These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

MEN A-grade

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ben Walkerden 57:25
2 Paul Redenbach 0
3 Steven Cusworth 29
4 Paul Van der ploeg +1:45
5 John Groves +1:45
6 Paul Jones +1:53
7 Simon Bishop +2:31
8 Scott Rettino Over Yonder Racing +2:45
9 David Ransom +3:32
10 Chris Smith +4:21
11 Jasper Albrecht +4:21
12 William Ockenden +4:21
13 Anakin Williams +4:57
14 Jay Butler -1 lap
15 Nicholas Rhodes -1 lap
16 Wayne Gibbings -1 lap
17 Julian Spiller -1 lap
18 Brett Buckland -1 lap
19 Stephen Whiting -1 lap
20 Gregory Thorne -1 lap
21 Julien Fleurus -1 lap
22 James Deane -1 lap
23 Paul Cullen -1 lap
24 Will Halpin -1 lap
25 Mark Mcdougall -1 lap
26 Peter Arch -1 lap
27 Evan Armstrong -1 lap
28 John Czechowski -1 lap
29 Brad Eastick -2 laps
30 Evan Henley -2 laps
DNF Lee Floyd

MEN B-grade

Pl First Name Last Name Team Time
1 Will Lumby 51:17
2 Shane Marshall 0
3 Alistair Stewart-jacks 11
4 Tim Lemmon +1:14
5 Mason Hender +1:48
6 Andrew Sleeman +2:49
7 Oliver Cousins +2:59
8 Patrick Quiggin +3:01
9 Simon Hawkes +4:00
10 Piper Albrecht +4:16
11 Blake Griffiths +4:24
12 Damian Flatz +5:00
13 Xiangran Luo +5:00
14 Wayne Dalli +5:09
15 Henry Rawling +5:29
16 Dillon Swifte -1 lap
17 Wes Samson -1 lap
18 Nicholas Deane -1 lap
19 Harry Sturt -2 laps

MEN C-grade

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Piper 48:31
2 Simon Hurren -1 lap
3 Adrian Zanardo -1 lap
4 Douglas Allan -1 lap
5 Ash Thomas -1 lap
6 Tom Mcquillan -1 lap
7 Nicholas Skarajew -1 lap
8 Michael Addison -1 lap
9 Nazario Giuliani -1 lap
10 Michael Lawson -1 lap
11 John Atkinson -1 lap
12 Rob Moss -2 laps
13 Dominic Cryan -2 laps
14 Glenn Tarran -2 laps
15 Michael Frank -2 laps
16 Riley Wolff -2 laps
17 Darrin Pritchard -2 laps
18 Tim Rawling -2 laps
19 Erich Fangmeier -2 laps
20 Darren Camilleri -2 laps
21 Thomas Byron -3 laps
22 Sean Pie -3 laps

MEN OPEN:

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tim Northey 27:48
2 James Mountain +5:49
3 Ryan Mcmullan +6:43

WOMEN A-grade

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melissa Anset 53:32
2 Naomi Williams +1:03
3 Rebecca Locke +1:03
4 Natalie Redmond +3:23
5 Danielle Garden -1 lap
6 Alice Lewis -1 lap
7 Aroha Yates -1 lap
8 Kadri Poldmets -1 lap
9 Clarissa Torcasio -1 lap
10 Kate Fowler -1 lap
11 Leonie Viterbo -1 lap
12 Erin Mitchell -2 laps

WOMEN B-grade

Pl First Name Last Name Team Time
1 Katie Taylor 51:14
2 Ella Atkinson -1 lap
3 Sienna Grove -1 lap
4 Simone Giuliani -1 lap
5 Tanya Simpson -2 laps
6 Catherine Ryder -2 laps
7 Keely Samson -2 laps
8 Amanda Beattie -2 laps
9 Bronwyn Johns -2 laps

WOMEN OPEN:

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kate Keown 29:29
2 Christine Redmond -1 lap

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with