These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Masters Men's 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shawn Mitchell TEAM UPCYCLE 0:41:13
2 Mike Gerhardt Fueled by Cookies & Pizza 0:41:14
3 Dan Streubel Peaked Sports 0:42:00
4 Douglas Turner Team 10 Barrel 0:42:33
5 Rich Brown St. Luke's Sports Medicine/LRC 0:43:24
6 Mark Stute Team Eastside 0:43:34
7 Patrick Wilder Wilder 0:44:01
8 Gregg Lasher 0:44:29
9 Tim Richter SLSM/LRC 0:47:09
10 Josh Kenyon Spoke and Wheel 0:48:04
11 Henry Harper St Luke's Sports Med/Lost River 0:49:10
12 Andrew Hanson Unattached 0:51:20
DNF Steven Gustafson Team Eastside

Men Masters Men's 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Burke Eastside Cycles 0:40:33
2 Troy Nichol broken spoke cycling 0:42:43
3 Scott Grill Na 0:42:56
4 Dale Nelson 0:43:56
5 Andrew Forbes boise cycling 0:46:21
6 Fritz Stafford Wild Rockies Race Team 0:47:19
7 Jarred Blankenship LOOK! Save a Life 0:47:53
8 Mike Long none 0:49:17
DNF James Field None

Men Men's Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Ganter Rolf Prima 0:53:55
2 Brent Gorman 0:54:10
3 Ian Megale Team UpCycle Boise 0:55:31
4 Gabriel Keck Mercedes Benz / George's Cycles 0:55:48
5 Allan Schroeder UpCycle Boise 0:56:43
6 Matthew Kiel TRP ENVE Bohemian Brewery 0:56:56
7 Tad Hamilton 0:57:10
8 Eric Zuber Team Eastside Cycles 1:02:53
9 Shannon Boroff bicycleattorney.com 1:02:58
10 Andrew Harris UPCYCLE BOISE 0:54:01

Men Men's Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Yoder Team Bobs-Bicycles.com 0:57:36
2 Sawyer Bosch GlitterBang 0:57:46
3 Scott Conover Team UpCycle 0:59:04
4 Michael Atkins Team Eastside Cycles 0:59:17
5 Kyle Gray Team 10 Barrel 1:01:03
6 Christian Mckenna 1:01:32
7 Jeremy Frei Team Eastside cycles 1:01:43
8 Brian Kohagen Rolling H Cycles 1:01:44
9 Ryan Faber Team Eastside Cycles 0:53:59
10 Paul Shiflet CT Velo 0:54:51
11 Andrew Gendler Team Eastside 0:55:15
DNF Robert Burke Eastside Cycles
DNF Shaun Staples Bobs Bicycles

Men Men's Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erik Young Team UpCycle 0:41:33
2 Steve Rudzinski Therapeutic Associates 0:41:45
3 Zachary Schoenfelder Team Bobs-Bicycles.com 0:41:51
4 Daniel Edgar Upcycle 0:42:05
5 Andrew Li Team TriTown 0:42:38
6 Will Hatab SuckaBuTT 0:43:03
7 Garret Smith Team 10Barrel 0:43:28
8 Gregg Lasher bobs-bicycle.com 0:44:08
9 Kyle Lewis SuckaBuTT 0:44:16
10 Jason Elder Unattached 0:44:41
11 Pat Hurley none 0:45:15
12 Jake Mcfarlin Team UpCycle Boise 0:45:45
13 Mike Purcell Dirty Cynic Brewing 0:46:01
14 Tag Robison Team 10 Barrel 0:46:03
15 Sebastian Hargrove NA 0:46:15
16 James Stermitz 0:46:32
17 Lee Debruler St Lukes sports Medicine 0:46:40
18 David Peterson Endurance Boise 0:46:50
19 Jeff Baertsch Swift Racing p/b 21st Ave Bicycles 0:47:21
20 Kevin Nicholes none 0:47:51
21 Thomas Hindman Bob's Bicycles 0:48:08
22 Alex Hecht Tenspeed Hero 0:48:38
23 Zach Rose Iron Bike Tyson 0:48:40
24 Brandon Whallon Donger Bros. 0:48:49
25 Scott Carter Donger mfg. 0:49:22
26 Aaron Luptak Summit Bike Club 0:50:21
27 Josiah Hanson BYRDS 0:51:09
28 Rich Miller 0:52:34
29 Kevin Spiegel Broken Spoke Cycling 0:52:38
30 Darin Bell Darin Bell 0:52:40
31 Braden Cissney Donger 0:53:34
32 James Hunter Elko Velo 0:53:53
33 Preston Hu 0:41:39
34 Chris Petz Tritown 0:42:25
35 Robert Sloan 0:43:52
36 Davis Straub Oz Report 0:45:13
37 Wes Hamilton Fitzgerald Bicycles 0:46:53
38 Jordan Krema 0:48:51
39 Ben Boroff bicycleattorney.com 0:49:15
DNF Daniel Micheletti 10 Barrel

Women Women's Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Abigail Youngwerth 0:43:40
2 Anna Megale Boise VeloWomen / Digestive Health 0:44:54
3 Barbarra Kreisle George's Cycles 0:44:59
4 Julia Tellman Fitzgerald's Bicycles 0:47:11

Women Women's Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nadine Carter Digestive Health Clinic Boise VeloWomen 0:47:27
2 Trisha Kepple Team Digestive Health/Boise Velo Women 0:48:47
3 Erin Morra Team Digestive Health Boise VeloWomen 0:50:31
4 Tiffany Schwartz Elite Endurance 0:51:07
5 Beth Fortuna Team Eastside Cycles 0:51:44
6 Erin Shelton Digestive Health Clinic - Boise Velowomen 0:45:55

Women Women's Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Cox Team TriTown 0:50:43
2 Keri Barnes 0:52:12
3 Kelsey Spiegel Digestive Health Clinic Boise VeloWomen 0:40:31
4 Liesl Milan 10 Barrel 0:42:06
5 Jaime Hollingsworth 0:57:46
6 Kathryn Beattie 0:45:33

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with