These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Masters Men's 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Douglas Turner Team 10 Barrel 0:49:37
2 Dan Streubel Peaked Sports 0:50:18
3 Steven Gustafson Team Eastside 0:52:04
4 Rich Brown St. Luke's Sports Medicine/LRC 0:52:21
5 Brian Baker Broken Spoke Racing 0:53:43
6 Mark Stute Team Eastside 0:54:02
7 Patrick Wilder Wilder 0:54:41
8 Gregg Lasher 0:55:26
9 David Faught n/a 0:55:54
10 Tim Richter SLSM/LRC 0:56:17
11 Henry Harper St Luke's Sports Med/Lost River 0:56:25
12 Josh Kenyon Spoke and Wheel 0:57:24
13 Jason Elder 1:00:45
14 Andrew Hanson Unattached 0:49:55
15 Chris Haskell Team Reel 0:51:49
DNF Kevin Nicholes

Men Masters Men's 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Burke Eastside Cycles 0:49:05
2 Scott Grill Na 0:51:38
3 Troy Nichol len 0:52:20
4 Dale Nelson 0:52:50
5 Andrew Forbes boise cycling 0:55:41
6 Fritz Stafford Wild Rockies Race Team 0:57:04
7 Jarred Blankenship LOOK! Save a Life 0:58:28
8 Kevin Shea Lost River 0:59:59
9 James Field None 1:00:33
10 Dirk Vandervoort 0:54:19
DNF Tom Witzke

Men Men's Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Ganter Rolf Prima 0:53:01
2 Brent Gorman 0:53:31
3 Allan Schroeder UpCycle Boise 0:53:36
4 Gabriel Keck Mercedes Benz / pb George's Cycles 0:53:53
5 Ian Megale Team UpCycle Boise 0:54:14
6 Steve Price CT Velo 0:54:23
7 Cory Bolen Team Eastside Cycles 0:55:41
8 Tad Hamilton 0:57:25
9 Ronald Miller 0:58:04
10 Jordan Anderson 1:02:25
11 Shannon Boroff bicycleattorney.com 0:54:56
12 Andrew Harris UPCYCLE BOISE 0:55:43
13 Eric Zuber Team Eastside Cycles 0:58:15
DNF Matthew Kiel TRP ENVE Bohemian Brewery
DNF Jeff Morgan
DNF Andrew Filler Team Eastside Cycles

Men Men's Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sawyer Bosch GlitterBang 0:56:29
2 Mark Yoder Team Bobs-Bicycles.com 0:56:39
3 Scott Conover Team UpCycle 0:57:43
4 Michael Atkins Team Eastside Cycles 0:57:59
5 Kyle Gray Team 10 Barrel 0:58:09
6 Marc Pearson None 0:58:23
7 Nicholas Lee UpCycle 0:58:43
8 Jeremy Frei Team Eastside cycles 0:59:02
9 Tristan Jones Donger Mfg 0:59:04
10 Brian Kohagen Rolling H Cycles 1:00:42
11 Shaun Staples Bob's Bicycles 1:03:46
12 Paul Shiflet CT Velo 0:53:50
13 Dale Nelson Tri Town 0:56:45

Men Men's Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Li Team TriTown 0:49:06
2 Daniel Edgar Upcycle 0:49:19
3 Daniel Micheletti 10 Barrel 0:50:00
4 Steve Rudzinski Therapeutic Associates 0:50:23
5 Erik Young Team UpCycle 0:50:29
6 Luke Klaas My wife's bank account 0:50:39
7 Will Hatab 0:50:59
8 Zachary Schoenfelder Team Bobs-Bicycles.com 0:51:09
9 Garret Smith Team 10Barrel 0:51:20
10 Brent Hocklander Hock Cycling 0:52:16
11 Gregg Lasher bobs-bicycle.com 0:53:10
12 Wyatt Ruby 0:53:18
13 Jason Elder Unattached 0:53:19
14 Josh Glick Elephants Perch/SOBX 0:53:45
15 Pat Hurley none 0:53:54
16 Jake Armstrong Bobs 0:54:51
17 Jeff Baertsch Swift Racing p/b 21st Ave Bicycles 0:54:55
18 James Stermitz 0:55:13
19 Lee Debruler St Lukes sports Medicine 0:55:35
20 Johnathan Harrell Team Shoeless 0:55:50
21 George Thoma Unattached 0:56:34
22 Jackson Swanson Up Cycle Boise 0:56:58
23 Jake Mcfarlin Team UpCycle Boise 0:57:23
24 Harrison Clement 0:57:45
25 Kevin Nicholes none 0:58:07
26 Charles Siko 0:58:13
27 Chad Summervill NA 0:58:22
28 Seth Goicoechea 0:58:30
29 Noah Richter COBROS 0:58:55
30 Brandon Whallon Donger Bros. 0:59:13
31 Aaren Buck Rolling H Cycles 1:00:06
32 Scott Carter Donger mfg. 1:00:15
33 Jeff Smith 1:00:19
34 Zach Rose Iron Bike Tyson 1:00:35
35 Aaron Luptak Summit Bike Club 1:00:41
36 Jarrett Zuroff 1:02:03
37 James Hunter Elko Velo 0:49:37
38 Brian Ros SOBX 0:50:20
39 Braden Cissney Donger 0:50:37
40 Connor Liess Team 10 Barrel 0:51:54
41 Phil Ford SC Velo 0:51:58
42 Josiah Hanson BYRDS 0:52:02
43 Davis Straub Oz Report 0:54:13
44 Chris Petz Tritown 0:54:24
45 Dennis Allen 0:55:24
46 Rafael Gonzalez Hale's Ales 0:55:33
47 Ben Swanson 0:55:47
48 Bryan Leuenhagen 0:57:01
49 Ben Boroff bicycleattorney.com 1:00:31
50 John Kormanik 1:00:58
DNF Kyle Lewis
DNF Kevin Spiegel Broken Spoke Cycling

Women Women's Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Anna Megale Boise VeloWomen / Digestive Health 0:53:27
2 Tiedji Baker Digestive Health Clinic Boise VeloWomen 0:58:52

Women Women's Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Trisha Kepple Team 10 Barrel 0:55:51
2 Nadine Carter Digestive Health Clinic Boise VeloWomen 0:56:38
3 Carri Wullner The Hub Bikes 0:58:02
4 Tiffany Schwartz Elite Endurance 1:00:14
5 Erin Morra Team Digestive Health Boise VeloWomen 0:48:49
6 Beth Fortuna Team Eastside Cycles 0:49:24
7 Erin Shelton Digestive Health Clinic - Boise VeloWomen 0:52:03

Women Women's Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Keri Barnes 0:49:09
2 Kelsey Spiegel Digestive Health Clinic Boise VeloWomen 0:50:47
3 Liesl Milan 10 Barrel 0:51:25
4 Morgan Cornwall Boise Velowomen-Digestive Health Clinic 0:56:14
5 Alena Harrell 0:58:23
6 Chris Barnes 1:00:09
7 Kimberley Elder Monster Media/Spy Racing p/b Fight Meso 1:02:40
8 Annie Boroff none 0:49:22
9 Kathryn Beattie 0:52:00
10 Michelle Kormanik 0:52:51
DNF Jennifer Ford Lactic Acid Cycling
DNF Jessica Grunke Digestive Health Clinic Boise VeloWomen

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with