These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Lloyd Rogue Velo Racing
2 Anna Powell Altius Cycling Team
3 David Carey Rogue Velo Racing

Men 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Croft Red Barn Bikes / Virginia Forest Resources
2 Joe Fish Coqui Cyclery
3 Michael Baldwin ii Steel Mountain Cycling
4 Casey Fulton Rogue Velo Racing

Men 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Hosang Steel Mountain Cycling
2 Jason Plank
3 Roy Caris Rogue Velo Racing
4 Tom Vaquera Rogue Velo Racing
5 Scott Shumate
6 John Emanuel Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds GM/Subaru
7 Torrence Rogers
8 Nathan Ayers Full Spectrum Racing p/b Coqui Cyclery

Men 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Colin Fischer Rogue Velo Racing
2 Elijah Shipp Rogue Velo Racing
3 Grant Fanning Macho Queens
4 Gert-jan Duine Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds GM/Subaru
5 Michael Shipp Rogue Velo Racing
6 Travis Williams Bikeman.com/PTG
7 Scott Shumate
8 James Lloyd Rogue Velo Racing
9 Eric Halverson
10 Chris Caton Rogue Velo Racing
11 Frank Haranzo Deschutes Brewery
12 Nathan Ayers Full Spectrum Racing p/b Coqui Cyclery
13 Brad Turner Full Spectrum Racing p/b Coqui Cyclery
14 Robert Mackay
15 Kevin Tan Richmond Bicycle Studio
16 Christopher Soova
17 Charles Langley Cheerbacks Dot Com of Fat Frogs Racing
18 Jonathan Harris Fat Frogs Tri
19 Robert Ernst
20 John Higgins
DNF Fabrice Beaulieu
DNF Sam Redden Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds GM/Subaru

Men 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jimmy Deaton Rogue Velo Racing
2 Steve Nevis Tidewater Challenge
3 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company
4 R Snyder
5 Thomas Richeson Design Physics Racing
6 Dave Chamblin All-CITY x BLACKHAND COFFEE CO.
7 Frank Smith Mad Alchemy Rider Cooperative
8 Tim Powell Team Novo Nordisk
9 Michael Shirley Rogue Velo Racing
10 William Gilmer Bike Beat
11 Trae Duty East Coast Bicycles
12 Jason Lloyd Rogue Velo Racing
13 Todd Miller USMES
14 Michael Mcmahon Steel Mountain Cycling
15 Gordan Van hook Rogue Velo Racing
16 Brian Ezzelle Run Ride Race
17 Frank Haranzo Deschutes Brewery

Men 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christapher Lang
2 Avanell Schmitz Mermaid Winery p/b Virginia Asset Group
3 Joseph Coats 20/20 Fuel
4 Braden Govoni Dirtbags
5 Sam Redden Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds GM/Subaru

Men Junior 9-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Caleb Nevins
2 Sean Hughes Rogue Velo Racing
3 Ethan Morris
4 Thomas Suydam
5 David Carey Rogue Velo Racing

Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joe Fish Coqui Cyclery
2 Jerry Hadley Rogue Velo Racing
3 Travis Williams Bikeman.com/PTG
4 Eric Crandell Rogue Velo Racing
5 Joseph Coats 20/20 Fuel
6 Christopher Adams Rogue Velo Racing
7 Jennifer Pope Rogue Velo Racing
8 Allison Drezek

Women 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Avanell Schmitz Mermaid Winery p/b Virginia Asset Group
2 Melissa Presnell SEAVS/Haymarket
3 Sally Mcmahon Tripower
4 Michelle Adams Rogue Velo Racing

Women 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Laura Leaton Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds GM/Subaru
2 Maggie Barton Team Carytown Bicycle Company
3 Stephanie Lamb Dynamic Physical Therapy Cycling Team powered by Pathfinder
4 Laney Butt Mermaid Winery p/b Virginia Asset Group
5 Sharon Leary Team Carytown Bicycle Company

Women 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Donna Wolf Rogue Velo Racing
2 Glenda Craddock Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
3 Tami Cole Rogue Velo Racing
4 Jane Seymour Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
5 Kristina Vaquera Rogue Velo Racing
6 Mary Haley Fat Frogs Racing

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jessica Lehman Rogue Velo Racing
2 Erica Cline Central Virginia Endurance
3 Lee Coleman
4 Allison Drezek
5 Laura Mcmillion Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds GM/Subaru
6 Amanda Laclair Rogue Velo Racing
7 Jill Williams River City Women's Racing
8 Laney Butt Mermaid Winery p/b Virginia Asset Group
9 Ryan Kendell River City Women's Racing
10 Sarah Anderson Rogue Velo Racing
11 Barbara Wilk TEAM WS4B
12 Meganne Huett Rogue Velo Racing
13 Katie jo Prince River City Women's Racing
14 Whitney Houck

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with