These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat. 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Heritage 0:40:32
2 Wes Biesen 0:40:40
3 Chris Renshaw 0:41:21
4 David Rakestraw 0:41:27
5 Albert Wimer 0:41:49
6 Christopher Mccrea 0:41:55
7 Paul Nelson 0:42:02
8 Micah Clinger 0:42:03
9 Steve Carlson 0:42:14
10 Scott Wortendyke 0:43:05
11 Sonny Morocco 0:43:15
12 Lou Molvin 0:44:55
13 David Haerle 0:45:40
14 Roy Hill 0:45:50
15 Joe Murray 1:00:00
16 Jerrad Cooper 0:00:00

Men - Cat. 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christopher Mccrea 0:30:18
2 Scott Jones 0:31:07
3 Jeff Kubiak 0:31:12
4 Roy Hill 0:31:13
5 Jeremy Weiss 0:31:15
6 James Barrett 0:32:21
7 Joey Lavalley 0:32:31
8 Dan Shirley 0:34:03

Men - Cat. 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cody Goodman 0:30:25
2 Alan Bonk 0:31:10
3 Scott Jones 0:31:12
4 Jeremy Weiss 0:31:41
5 James Barrett 0:32:32
6 Joshua Buckheister 0:33:07
7 Liam Clark 0:33:48
8 Joey Lavalley 0:34:18
9 Daniel Quigley 0:34:30
10 Ty Mellor 0:36:48

Men Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Caleb Thompson 0:43:06
2 Weston Rasmussen 0:43:24
3 Dean Haas 0:44:27
4 Caiden Plummer 0:45:25
5 Robert Terra 0:45:49
6 Nick Thomas 0:47:03
7 Lucas Wardein 0:47:08
8 Scott Arnold 0:47:32
9 David Rakestraw 0:48:47

Men Juniors 9-14 Cat. Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Liam Clark 0:20:33
2 Cyrus Hembree 0:21:12
3 Ty Mellor 0:21:29
4 Luke Mortensen 0:23:10
5 Skyler Lavender 0:24:03
6 Giovanni Morocco 0:28:37

Men Masters 30+ Cat. 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mat Sorensen 0:41:50
2 Micah Clinger 0:41:56

Men Masters 30+ Cat. 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Mortensen 0:31:16
2 Isaac King 0:31:57
3 Joshua Buckheister 0:33:12

Men Masters 40+ Cat. 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Grasky 0:41:52
2 Terry Jordon 0:45:58
3 Mark Pico 0:46:16
4 Joe Murray 0:47:49

Men Masters 40+ Cat. 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Wortendyke 0:30:53
2 Jeff Kubiak 0:31:41
3 Robert Clark 0:33:22
4 Chris Lofruscio 0:33:44

Men Masters 50+ Cat. 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Mcnamee 0:43:13
2 William J haas 0:44:14
3 Carlos Zamora 0:45:54

Men Masters 50+ Cat. 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Carlson 0:30:07
2 Lou Molvin 0:30:17
3 Manny Ortiz 0:30:20
4 David Haerle 0:32:15
5 Dale Agar 0:32:44
6 E Paul koury 0:33:02
7 John Fritz 0:33:43
8 Bill Parmentier 0:35:50

Single Speed 45 Minu - Cat. Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Nelson 0:48:21
2 Albert Wimer 0:49:21
3 Christopher Mccrea 0:49:02
4 Cody Goodman 1:00:00
5 Jeremy Weiss 1:00:00
6 Melissa Goodman 2:00:00

Women - Cat. 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephanie Grasky 0:39:38
2 Terrin Lane 0:40:00
3 Kristen Kollus 0:40:39
4 Sue Rawley 0:44:28
5 Kirstin Weible 0:45:07
6 Stephanie Holbrook 1:00:00

Women Juniors 9-18 Cat. 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alyssa Keresztes 0:23:23
2 Emma Clark 0:24:00
3 Bella Morocco 0:24:16
4 Avery Wortendyke 0:25:02
5 Abigail Keresztes 1:00:00

Women Masters 30+ Cat. 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephanie Grasky 0:33:21
2 Terrin Lane 0:33:35
3 Amy Ingersoll 0:34:42
4 Sarah Greenup 0:36:19
5 Melissa Goodman 0:36:36
6 Ginger Maule 1:00:00

Women Masters 40+ Cat. 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Clark 1:00:00
2 January Bibbey 1:00:00
3 Stephanie Holbrook 1:00:00

Women Masters 50+ Cat. 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sue Rawley 0:36:03

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with