These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men B Cat 2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Machado 7 laps @ 00:47:30
2 Franz Bernstein Vive la tarte 7 laps @ 00:47:31
3 Eric Williams 7 laps @ 00:47:50
4 Noah Hayes 7 laps @ 00:47:53
5 Nicholas Thiel Bay Bikes 7 laps @ 00:49:44
6 Jason Price 7 laps @ 00:49:58
7 Andrew Perry SJBC 7 laps @ 00:50:46
8 Nathan Davis 7 laps @ 00:50:49
9 Travis Alongi Zaazy Factory Racing 7 laps @ 00:50:50
10 Will Gibby 7 laps @ 00:51:03
11 Dylan Atkinson 7 laps @ 00:51:23
12 Javier Valencia Rock Lobster 7 laps @ 00:51:24
13 Jordy Malmberg Family Cycling Center 7 laps @ 00:51:25
14 Mason French 7 laps @ 00:52:41
15 Nicholas Cabales SJBC 7 laps @ 00:53:56
16 Jose Reynado Family Cycling 7 laps @ 00:54:05
17 Scott Lappe Palo Alto Bicycles 7 laps @ 00:54:20
18 Scott Schoenwaelder 7 laps @ 00:54:20
19 Nico Cerna RMP/PBW 6 laps @ 00:49:08
20 Jacob Salassi Team Fremont/FFBC 5 laps @ 00:52:20
DNF Kevin Salazar -

Men C Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Whitby Menlo Velo 5 laps @ 00:37:54
2 Matt Johnson 5 laps @ 00:38:08
3 David Estrin 5 laps @ 00:38:58
4 Bernardo Tapia Stanford University 5 laps @ 00:39:22
5 Chad Roffey 5 laps @ 00:39:49
6 Sean Andrew 5 laps @ 00:39:56
7 Nick Quiroz Unattached 5 laps @ 00:40:24
8 Ronnie Garcia Cycledelicats 5 laps @ 00:41:49
9 John Wu 4 laps @ 00:38:08
10 David Carmick 4 laps @ 00:39:19

Men Elite A Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tobin Ortenblad Donkey Label 9 laps @ 01:00:23
2 Ryan Rinn 9 laps @ 01:00:47
3 Christopher Kelly 9 laps @ 01:01:05
4 Scotty Carlile Specialized Bikes 9 laps @ 01:02:04
5 Ian Stowe 9 laps @ 01:02:57
6 William Kemper 9 laps @ 01:03:22
7 Joshua Vahlberg 9 laps @ 01:03:45
8 David Kalcic Rock Lobster 9 laps @ 01:03:56
9 Eric Williams 9 laps @ 01:05:49
10 Chris Atkinson Palo Alto Bicycles 9 laps @ 01:06:06
11 Benjamin Dodge 9 laps @ 01:07:44
12 Philip Vrieling Funsport Bikes Cycling Team 8 laps @ 01:02:21

Men Junior 10-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nate Thalhamer Rad Racing NW 5 laps @ 00:35:57
2 Nathan Vahlberg 5 laps @ 00:40:48
3 Jake Carter Rock Lobster 5 laps @ 00:44:53
4 Ben Wallan Rock Lobster 4 laps @ 00:37:39
5 �sean Uusitalo 4 laps @ 00:38:01
6 Ayden Uusitalo 4 laps @ 00:45:42

Men Junior 15-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nathan Davis 5 laps @ 00:36:04
2 Nathan Horst 5 laps @ 00:36:05
3 Dylan Gong Rock Lobster 5 laps @ 00:37:10
4 Brian Kalcic Rock Lobster 5 laps @ 00:38:22
6 Simon Gilbert Spokesman 5 laps @ 00:40:38
7 Alex Zumsteg Leigh Cycling 5 laps @ 00:40:41
8 Peter Vahlberg 4 laps @ 00:49:45

Men Master A 35+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick Miller C3-Twenty20cycling.com 8 laps @ 00:53:15
2 Ryan Grenier Velo Fratello p/b Bay Equity Home Loans 8 laps @ 00:53:18
3 Justin Robinson Santa Cruz Factory Racing 8 laps @ 00:53:22
4 Brock Dickie 8 laps @ 00:53:23
5 Jason Benford Spokesman Bicycles 8 laps @ 00:53:47
6 Brad Cannella 8 laps @ 00:54:25
7 William Kemper 8 laps @ 00:55:00
8 Aaron Glick 8 laps @ 00:55:36
9 Gabriel Byrne Delore Grotta 8 laps @ 00:57:02
10 Benjamin Dodge 8 laps @ 00:57:49
11 Brad Buxton Nexus LEZYNE 8 laps @ 00:57:51
DNF James Schek Pen Velo Racing/Summit Bicycles -

Men Master A 45+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Mcgee 8 laps @ 00:54:09
2 David Wierzba 8 laps @ 00:55:25
3 Warren Marshall 8 laps @ 00:55:25
4 Mark Howland Family Cycling Center 8 laps @ 00:55:25
5 Cesar Chavez 8 laps @ 00:55:28
6 Stacey Sell Family Cycling Center 8 laps @ 00:55:32
7 Mark Acker NEST 8 laps @ 00:55:44
8 Chris Becker CA Technologies Racing 8 laps @ 00:56:24
9 Jim Perreira 8 laps @ 00:58:23
10 David Tripier CoreTechs Cycling Team 8 laps @ 00:58:54
11 David O'Brien Sun Power Racing 7 laps @ 00:57:46
DNF Mark Fitzsimmons -
DNF Matt Wocasek Santa Cruz Wheelmen -
DNF Patrick Hampton ArtsCyclery.com/Schnur Racing -

Men Master A 55+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mike Urbina 8 laps @ 00:56:59
2 Gregory Foy 8 laps @ 00:58:28
3 John Brown Family Cycling 7 laps @ 00:54:06
4 Chris Baker Spokesman Bicycles 7 laps @ 00:54:19
5 Brian Lucas Off the Chain 7 laps @ 00:55:22
7 Michael Kearn SBR p/b Steven's Bicycles 7 laps @ 01:01:15
DNF Mark Koenig Pen Velo Racing/Summit Bicycles -

Men Master A 60+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rick Ortenblad 7 laps @ 00:56:16
2 Mark Hubbell Rock Lobster 7 laps @ 00:56:19

Men Master B 35+ Cat 2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Marcus Catano CBRE Racing 7 laps @ 00:50:32
2 Josh Klikna BRE Cycling 7 laps @ 00:50:57
3 Sean Chon 7 laps @ 00:52:01
4 Rozel Tupaz CBRE Racing 7 laps @ 00:53:01
5 Joseph Desante Highway 68 Hillbillies 7 laps @ 00:53:44
6 Jason Villarin 7 laps @ 00:53:49
DNF Damon Campbell FFBC -

Men Master B 45+ Cat 2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Courtney Grossman 7 laps @ 00:50:52
2 Patrick Hampton ArtsCyclery.com/Schnur Racing 7 laps @ 00:50:59
3 Travis Ma Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 laps @ 00:51:08
4 Brian Ferrario 7 laps @ 00:50:15
5 Chris Cowart Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 laps @ 00:51:40
6 John Vahlberg 7 laps @ 00:51:45
7 Bill Harkola Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 laps @ 00:51:12
8 Shawn Becker Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 laps @ 00:52:08
9 Jason Rimmer 7 laps @ 00:52:09
10 Robert Fetherston 7 laps @ 00:52:10
11 Philip Vrieling Funsport Bikes Cycling Team 7 laps @ 00:52:42
12 Bryan Berry 7 laps @ 00:52:45
13 Jim Atkinson 7 laps @ 00:53:10
14 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 laps @ 00:53:17
15 Scott Zavack buy-cell.com/ibis 7 laps @ 00:53:41
16 Frank Kalcic HRS/voler/Rocklobster 7 laps @ 00:53:44
17 Tom Switzer Pen Velo Racing/Summit Bicycles 7 laps @ 00:54:10
18 Robin Roby Bay Bikes? 7 laps @ 00:54:17
19 Ron Castia Coolcyclingjersey.com 7 laps @ 00:54:26
20 Steve Anderson Team Roaring Mouse 7 laps @ 00:54:39
21 Michael Schaller Rock Lobster 7 laps @ 00:54:48
22 Robert Bell Bell Real Estate Cycling 6 laps @ 00:47:19
23 Darrel Brokeshoulder Los Gatos BC 6 laps @ 00:47:35
24 Mike Phillips 6 laps @ 00:48:21
25 John Bono 6 laps @ 00:48:41
26 Russell Carmick Team Roaring Mouse 6 laps @ 00:49:07
27 Mark Robson Cycle-Smart Inc. 6 laps @ 00:49:14
28 Joseph Wilkiemeyer Nowheresville Racing 6 laps @ 00:50:51
29 Brian Gokey 6 laps @ 00:51:22

Men Master C 35+ Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Schek Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 laps @ 00:39:48

Men Master C 45+ Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Koenig Pen Velo Racing/Summit Bicycles 5 laps @ 00:38:11
2 David O'Brien Sun Power Racing 5 laps @ 00:38:26
3 Marcelo Quiroz NTP 5 laps @ 00:38:42
4 Michael Loftesnes 5 laps @ 00:38:43
5 Ramon Figueroa Off the Chain 5 laps @ 00:40:50
6 Chris Hudson Sweat Heat Hot Yoga 5 laps @ 00:42:13
7 Dale Huckabee 5 laps @ 00:42:57
8 Greg Brown Zaazy 5 laps @ 00:44:09
9 Alex Lappe Menlo Velo 4 laps @ 00:36:32
DNF Len Tabor -

Men Single Speed A Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Nelson 9 laps @ 01:04:12
2 Mike Urbina 9 laps @ 01:05:25
3 David Wierzba 9 laps @ 01:06:12
4 Ric Rodriguez Castrovalley Cyclery 9 laps @ 01:08:50
5 Stacey Sell Family Cycling Center 8 laps @ 01:06:29

Men Single Speed B Cat 2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gene Selkov Spokesman Bicycles 7 laps @ 00:50:33
2 Kazzle Spencer Cosmic cycles 7 laps @ 00:50:36
3 Rick Ortenblad 7 laps @ 00:53:57
4 George Crawford Bell Real Estate Cycling 7 laps @ 00:54:46
5 Francis Jose Team Crash 7 laps @ 00:54:55
6 John Brookshire Cosmic cycles 6 laps @ 00:47:46
7 Matt Whitby Menlo Velo 6 laps @ 00:47:46
8 Joseph Strandell 6 laps @ 00:50:13
DNF Carlos Balam Cosmic cycles -

Women B Cat 2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alexis Dezubiria 5 laps @ 00:42:03

Women C Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ali Klikna Vanderkitten 4 laps @ 00:32:32
2 Elise Ehrheart 4 laps @ 00:33:36
3 Lindsay Schmidt Rock Lobster 4 laps @ 00:37:13
4 Jennifer Vrieling Fun Sport Bikes Cycling 4 laps @ 00:41:35

Women Elite A Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Caitlin Bernstein 6 laps @ 00:44:10
2 Jessica Culnane 6 laps @ 00:45:41
3 Stephanie Morris Bell Real Estate Cycling 6 laps @ 00:46:05
4 Christina Peck 6 laps @ 00:47:21
5 Courtney Dimpel Foundry Cycles 6 laps @ 00:47:33
6 Allison Peck Rock Lobster 6 laps @ 00:48:17
7 Sarah Jordan Rock Lobster 6 laps @ 00:48:59
8 Zoe Wu 6 laps @ 00:49:12
9 Josie Maynes JM 6 laps @ 00:51:15

Women Junior 10-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Isabel Wu 4 laps @ 00:40:09
2 Bridgett Barwick Family Cycling 4 laps @ 00:41:18
3 Brooke Horvai 3 laps @ 00:38:18
4 Shantelle Tupaz 2 laps @ 00:39:25

Women Junior 15-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lindsay Schmidt Rock Lobster 4 laps @ 00:35:53
2 Peyton Gee Rock Lobster 4 laps @ 00:36:31
3 Mackenzie Todaro Rock Lobster 3 laps @ 00:37:39
4 Libbi Wu 3 laps @ 00:40:14

Women Master 35+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Abbie Wilkiemeyer Nowheresville Racing 5 laps @ 00:50:43

Women Master 45+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amy Goldstein Spokesman 5 laps @ 00:40:10
2 Kendra Foley 5 laps @ 00:41:17
3 Michelle Perez Rock Lobster 5 laps @ 00:42:43
4 Tammy Wilson 5 laps @ 00:44:03

Women Single Speed A Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mary Maroon Los Gatos 8 laps @ 01:08:00

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with