matthew Nelson SaltAir Cross Fever
DNF Josh Udall
DNF Nathan Clark
DNF Darren Wiberg

C Class (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bredan Williams 0:28:03
2 Jon Argyle 0:28:27
3 Donald Leach 0:30:39
4 Steven Weaver 0:30:45
5 Mike Rossberg 0:31:20
6 Kearsly Gardner 0:31:23
7 Kerry Smith 0:31:55
8 Aaron Mullins 0:32:52
9 Calvin Cahoon 0:33:34
10 Gary Robinson 0:33:52
11 Brad Rowberry 0:34:29
12 Jason Christensen 0:35:43
13 Matt Hornbock 0:35:47
14 Allan Sumnall 0:40:33
15 Gavin Pratt 0:26:26
16 Demetrius Leach 0:41:29
DNF Grant Crowell
DNF David Bowers
DNF Russell Hitchcock

Juniors (HS) (Open)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daxton Kennington 0:39:16
2 Braxton Francom 0:40:49
3 Drew Butler 0:41:09
4 Brec Thompson 0:42:32
5 Joe Gollings 0:43:50
6 Bradley Tuttle 0:44:12
7 Cooper Young 0:45:06
8 Aaron Rasband 0:45:46
9 Jacob Bessie 0:45:47
10 Devin Fish 0:46:00
11 Bridger Wilson 0:46:21
12 Hunter Rasmussen 0:46:27
13 Christopher Fang 0:47:35
14 Andrew Coligutly 0:49:22
15 Donavyn Jorgensen 0:50:09
16 Ethan Hair 0:51:31
17 Shanon Smith 0:52:40
18 Nathan Spencer 0:54:14
19 Griffin Rossberg 0:54:25
20 Kimball Mcintire 0:54:33
21 Janette Wong 1:00:29
22 Jessica Hornback 1:00:42
23 Michael Keyes 1:03:20
24 Justice Sumnall 0:32:54
DNF Joe Kresge

Women (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Kaufmann 0:42:37
2 Ali Knutson 0:45:45
3 Jackie Baker 0:46:05
4 Irini Woy 0:51:40
5 Tanya Swenson 0:41:13
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with