We're always here to help! | Search Help | | 888.956.9560 | Cart
BikeReg

These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.
Elite men
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Todd Wells GT Cycles
2 Andy Jacques-maynes California Giant Cycling
3 Steve Tilford
4 Troy Wells
5 Mark Lalonde
6 Brian Matter TEAM GEARGRINDER
7 Nathan Rice Big Shark Racing
8 Brian Eppen Iowa City Cycling Club
9 Sam Krieg Logan Race Club
10 Colin Cares
11 William Stolte Heartland Road Racing Club
12 Benjamin Popper Rock Lobster
13 Mitchell Hoke
14 Scott Mclaughlin Giant Squid All-Stars
15 Jesse Rients
16 Shadd Smith Heartland Road Racing Club
17 Dave Hackworthy Ridley Factory Team
18 Brian Conant The Pony Shop
19 Mike Sherer KCV Cycling Club
20 Jeff Winkler KCCX/Verge
21 Mathew Allen Grumpys/LGR
22 Pat Lemieux St Paul Bicycle Racing Club
23 Kyle Jacobson Nova Cycle Sports Foundation Inc.
24 Bill Street TEAM GEARGRINDER
25 Spencer Haugh Grumpys/LGR
26 Braden Kappius Clif Bar Development Cross Team
DNF Joseph Schmalz Heartland Road Racing Club
DNF Bill Marshall KCCX/Verge
DNF John Meehan Athletic Mentors Cycling Club
DNF John Olney Iowa City Cycling Club
DNF Lyle Hanson Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Ryan Knapp KCV Cycling Club
DNF Lance Niles River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Duane Dickey Iowa City Cycling Club
DNF Isaac Neff KCV Cycling Club
DNF Adam Mills KCCX/Verge
DNF Brian Jensen
DNF Shawn Harshman PM Racing Team
DNF Bjorn Selander Ridley Factory Team
DNF Josh Johnson Big Shark Racing
Elite women
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Amanda Miller Mesa Cycles Racing Team
2 Josie Jacques-maynes California Giant Cycling
3 Sydney Brown Midwest Cycling Community
4 Annajean Dallaire
5 Devon Gorry The Pony Shop
6 Lisa Strong Vitamin Cottage Cycling Team
7 Kaitlin Antonneau Nova Cycle Sports Foundation Inc.
8 Linda Sone Ridley Factory Team
9 Corey Coogan Ridley Factory Team
10 Samantha Schneider
11 Kristin Wentworth Team Kenda Tire
12 Robin Williams Iowa City Cycling Club
13 Maria Stewart Velo Bella-Kona
14 Anna Young America's Dairyland
15 Holly Klug
16 Marne Smiley
DNF Catherine Walberg
Junior men
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 David Block Gear West
2 Sean Hyser
3 Thomson Remo Baraboo Sharks
4 Jordan Cullen Planet Bike
5 Ian Haupt Planet Bike
6 Vance Fletcher Des Moines Cycle Club
7 Tyler Rushingjohnston
8 Drew Cooper Bikes To You
9 Tim Fleagle
10 Samuel Huang Unattached
11 Andrew Romisch GP Velotek
12 Paul Dahlen Unattached
13 Salem Snoop Unattached
Junior women
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Sarah Huang Kenosha Velosport Inc
Masters 35+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 James Cochran Atlas Cycling Team
2 Kevin Klug
3 Tige Lamb Cow Town Cycling Team
4 Peter Maxwell Crossniacs
5 Jared Roy Crossniacs
6 Steven Bullerman Bike Tech Racing Club
7 John Struchynski Great Plains Cycling Club
8 Louis Kuhn The Pony Shop
9 Dominic Moraniec Atlas Cycling Team
10 Shawn Meinke Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
11 Paul Schoening Ridley Factory Team
12 Brian Koeneman GrandStay Hotels
13 David Greenblatt Brazen Dropouts
14 Mark Feary The Pony Shop
15 Bruce Grell Double I Cycling Experience (DICE)
16 Mike Heenan Unattached
17 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
18 Steve Gaffield Unattached
19 Joe Schlechter Ridley Factory Team
20 Craig Harding Free State Racing
21 Rick Laliberte Great Plains Cycling Club
22 Larry Kintner
23 Jon Yetley Unattached
24 Matthew Lysne Unattached
25 Britt Marcussen
26 Jeff Dullard Unattached
27 David Romisch GP Velotek
28 Brian Farrell MBWC
29 Scott Sumpter MBWC
30 Mike Clark World of Bikes
31 Jesse Gerlits Des Moines Cycle Club
Masters 45+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Cully Todd
2 Andy Lucas 360 Racing
3 Paul Mckinney Gopher Wheelmen
4 John Meehan Athletic Mentors Cycling Club
5 John Thompson Unattached
6 Darrell Bratton Team Mack Racing Assoc. LTD
7 James Hopson Iowa City Cycling Club
8 Steve Fleagle
9 Phillip Curran Double I Cycling Experience (DICE)
10 Dan Hansen Unattached
11 David Neidhart Brazen Dropouts
12 Jeffry Farrell MBWC
13 David Sieloff Brazen Dropouts
14 Jeff Barnes Iowa City Cycling Club
15 Scott Duffus Bike Tech Racing Club
16 Randy Catron Des Moines Cycle Club
17 Paul Buchanan Bike Tech Racing Club
Masters 55+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Dan Meyer Loon State Cyclists
2 Landon Beachy Bike Tech Racing Club
3 Gordon Paulson Planet Bike
4 John Adamson Bike Tech Racing Club
5 Richard Gilmore Bike Tech Racing Club
6 Michael Rummelhart
Men Cat. 2/3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Tony Nichols Rasmussen Death Squad 5000
2 Chris Wallace KCCX/Verge
3 Jake Helmbrecht Grumpys/LGR
4 Thomas Price Midwest Wheelmaster
5 Nate Woodman
6 Troy Krause Midwest Wheelmaster
7 Kevin Mcconnell Iowa City Cycling Club
8 Joshua Roeser Flat City Cycling Club Inc.
9 Michael Hemme Unattached
10 Matt Gilhousen
11 Jesse Petersen
12 Tracy Anderson Unattached
13 Lance Niles River Valley Cycling Club- RVCC
14 Ron Bridal ABD Cycle Club
15 Rich Bergstrom Gopher Wheelmen
16 Sean Walker Bikes To You
17 Aspen Gorry The Pony Shop
18 Alex Edwards Mesa Cycles Racing Team
19 Daniel Wheeler Gopher Wheelmen
20 Michael Gaherty SKC Racing
21 Greg Aronson Double I Cycling Experience (DICE)
22 Chris Maharry
23 David Stroot Team Mack Racing Assoc. LTD
24 Cale Wenthur
25 Kolyn Kirkham Unattached
26 Steven Robinson All9Yards.com Cycling Team
27 Peter Schweich Grumpys/LGR
28 Tim Yuska Get a Grip Off Road Racing Team
29 Matt Gumm All9Yards.com Cycling Team
30 Geoff Perrill Iowa City Cycling Club
31 Carl Buchanan Rasmussen Death Squad 5000
32 Brian Abbott Iowa City Cycling Club
33 Michael Hills Unattached
34 Jon Suyko Amgen Cycling Club
35 Thomson Remo Baraboo Sharks
36 Teodoro Ramos Get a Grip Off Road Racing Team
37 Kyle Williams Iowa City Cycling Club
38 Matt Klemish Double I Cycling Experience (DICE)
39 Adam Price Iowa City Cycling Club
40 Christopher Reed Hawkeye Bicycle Assoc
41 Brendan Kealey Iowa City Cycling Club
42 Michael Wakeley Blue Competition Cycles
43 Francis Hamre Mesa Cycles Racing Team
Men Cat. 4
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Ross Cerniglia Unattached
2 Michael Morrison Unattached
3 John Lionberger Unattached
4 Chris Sweet
5 Adam Blake
6 Gabriel Masiulis Gopher Wheelmen
7 Steve Gaffield Unattached
8 Matt Rockne
9 Tyler Schumacher KCOI Boulevard
10 Brad Bach
11 Jeffery Corcoran Team Skin
12 Joe Lazio
13 Kevin Murray Yankee Hill Veterinary Hospital/Team FIRE
14 Keith Snoop Unattached
15 Brandon Scheiner Team Pegasus
16 John Larue Unattached
17 Rich Anderson Elkhorn Valley Cycling Club
18 Britt Marcussen Unattached
19 Timothy Campbell Pista Elite
20 Elliot Weiss
21 Michael Strickley Peoria Bicycle Club
22 Colm Flannery Unattached
23 Daniel Boyles Unattached
24 Christopher Jensen Unattached
25 Thomas Kenny Team Extreme
26 James Zimmerman
27 Stephen Brown
28 Nate Van der weide Unattached
29 Chris Cornelison
30 Jason Amoriell Hawkeye Bicycle Assoc
31 Adam Perkins
32 Ryan Baker
33 Darin Bartachek
34 Nick Sobocinski
35 Russell Udowitz
36 Kurt Ackerson
37 Reggie Hastings
38 Robert Mouralia
39 Kale Halder Des Moines Cycle Club
40 Kurt Benson
41 Jack Carlson
Single Speed
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 David Meyer
2 Kyle Sedore
3 Jay Henderson Silver Cycling
4 Lee Venteicher Bikes To You
5 Steven Robinson All9Yards.com Cycling Team
6 Tracy Thompson Bikes To You
7 Dennis Grelk Badger Cycles
8 Lewis Perna Velo Project LLC
9 Taylor Webb
10 Keith Walberg 360 Racing
11 Scott Robinson All9Yards.com Cycling Team
12 Daniel Boyles Unattached
13 Timothy Strege Half Acre Cycling
14 Jack Piperiowa city
15 William Greenwood Bikes To You
Women Cat. 2/3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Kim Eppen Iowa City Cycling Club
2 Sarah Huang Kenosha Velosport Inc
3 Michelle Jensen Free State
4 Jessica Wittwer Gopher Wheelmen
5 Patricia Kaufmann Planet Bike
6 Brittany Mcconnell Unattached
7 Heather Curnutt Capitol Velo Club
8 Gina Kenny ABD Cycle Club
Women Cat. 4
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Cara Hamann Unattached
2 Amy Campbell Silver Cycling
3 Kristy Henderson Silver Cycling
4 Desta Meyer Unattached
5 Kathryn Mueller KCOI/Boulevard
6 Dana Buddenbaum Silver Cycling
7 Haley Wood Central Plains Cycling
8 Kristen Boyer Des Moines Cycle Club
Women Masters 35+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Linda Cooper Great Plains Cycling Club
2 Jennifer Herrell SKC Racing
3 Jean Gilpin Team Skin
4 Diane Ostenso Planet Bike
5 Heather Curnutt Capitol Velo Club
6 Kathleen Porter Bike Tech Racing Club
7 Gina Kenny ABD Cycle Club
8 Melissa Putzer Team Wheel & Sprocket