These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Juniors 14-18 Junior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tomas Estuar
2 Jacob Ryse
3 Hugh Clarke Inland Northwest Composite MTB
4 Caleb Matson Palouse Bicycle Racing

Men Juniors 9-13 Junior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kieran Long Palouse Bicycle Racing
2 Drew Rudd Palouse Bicycle Racing
3 Keiton Long Palouse Bicycle Racing
4 Alex Ryse
5 Gunnar Lynn Palouse Bicycle Racing
6 Tyler Patton Palouse Bicycle Racing
7 Aiden Mcardle The Bike Hub
8 Jack Walquist Palouse Bicycle Racing

Men Masters 40+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kristopher Holden Vertical Earth
2 Jerry Long Vertical Earth
3 Tom Ryse Emde Sports
4 Brian Fuller Broken Spoke
5 Matthew Larsen ML Wheels
6 Kile Mcardle
7 Jason Hurdlow Washington State University

Men Masters 50+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alan Petrie Hedon Speed
2 Matt Morra Palouse Bicycle Racing
3 Steve Patton Hedon Speed
4 Tom Hungerford The Bike Hub
5 John Parker River City Red
6 Wayne Pignolet Vertical Earth
7 Dale Wentworth Vicious Cycle
8 John Osterback River City Red
9 Kurt Friederich
10 Brian Odonnell River City Red
11 Ron Flores Bike Masters
12 Michael Lynn Palouse Bicycle Racing

Men Masters 60+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joe Anchondo Vertical Earth
2 Thomas Hegwood SET Coaching
3 Steve Rapp Allegro Cycling Dirt Racing

Men Open Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dylan Pollard Palouse Bicycle Racing
2 Nigel Davies Team Beer

Men Open Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Faunt Allegro Cycling Dirt Racing
2 William Orr Cyclemetrix
3 Abrrey Monreal Washington State University
4 Scott Sturges University of Idaho
5 Tony Bremer Vertical Earth

Men Open Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jack Hesskamp Inland Northwest Composite MTB
2 Lance Payne
3 Colin Priebe Palouse Bicycle Racing
4 Jonathan Popescu
5 Diego Estuar
6 Anthony Matson
7 Nicholas Rotter Washington State University
8 Chad Eder
9 Dru Mcmackin Vicious Cycle
10 David Barth Team Autism 24/7
11 Jacob Ryse Inland Northwest Composite MTB
12 Jed Barden River City Red
13 Austin Davis
14 Joseph O'brien
15 Mike Murray
16 Phil Nelson
17 Sean Tobin Velofix
18 Daniel Hesskamp
19 Dhoulagiri Ferionsyah University of Idaho
DNF Gafton Panneu Velofix

Men Open Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joseph Maloney B&L Bicycles/Trek
2 Bowen Erik Palouse Bicycle Racing

Men SS Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Louie Fountain Palouse Bicycle Racing
2 Dylan Pollard Palouse Bicycle Racing
3 Andrew Ackerman River City Red
4 Kurt Friederich

Men Youth 6-8

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eli Walquist Palouse Bicycle Racing

Women Juniors 14-18 Junior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ellen Heyns Palouse Bicycle Racing

Women Juniors 9-13 Junior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Audrey Pollard Palouse Bicycle Racing
2 Megan Heyns Palouse Bicycle Racing
3 Laura Pollard Palouse Bicycle Racing
4 Ruby Miller Palouse Bicycle Racing
5 Anna Lynn Palouse Bicycle Racing

Women Masters 40+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sheila Heyns Palouse Bicycle Racing

Women Open Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ciara Macdonald Rad Racing
2 Stephanie Kane Palouse Bicycle Racing

Women Open Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jayne Mclaughlin Zuster

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with