These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Junior 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Troy Waine EPTC
2 Leon Waine EPTC
3 Reece Latham Team Mission Source / NGCA
4 Andrew Merlo Mission Source
5 Francesca Ruhe Mission Souce
6 Leon Lenk Frazier Cycling
7 David Hills Frazier Cycling
8 Sophie Zents Dick Lane Velodrome
9 Joshua Hills Frazier Cycling
10 Martha Lenk 0

Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zion Dowling Mission Source
2 Max Lenk 0

Men Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Frank Travieso Team United Healthcare Georgia/706P
2 Nicholas Van winkle Litespeed-BMW
3 Dustin White Round Here Racing
4 Matthew Reeves LNC Racing p/b Octane
5 Eric Nicoletti Faster Mustache
6 Eric Murphy Team United Healthcare Georgia/706P
7 Kinzer Hewitt LNC Racing p/b Octane
8 Josh Jackson Outspokin' Augusta
9 Zach Lutz L5Flyers p/b Preston Partnership
10 Nathan Sibly Atlanta Cycling/Trek

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ian Garrison Hincapie
2 Jeff Clayton GA Neuro
3 Andrew Luettgen EPTC
4 Brian Field 0
5 Liam Ainslie LNC Racing p/b Octane
6 Michael Packard LNC Racing p/b Octane
7 Todd Steigerwalt Atlanta Cycling
8 Robbin Rahman 0
9 Tim Mondor Alpha Bikes Race Team
10 Michael Fitzgerald L5 Flyers p/b Preston Partnership
11 Matthew Marchal L5 Flyers p/b Preston Partnership
12 Eric Palacio 0
13 Devin Vernick L5 Flyers p/b Preston Partnership
14 Jeff Hopkins Service Course Auto Works

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jack Rexer Frazier Cycling
2 Shane Sullivan 0
3 Michael Garrison Team Mission Source / NGCA
4 Murphy Davis Toyota Forklifts
5 Daniel Podratsky Prima Tappa Cycling p/b Mansfield Oil
6 Ruben Jacobo-rubio 0
7 Jeff Burgoon Smyrna Bicycles p/b BMW
8 Michael Montgomery 0
9 Mathew Sexton Reality Bikes Ambassador
10 Kelley Montoya Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants
11 Patrick Johnson 0
12 Jeff Moore L5Flyers p/b Preston Partnership
13 Thomas Armes Wahoo Fitness Masters
14 Harry Boxler 0
15 Federico Holgado Faster Mustache
16 Ted Pazur L5Flyers p/b Preston Partnership
17 Noah Williams 0
18 Michael Brierley Pure Energy
19 Eric Burke Faster Mustache
20 Zach Holmes 0
21 Mike Albaneso 0
22 Jim Cullen Chattahooligans
23 Larry Mayse 0
24 Michael Mende Chattahooligans
25 Adam Newsom 0
26 Andrew Beishline 0
DNF Clay Adair Punch

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Griffin Jones
2 Blake Cowing
3 Benjamin Spangler
4 Matt Hutchinson
5 Kirby Yoder
6 Brent Amrhein
7 John Beisner
8 Kyle Patton
9 Thomas Mathews

Men Masters 35+ Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Conatser Reality Bikes Ambassador
2 Nick Harmer Faster Mustache
3 Lou Cataland Round Here Racing
4 Mathew Sexton Reality Bikes Ambassador
5 Jeff Moore L5 Flyers
6 Thomas Armes Wahoo Fitness Masters
7 Greg Brown ProWheel Builders
8 Cole Hayward C-Town Bikes
9 Akwetee Watkins SOPO
10 Bill Hansen Peachtree Bikes
11 Eric Burke Faster Mustache
12 Nathan Bolster Faster Mustache
13 Kirby Yoder NGCA
14 Gary Ross Toyota Forklifts of Atlanta
15 Ken Kirby Smyrna Bicycles p/b BMW
16 Stephen Jackson Northstar Racing

Men Masters 40+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Wesley Garland Peachtree Bikes
2 Chris Chotas Litespeed-BMW
3 Connell Patterson Peachtree Bikes
4 Charles Rossignol Litespeed-BMW
5 Brady Rogers Litespeed-BMW
6 Travis Neumuller Toyota Forklifts of Atlanta
7 Ian Prunier Smyrna Bicycles p/b BMW
8 David Hicks L5Flyers p/b Preston Partnership
9 Corey Bobo 0
10 Jeff Brown Peachtree Bikes
11 Conor Mcnally L5Flyers p/b Preston Partnership
12 Clay Parks Litespeed-BMW
13 Tom Butler Smyrna Bicycles
DNF William Keith 0

Men Masters 50+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeff Clayton GA Neuro
2 William (dub Smith Toyota Forklifts of Atlanta
3 Alan Burton Toyota Forklifts of Atlanta
4 Chris Isenberg Mission source
5 Bobby Thrash ADVENTURE CYCLES
6 Sergei Grigorian CARE & COUNSELING CENTER OF GA
7 Howard Buckley EPTC
8 James Behning Toyota Forklifts of Atlanta
9 Jeffrey Cartwright 0
10 Ronnie Bratcher L5Flyers p/b Preston Partnership

Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Marbut Toyota Forklifts of Atlanta
2 Corey Bobo 0
3 Murphy Davis Toyota Forklifts of Atlanta
4 Mike Manthey Faster Mustache
5 Kelley Montoya Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants
6 Max Diaz 0
7 Howard Buckley EPTC
8 Kinzer Hewitt LNC Racing p/b Octane

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kim Blodgett
2 Maria Carrelli
3 Rhys May
4 Jean Miller
5 Brittany Hopson
6 Emily Cox
7 Jenna Downey
8 Lisa Bongiorno
9 Alexandra Martinez
10 Trish Albert

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cambrie Epperson
2 Amy Ross
3 Emily Rexer
4 Kat Kadous
5 Mae Gurene
6 Molly Russell-Holmes
7 Carol Lenk
8 Jamie Higgins
9 Shiona Eisenhauer
10 May Williams
11 Carol Mulligan
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with