These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Britton Kusiak Team Colavita/ Parisi Coffee
2 Nicholas Comiskey Team Colavita/ Parisi Coffee
3 Hayden Mclaughlin Ethos Racing
4 Jason Douglas Team Horizon Cycling
5 Andrew Strempke Team Colavita/ Parisi Coffee

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bryan Hayes
2 Brett Agee Cycle City Racing
3 John Arneson KCOI Boulevard
4 Cody Jones Big D Cycling
5 Jeret Kusiak Team Colavita/ Parisi Coffee
6 Kenny Carlson KCBC Racing
7 Kurt Mckinsey Team Velo Plus
8 Lucas Borkowski 360 Racing
9 Keith Guilford The Cyclery Racing Team
10 Adam Keck Team Colavita/ Parisi Coffee
11 Tony Sherman Prologue Racing
12 Matt Gilhousen TradeWind Energy Cycling Team
13 Tony Stanislav Chamois Butt'r Cycling Team
14 Andrew Schoen Epic Cycling Team
15 Adam Roeser KCBC Racing
16 Chris Thomas
DNF Scott Williamson Olathe Subaru Trek Racing
DNF Ian Seibert SBR Quantum Racing

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erik Riker Prologue Racing
2 Lee Lamunyon Team Colavita/ Parisi Coffee
3 Thomas Lewin Grip N Rip
4 Ivan Cabezas Team Colavita/ Parisi Coffee
5 Matt Oneil Team Colavita/ Parisi Coffee
6 Chad Milam Localcycling.com
7 Stephen Harrison GP Velotek
8 Daniel Doughty Localcycling.com
9 Ryan Adams Slimenundgrossen
10 Jandle Johnson Localcycling.com
11 Tyler Schumacher KCOI Boulevard

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Parker Lindley
2 Scott King
3 David Davis
4 Kyle Anthony
5 Daniel Woolcott
6 Mike Ivancic US Military Endurance Sports
7 Lance Nclaughlin
8 Tracy King
9 Corey Lies
10 Frank White Team Colavita/ Parisi Coffee
11 Marco Vallotto

Men Junior 12-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Fineas Howser KCOI U20
2 Dominic Milam KCOI U20
3 Isaiah Delaughder KCOI U20
4 Nathan Wisdom KCOI U20
5 Will Brown
6 Daniel Pfeifer KCOI U20
7 Drake Zimmerman
8 Aidyn Woolcott

Men Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brock Sell
2 Franklin Segura
3 Brandon Waldorf

Men Junior 9-11

Pl First Name Last Name Team Time
1 Liam Ellis KCOI U20
2 Chris Braley Big D Cycling
3 Dane Hooks KCOI U20
4 Guy King KCOI U20
5 Cooper Sloan
6 Gabriel Schmitz KCOI U20
7 Logan Waldorf
8 Reid Zimmerman
9 Spencer Black Santa Fe Trails Racing Team
10 Lincoln King KCOI U20
11 Bowie Houser
12 Dylan Milam KCOI U20
13 Gabe Hilker
14 Malachi Schmitz KCOI U20

Men Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rick Moseley 360 Racing
2 Patrick Orrick KCOI Boulevard
3 Tige Lamb Team Velo Plus
4 Chris Ellis 360 Racing
5 Paul Aldeguer Big D Cycling
6 Eric Burch KCOI Boulevard
7 Tony Sherman Prologue Racing
8 Scott Dreiling KCOI Boulevard
9 James Gillum Panda Racing Development
10 Richard Barrett GP Velotek
11 Patrick Angell Grip N Rip
12 Juraj Trubiroha
13 Steve Wathke 360 Racing
14 Jason Gaikowski 360 Racing
15 Matt Cunningham KCOI Boulevard
16 Eric Howser KCOI Boulevard

Men Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Price Trek Cyclocross Collective
2 Doug Campbell Raging Bull Racing
3 Stephen Songer 360 Racing
4 Steve Vannieuwenhuyse Big D Cycling
5 John Pahlmann
6 James Shiflett 360 Racing
7 Jeffrey Unruh Slimenundgrossen
8 Jennifer Herrell rhoades Midwest Cycling Club Racing
9 Dean Parker 360 Racing
10 David Mathews KCBC Racing
11 Samuel Swearngin Localcycling.com
12 Michael Berning KCOI Boulevard
13 Donald Jonas jr. Localcycling.com
DNF Jon Parker KCOI Boulevard
DNF John Field Big D Cycling

Men Masters 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rich Pearson Team Kaos Cycling
2 Doug Long 360 Racing
3 Tim Bergman Localcycling.com
4 Tim Black Slimenundgrossen
5 Derrick Newcomer

Men Youth 6-8

Pl First Name Last Name Team Time
1 Benon Kusiak Team Colavita/ Parisi Coffee
2 Kiefer Sloan
3 Bennett Taylor
4 Sawyer Schaeffer
5 Ardun Fruits
6 Simon Benscoter
7 Peyton Hargis
8 Eli Hilker
9 Benji Bergman
10 Daniel Trubiroha
11 James Moloney
12 Rylan Jarboe
13 Canaan Schmitz
14 Alec Trubiroha

Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan Fast KCOI Boulevard
2 Vincent Delaughder Team Colavita/ Parisi Coffee
3 Andrew Strempke Team Colavita/ Parisi Coffee
4 David Neidinger Team Colavita/ Parisi Coffee
5 Kyle Guinn KCBC Racing
6 Scott Dreiling KCOI Boulevard
7 Bill Anderson 360 Racing
8 Matthew Lee
9 Karl Jackson Cycle City Racing
10 Brian Batson Localcycling.com
11 Patrick Schlager Osceola Velo Club
DNF Jesse Miguel Localcycling.com

Women Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amy Borkowski Women's Free State Racing
2 Katherine Kelter Team Colavita/ Parisi Coffee
3 Julie Higgins Women's Free State Racing

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Karen Pritchard 360 Racing
2 Allison Adams 360 Racing
3 Alyson Green Team Colavita/ Parisi Coffee
4 Kelly Skinner Midwest Cycling Trek Stores Women's Cycling Team
5 Brianne Guilford The Cyclery Racing Team

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Marianne Melling GP Velotek
2 Haley Crouch

Women Junior 12-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melana Sell

Women Junior 9-11

Pl First Name Last Name Team Time
1 Macy Orrick KCOI U20
2 Margaret Moloney

Women Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tina Fleecs

Women Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amy Vannieuwenhuyse Big D Cycling
2 Donna Stevens Localcycling.com

Women Masters 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Becca Williams Women's Free State Racing

Women Youth 6-8

Pl First Name Last Name Team Time
1 Anna Woolcott

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with