These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Athena

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sonja Ebert vancouver

Clydesdale

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
2 Tim Schauer Sage Factory Racing
3 Ryan Jarrell HosmerChiro-RPM Mortgage
4 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi

Junior Men 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zachary Smith PDX Devo
2 Cole Hagedorn PDX Devo
3 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi
4 Alexander Vogs Beaverton Bicycle Club
5 Benicio Thorne Grouptrail Cycling

Junior Men 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jacob Smith PDX Devo
2 Carter Hagedorn PDX Devo
3 Miles Revenaugh
4 Collin Turner PDX Devo
5 Owen Rogers Beaverton Bicycle Club
DNF Owen Wilks Rebound/Tireless Velo

Junior Men 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Smith Vernonia

Junior Men 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi
2 Sean Harple
3 Mekhi Williams

Junior Men 3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jacob Smith PDX Devo
2 Carter Hagedorn PDX Devo
3 Miles Revenaugh
4 Zachary Smith PDX Devo
5 Collin Turner PDX Devo
6 Daniel Smith
7 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi
8 Owen Rogers Beaverton Bicycle Club
9 Sean Harple
10 Mekhi Williams
11 Cole Hagedorn PDX Devo
12 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi
13 Alexander Vogs Beaverton Bicycle Club
14 Gus Tonkin Team S&M
15 Max Smith
16 Hans Lanners
17 Max Harris
18 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
DNF Owen Wilks Rebound/Tireless Velo

Junior Men 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gus Tonkin Team S&M
2 Max Smith
3 Hans Lanners
4 Max Harris

Junior Women 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Olivia Hewett The Spokesmen

Junior Women 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alexandra Jagielski PDX Devo

Junior Women 3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Olivia Hewett The Spokesmen
2 Alexandra Jagielski PDX Devo

Masters 35+ 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bear Perrin Marty's Cycles
2 Andrio Abero
3 Webster Wilson
4 Devin Bailly HosmerChiro-RPM Mortgage
5 David Pedersen Portland Bicycle Studio
6 Jeff Turner
7 Dan Werle
8 Trevor Rice
9 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
DNF Eric Lanners

Masters 35+ 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Mergen Team Planet X USA
2 Chad Fischer
3 Howard Draper Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
4 Dave Torrance
5 Peter Hettinga
6 Jared Lathrop
7 Nolan Restivo
8 Toby Contreras
9 Gary Kim Grouptrail Cycling
10 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
11 Karl Bailey Rebound/Tireless Velo
12 Brian Wise
13 Jason Ladwig
14 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota
15 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team
16 Jason Dotts Grouptrail Cycling
17 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
18 Mark Mcmurtry
19 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota
20 Ian Harris
21 Ethan Fuld
22 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
23 Brian Dessinger
24 Garrett Tyburski
25 John Williams
26 Wes Woosley
27 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
28 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
29 Stephen Rich
30 Chris Valencia Boneyard Cycling

Masters 35+ Category 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ian Boggs
2 Luke Sosnowski
3 Bryce Jenkinson Hood River Velo
4 Joseph Hagedorn
5 Marc Angelo
6 T. Kenji sugahara Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 Jeff Chochon Athletes Lounge Cycling Team
8 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo
9 Mike Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi
10 Ryan Morgan Trusty Switchblade
11 Ile Powell Team S+M
12 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi
13 Neil Green Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota
14 Fred Smelser
15 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club
16 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
DNF Bill Klingler BeerMongers Cycle Club

Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
2 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota
3 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
4 Steven Thorne
5 John Napier Metropolis Cycle Repair
6 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
7 Trig Rogers bicycleattorney.com
8 Christophe Berteau-pavy
9 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota
10 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo
11 Paul Greenwalt bicycleattorney.com
12 Tim Rathbun
13 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
14 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
15 Fred Paxson
16 James Thompson
17 Stefan Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi
DNF Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
DNF Tim Goss Rebound/Tireless Velo
DNF Scott Ballard Cyclepath Racing

Masters 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ron Strasser Team S+M
2 Steve Rearden
3 Steve Lacey Team S+M
4 Edward Lanton

Masters Women 35+ 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julie Deal BeerMongers Cycle Club
2 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
3 Margie Bradway bicycleattorney.com
4 Hazel Gross BATTLEKAT

Masters Women 35+ 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas

Masters Women 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lora Melkonian Hood River Velo
2 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo

Men 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB
2 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
3 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
DNF Erik Tonkin Team S+M

Men 2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Newlands PDX Devo
2 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
3 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi
4 Troy Meeke
5 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
6 Keith Mcintire BeerMongers Cycle Club
7 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
8 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
9 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
10 Curtis Loeb Hammer Velo
11 Cooper Irwin Hapi-Go!
12 Rob Thompson Olympia Cycling Team

Men 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Aaron Mcclintock Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota
2 Jeff Baertsch Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
3 Elijah Smith
4 Tim Valenti Athletes Lounge Cycling Team
5 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
6 Stefan Furst
7 Ryan Cotton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles

Men 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Benjamin Beckerich
2 Small Jay
3 Andre Vogs Beaverton Bicycle Club
4 Paul Del vecchio bicycleattorney.com
5 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes
6 Caleb Unger
7 Eric Brainich
8 Brian Persons Team Dirt
9 Ryan Coons
10 Greg Scott BeerMongers Cycle Club
11 Judd Dunlap
12 Adam De laveago
13 Morten Bulow
14 Dwight "ike" anunciado Rebound/Tireless Velo
15 David Rayls
16 Michael Ybaben Wall-To-Wall Home Inspections
17 Horn Jacob
18 Larry Coates Wall-To-Wall Home Inspections
19 Bruce Irwin
20 Morgan Spriggs Athletes Lounge Cycling Team

Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
2 Joe Santos Cyclepath Racing
3 Dustin Henderson Murder of Crows
4 Robert Jackson Giro/River City Bicycles
5 Forest Wilson
6 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
7 John Napier Metropolis Cycle Repair
8 Mielle Blomberg Team S+M
9 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
10 Steven Carper
DNF Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
DNF Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
DNF Scott Barker

Singlespeed Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mielle Blomberg Team S+M
2 Suzy Renn Team Slow
3 Beth Flanagan BeerMongers Cycle Club
4 Hazel Gross BATTLEKAT
5 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas

Women 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emily Boscacci Olympia Cycling Team
2 Susannah Hart Hapi-Go!

Women 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing

Women 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Anna Buckley
2 Rebecca Hillary
3 Sara Thomas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
4 Nikki Beckwith
5 Cassie Capone Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
6 Emily Alcott Athletes Lounge Cycling Team

Women 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dawn Merrill BeerMongers Cycle Club

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with