These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Juniors (Open)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Willem Van osslaer 29:19
2 Johannes Van osslaer 33:54
3 Eric Behrman Pointway Panthers/Syracuse Bike 35:46
4 Jack Hendrickson Mission in Motion Cycling Team / Tioga Velo Club 37:19
5 Alex Yeater 31:39
6 Adah Wilke 37:42
7 Ira West 39:43

Men's Masters 40+ (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevan Edwards Mello Velo Racing 49:55
2 Raymond Williard 50:30
3 Phillip Mccarthy Pointway Performance - Syracuse Bicycle 50:52
4 Bryan Blake Team 2 Cycling 51:10
5 Brian Nilsson Mello Velo 52:09
6 David Valvo Wineforecaster 52:38
7 Corey Dubois CNYC/NYCM Insurance 53:09
8 Daniel Pone Maxpower Cycling 53:34
9 Steve Burdette NoTubes/Corning Race Team 53:39
10 Jay Hodgson Team Jay 54:26
11 Bill Volkomer 55:33
12 Bruce Wolcott Flour City Cycling 55:43
13 Emory Creel Maxpower Cycling 56:06
14 Tim Leonard NYCROSS p/b Craft 57:35
15 Aaron Hicks Ciclosport 57:36
16 Craig Goetzmann 58:55
17 Kent Johnson 59:15
18 Patrick Kapinus 59:42
19 Michael Ullberg 50:11
20 Todd Relyea Maxpower 52:55
21 David Grieves MaxPower Cycling 53:47
22 John Ders OCC 55:36
23 John Poland Full Moon Vista/GVCC 56:36
24 John Hendrickson 59:47
25 Mark Gorgos 52:57
26 Mike Peter Crosshairs Cycling 56:14
DNF Dennis Williams Bike Loft East 26:26
DNF Mark Monroe 29:40

Open Men (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevan Edwards Mello Velo Racing 1:02:34
2 David Yacobelli 1:03:22
3 Patrick Carey Pointway Performance Coaching 1:03:28
4 Hugh Wallace 1:04:31
5 Daniel Vaughn Northampton Cycling Club 1:04:52
6 Joshua Arvidson TRT Bicycles 1:05:31
7 Luke Thomas 1:07:43
8 Scott Hannan 1:08:00
9 Peter Pelychaty 1:08:43
10 Christopher Jones CNYC/NYCM Insurance 1:10:39
11 Jeremy Gardner District Hardware Cycling Collective 1:10:45
12 Kevin Emr CRCA / GF Capital / H&E Ent 1:11:01
13 Randy Hadzor 1:02:59
14 Thomas Garby Mello Velo 1:03:28
15 Steve Burdette NoTubes/Corning Race Team 1:04:18
16 Corey Dubois CNYC/NYCM Insurance 1:06:18
17 Steven Scott Central New York cycling 1:06:58
18 Alex Laifer 1:07:40
19 Robert Hanlon 1:09:45
20 Patrick Mcneil Syracuse Bicycle Race Team 1:10:33
21 Jayme Schnedeker 1:10:48
22 John Ormsby www.co2.earth 1:04:00
23 Thom Day Action Sports Cortland / Journey Fitness 1:11:29
24 John Sturek 1:12:01
DNF Raymond Williard 24:57
DNF Daniel Pone Maxpower Cycling 34:09
DNF Mark Monroe 34:35
DNF Emory Creel Maxpower Cycling 19:30

Open Women (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ruth Sherman 44:11
2 Nancy Bailey Bike Loft East 45:37
3 Emily Flynn Bike Loft East 46:46
4 Leah Valvo Wineforecaster 46:51
5 Erin Larson NoTubes/Corning 49:17
6 Delana Spaulding Mission in Motion -William H. Lane Cycling 51:39
7 Bridget Darby B2C2 54:01

Women's Masters / Cat 4 (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Susan Anton 40:51
2 Kate Stewart Mello Velo 41:56
3 Marsha Kapinus Mission in Motion Cycling / TVC 44:37
4 Cynthia Schnedeker Velo Bella 47:08
5 Ruth Sproul 51:18
6 Sheryl Froschlicht 52:57

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with