These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Bennett Collin's Cycle Shop

Men A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Molly Cameron Vanilla Bicycles
2 Brett Luelling Capitol Subaru Cycling
3 Chris Brandt Collin's Cycle Shop
4 Scotty Carlise Therapeutic Associates Inc. Cycling
5 Joel Madrone Courage
6 Evan Plews Capitol Subaru Cycling
7 Todd Dye Pacific Power Blue Sky

Men B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Bennett Collin's Cycle Shop
2 Erik Edgar Pacific Power Blue Sky
3 Brian Spears Half Fast Velo
4 Kevin Thompson Half Fast Velo
5 Lou Swing Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
6 Jared Reber
7 Paul Andersen Half Fast Velo
8 Chuck Meyer Sunnyside Sports
9 Brian Vollmer-buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
10 Scott Hill Mob Squad
DNF Sean Kiger Bend Bike 'N Sport
DNF Sean Haidet Bend Bike 'N Sport

Men Beginners

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Macemon
2 Ken Hahn
3 Christopher Shultz
4 Robert Knoth
5 Rob Loper Pacific Power Blue Sky
6 Neel Banerjee
7 Keisuke Hasegawa
8 Jim Murez Hutch's
9 Brian Clayton
DNF Bill Salbador

Men C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Nelson
2 Ron Sines Pacific Power Blue Sky
3 Brent Poole Capitol Velo
4 Nath Smith Pacific Power Blue Sky
5 Moffatt Prescott Hutch's
6 Ryan Larson Pacific Power Blue Sky
7 Ryan Garner Collin's Cycle Shop
8 Dan Sheerin Slocum
9 Peter Moe
10 Joseph Peck Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
11 Jacques Lafortune Collin's Cycle Shop

Men Masters A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Todd Embree Pacific Power Blue Sky
2 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 Scott Barker
4 David Baker Sunnyside Sports
DNF Chris Ragusa CCB

Men Masters B 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
2 Chris Ragusa CCB
3 Chad Sage Sunnyside Sports
4 Alan Ott Rock Lobster
5 Mike Albright Redline
6 Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
7 Jeff Sakacsi Dark Horse
8 Sean Haidet Bend Bike n Sports
9 Allen Lucas Bend Bike n Sports
10 Sean Kiger Bend Bike n Sports

Men Masters B 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ron Strasser Team S&M
2 Paul Mautner Team Rose City

Men Masters C 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Devin Flynn
2 Robbin Gibbens
3 Tom Cordies Pacific Power Blue Sky

Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luke Demoe Collin's Cycle Shop
2 Boone Tompkins BMF
3 Sal Collura Co-Motion
4 Christian Ward The Path/BMF
5 Matt Baumann Wheelworks
6 Moffatt Prescott Hutch's Bend
7 Wes Cipriotti
8 Jon Muyskens
9 Paul Kanz Finnegans Toys/Discover Chiropractic
10 Steven Basden Half Fast Velo

Women A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Heather Hill Trek St. Louis

Women B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Renee Scott Sunny Side
2 Samatha Caligiuri
3 Mary Yax Bend Bike 'N Sport
4 Miriam Gillow-wiles Collin's Cycle Shop
5 Sarah Dye Pacific Power Blue Sky
6 Emily Thiboleau Veloshop

Women Beginner

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephanie Hahn
2 Katherine Reinhart
3 Liz Vollmer-buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
4 Kelly Sandow

Women Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julia Fudge Poplollies
2 Candy Walker Poplollies
3 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
4 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with