These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Master Men 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bob Welbourn GSX 45:12:00
2 Ian Auld Soul Sportif 45:12:00
3 Andre Sutton Hardcore Bikes 46:41:00
4 Jean-Francois Blais Trek-Fiera 47:14:00
5 Marc Boudreau The Cyclery 47:18:00
6 Tim Marshall Morning Glory Cycling Club 47:23:00
7 John Peters Dark Red Racing 47:51:00
8 Jeff Neilson Terrascape Racing 48:07:00
9 Paul Martin Cyclemeisters / Bow Cycle 48:42:00
10 Charles Ostiguy Collectif Parlee Cycles 48:58:00
11 Kevin Simms Centurion Next Wave Cycling Team 49:07:00
12 Ray Chong Terrascape Racing 49:07:00
13 Ryan Newsome Giant Vancouver 49:41:00
14 Derek Chipping Redbike 49:51:00
15 Andrew Mcrae Terrascape Racing 49:59:00
16 Graham Jones Morning Glory Cycling Club 50:09:00
17 Christian Hansen EV/DEVO pb Catalyst Kinetics 51:08:00
18 Keith Ailey Thunder Bay Cycling Club/ Team CAA 51:11:00
19 Jared Spier Woodcocks Cycle Works 51:23:00
20 Albie Malan BCW Saskatoon 51:28:00
21 Jamie Falk Country Cycle 52:07:00
22 Aric Hartley CycleMeisters / Bow Cycle 52:10:00
23 Jason Howden 52:14:00
24 Chris Check Pedalhead Race Room 52:16:00
25 Keith Bayly 52:20:00
26 Ryan Robinson Span Racing 52:47:00
27 Angus Botterell Morning Glory Cycling Club 53:23:00
28 Scott Morrow Morning Glory Cycling Club 53:28:00
29 Brent Hambleton 53:37:00
30 Chris Huebner Dark Red Racing 53:40:00
32 John Holland 53:49:00
32 Peter Loewen Country Cycle 54:08:00
33 Damian Tryon Dark Red Racing 54:28:00
34 Reid Cummings CycleMeisters / Bow Cycle 54:36:00
35 Trevor Ketler Alter Ego Cycling Club 54:39:00
36 Llewellyn Poidevin Regina Cycling Club 55:03:00
37 Jon Guenter Dark Red Racing 55:20:00
38 Bob Friesen Country Cycle 55:21:00
39 David Verveda Juventus CC 55:42:00
40 Kenneth Magleo Edmonton Road and Track Club 56:39:00
41 Morgan Porath Olympia Cycling Club -1 Lap
42 Allan Manjares Pinot Trails Bikers -1 Lap
43 Gavin Faurschou ABES -1 Lap
44 Gordon Dalling Bikes and Beyond -1 Lap
45 Scott Stephanson Dark Red Racing -1 Lap
46 Brent Topilko Bicisport -1 Lap
47 Jason Reid ROCx Racing -1 Lap
48 Darcy Beer Bikes and Beyond -1 Lap
49 Chris Duester Dark Red Racing -1 Lap
50 Johnny Sawatsky ABES -1 Lap
51 Robert Armstrong Calgary Crankmasters Cycling Club -1 Lap
52 Steven Hawrysh -3 Laps
53 Dallas Sigurdur Olympia CC -3 Laps
54 David Epp Dark Red Racing -3 Laps
55 Mark Holmstrom Woodcock Cycle Works -3 Laps
56 Steven Wiebe ABES -3 Laps
57 Kevin Kilbrei Dark Red Racing -3 Laps
58 Michael Nederhoff Fatlanders / NBR -3 Laps
59 Tim Pierce Cycledelia -3 Laps
60 Richard Desrochers -3 Laps
61 Sam Nayet -3 Laps
62 Darryl Dyck Dark Red Racing -3 Laps
63 Justin Rempel -3 Laps
64 Kenneth Landgraff Olympia Cycling Club -4 Laps
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with