These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

C-Dale UTCX1

Pl First Name Last Name Team Time
1 Pat Hurley 47:57.7
2 Alex Whitney P-Town/Bikers Edge 49:48.4
3 Calvin Cahoon CarbSport 55:52.4
4 Bryan Cooper utahmountianbiking.com 48:11.1

Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joseph Kresge 42:48.5
2 Nathan Eppley 46:04.8
3 Everett Peterson Cache Valley MTB 46:24.5
4 Dallin Barlett Velosport Racing UT FFKR 47:28.4
5 Joshua Gilbert 47:28.8
6 Jackson Telford P-Town Cross-Bikers Edge n-1Lap

Juniors 11-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luke Heinrich KUHL 42:24:00
2 Sage Venz P-Town 43:33:00
3 Peter Stack Kuhl 45:08:00
4 Mitt Niederhauser P-Town/Biker's Edge 48:20:00
5 Stewart Harris X-Men 48:28:00
6 Myles Perry Canyon Bicycles Shimano
7 Preston Collins
8 Major Niederhauser P-Town/Biker's Edge

Masters 35+ A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevin Nelson P-Town/Bikers Edge
2 Seth Bradley DNA Cycling
3 Paul Solomon Los Playboys Internacionales
4 Ryan Clayton Los Playboys Internacionales
5 Jason Olsen P-Town Bikers Edge
6 Matthew Nelson SaltAir Cross Fever
7 Adam Lisonbee 4Life
8 Tony Church LPI
9 Cameron Peterson Cache Valley HSMTB
10 Joe Sepulveda DNA

Masters 35+ B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Rollins TOSH/Hyperthreads 41:22.8
2 Chris Peters Endurance Cycle Service 41:47.5
3 Zac Brown Go-Ride.com/Plan7 DS 41:48.5
4 Eric Bunce Endurance cycle service 41:55.7
5 Grant Crowell Rouleur Devo p/b DNA Cycling 43:17.4
6 Stewart Gray 44:30.8
7 Mike Kern Los Playboys Internacionales 44:42.2
8 T Telford P-Town Cross-Bikers Edge 44:47.8
9 Dustin Layton American First Credit Union 44:49.2
10 Kris Arnott 45:21.4
11 Talley Goodson 45:37.6
12 Tim Clark America First Credit Union 45:41.4
13 Nils Eddy LPI 45:46.6
14 Drew Demarco Canyon Bicycles Shimano 45:48.3
15 Steve Smock LPI 46:14.2
16 Alex Whitney P-Town/Bikers Edge 46:42.1
17 Jon Moak Los Playboys Internacionales 46:53.9
18 Ryan Borrowman nofucx 46:59.0
19 Adam Holmes RMCC 47:26.7
20 Matt Marriott P-Town La Resistance n-1Lap

Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Fisher KUHL 39:08.8
2 Michael Raemisch P-Town Cross/Bikers Edge 39:38.2
3 Scott Allen Canyon Bicycles 39:41.5
4 Jay Burke White Pine Touring/JAMS 39:42.0
5 David Wood KUHL 40:11.6
6 Steve Meek 40:29.3
7 Bill Harris X-Men 40:30.6
8 Barry Makarewicz Ski City 41:25.3
9 Gary Fuller KUHL 41:28.6
10 John Librett KUHL 41:28.8
11 Tim Stack KUHL 41:43.0
12 Bob Saffell Bingham Cyclery-Peak Fasteners 41:47.6
13 Mike Pratt Canyon Bicycles Shimano 41:54.4
14 Andrew Love Zone 5 Racing 41:55.2
15 Jason Sparks Utahmountainbiking.com 42:33.1
16 Darren Wiberg CarbSport 42:41.9
17 Richard Caramadre KUHL 43:43.1
18 Scott Hoggan Bingham Cyclery-Peak Fasteners 45:27.1
19 Juan Ramirez P-Town Cross/Bikers Edge 46:14.7
20 Brad Seggar Guthrie n-1Lap

Men 35C UTCX1

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick Batten White Pine Racing p/b JANS.com 46:02.9
2 Dayne Hassett 46:54.6
3 Brad Sparlin Stay Park City 47:21.4
4 Joseph Albano 47:58.8
5 Jeff Wootton Rooster Biker's Edge 48:38.9
6 Jonathan Liddell 49:25.6
7 Maurico Barrozo Bingham Cyclery-Peak Fasteners 50:24.0
8 Dan Barlow Stay Park City 50:28.6
9 Bryan Osoro Plan7 DS 50:37.7
10 Zach Longson DNA Cycling 50:49.2
11 Laura Howat Ski City Cycling 50:58.2
12 Justin Haaga SaltCycle 51:10.0
13 Mark Nuetzel 51:12.6
14 Ron Brown Infinite 51:56.2
15 Joe Denmark UMB 55:44.0
16 Nick Shields 55:44.0
17 Michael Sjodin Guthrie's 55:44.0
18 John Karren Plan7 DS 55:44.0
19 Mark Alston Bayou 55:44.0
20 Corey Spencer AFCU 55:44.0
21 John Heemstra 55:44.0
22 Matt Widhalm 55:44.0
23 Stephen Rogers Zone Five Racing 55:44.2
24 Ervin Hunt 55:44.2
25 Michael Greco 55:52.4

Men A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Flis Squadra Flying Tigers 57:43.4
2 Kevin Day Endurance360 57:43.8
3 Josh Whitney Evol Racing 58:07.4
4 Bender Jeff Kuhl Bender Bros Cycling 58:10.4
5 Thomas Bender KUHL Clothing/Bender 58:11.2
6 Dylan Cirulis P Town Cross-Bikers Edge 58:12.0
7 Steve Carwile 59:55.7
8 Bryson Perry Canyon Bicycle Shimano 00:33.4
9 Reed Wycoff SALT AIR CYCLES 00:48.6
10 Bruce Deppe 01:23.0
11 Rylan Schadegg KHS Esigrips 01:23.8
12 Mitchell Peterson Canyon Bicycles Shimano 02:35.4
13 Matthew Kiel TRP ENVE Bohemian 03:42.6
14 Geoffrey Montague Cannondale/Onyx 03:44.9
15 Justin Mills King Kog P-Town
16 Todd Taft KUHL
17 Shane Dunleavy KUHL

Men B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Connor Barrett Canyon Bicycles Shimano 40:29.1
2 Weston Shirey Sponsor Me 41:09.9
3 Parker Degray Go-Ride.com 41:13.0
4 Preston Weeks TurboSports 41:45.1
5 Kirk Campbell SaltCycle-Intelitechs 41:49.8
6 Charles St jeor P Town Bikers Edge 41:59.7
7 Bradley Thurgood 42:20.1
8 Austin Howard P-Town Cross 42:21.8
9 Dallin Hatch Utahmountainbiking.com 43:29.8
10 Chris Eppley SBR Cycles 43:46.3
11 Kai Tohinaka 43:49.7
12 Tj Stone A Bloc 44:00.7
13 Michael Ferrell Canyon Bicycles Shimano 44:05.5
14 Leighton Reuss Bountiful Bicycle p/b Okland 45:26.1
15 Wyatt Peterson Cache Valley MTB 46:23.5

Men C UTCX1

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Szczesny 44:41.3
2 Elliott Bueler SaltCycle-Intelitechs 45:59.7
3 Micah Foster 47:47.3
4 Nicholas Francis 47:58.7
5 Joel Sehloff White Pine Touring 48:18.7
6 Kyle Wilhelm Plan7 DS 49:58.3
7 Troy Thompson 49:58.5
8 Lance Heaton SDBT 50:07.2
9 Jon Huff 50:25.8
10 Michael Gentry 50:36.8
11 Ryan Cobourn Bingham Cyclery Peak 50:39.0
12 Mitt Niederhauser P-Town/Bikers Edge 50:39.7
13 James Lavelle Cicada Racing 50:40.9
14 Ernesto Jimenez Plan7DS 51:50.7
15 Jason Kang Plan7DS 53:06.9
16 Derek Cooper 54:05.9
17 Joshua Mccarrel Bingham PF 54:43.5
18 Clint Campbell SaltAir Cross Fever 55:43.8
19 Spencer Brown Contender Bicycles 55:43.9
20 Tyler Deskins 55:43.9

Mens 55+ UTCX1

Pl First Name Last Name Team Time
1 Barry Makarewicz Ski Utah 42:31.0
2 Jeff Flick KUHL 43:03.1
3 Miguel Payan P-Town Biker's Edge 45:49.7
4 Asa e Kelley Contender 46:39.8
5 Jay Boniface RMCC 47:39.5
6 Lawrence Woolson Bingham Cyclery-Peak Fasteners 49:34.2
7 Rick Morris Canyon/Shimano 52:41.1
8 Joe Benson Utahmountianbiking.com 55:52.8

Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Wasmund Saturday Cycles 57:05:00
2 A.j. Turner SK 58:14.9
3 Spencer Maughan SBR Cycles 01:29.2
4 T Telford P-Town Cross-Bikers Edge 01:30.8
5 David Haak Cutthroat Racing 02:22.2
6 Jeff Eggleston Saltair Cross Fever 04:52.1
7 Pete O'Brien Cutthroat Racing 05:32.0
8 Denny Kalar Cole Sport 05:51.6

Women A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ali Knutson SaltAir Cross Fever 03:34.8
2 Amy Thornquist Kuhl
3 Jackie Baker Dose SLC
4 Meghan Sheridan Bingham Cyclery

Women B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nancy Russell TOSH 45:52:00
2 Trista Winder Canyon cycles 47:43:00
3 Megan Archer Cycle-Smart Grassroots Team 49:11:00
4 Summer Perry
5 Monique Simone Bingham's Cyclery
6 Angela Howe Plan7

Women C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Johanna Whitehead 52:30:00
2 Lisa Fitzgerald
3 Caprise Satterfield Infinite
4 Linda Lastayo KUHL
5 Lara Fisher KUHL
6 Steffany Greco

Women Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jackie Peterson Cache Valley HSMTB 51:54:00

Women Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tiffany Schwartz Elite Endurance 42:28:00

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with