These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Jr 13-14 open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jack Brandevold Hollywood 0:30:10.6
2 Jack Carter Northstar Development 0:30:11.0
3 Nico Alexandar 0:32:14.7
4 Cooper Camp The Fix Studio 0:33:33.1
5 Trace Krattley Minnesota Junior Cycling Inc. 0:36:01.8
6 Henry Bergeson 0:36:26.5

Men Jr 15-18 open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mikael Ellingson Minnesota Junior Cycling Inc. 0:28:28.8
2 Sebby Frimat 0:28:55.3
3 Anthony Mika Minnesota Junior Cycling Inc. 0:29:06.8
4 Alex Bourgeault 0:30:33.0
5 Anders Nelson Metal 0:30:52.6
6 Willem Krattley Minnesota Junior Cycling Inc. 0:31:42.4
7 Owen Eerdmans 0:31:42.6
8 Jarod Sanaydak 0:35:25.1
9 Henry Jackson Edina 0:37:04.4

Men Jr 9-12 open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ben Brandevold Hollywood 0:30:59.4
2 Charles Bryant Minnesota Junior Cycling Inc. 0:31:42.3
3 Will Brandevold Hollywood 0:41:48.1

Men Masters 45+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Arik Jon holm Donkey Label 0:46:57.2
2 Tim Brandvold Hollywood Cycles 0:47:43.8
3 Wallace Alexander Kenwood Racing 0:47:55.0
4 Ladric D'schommer-grant 0:48:12.3
5 Gregory Goblirsch Borah Epic Team 0:49:07.9
6 Jon Friedell Kenwood Racing 0:49:15.4
7 Chris Van ert Pack Filler United 0:49:19.7
8 Matt Muyres Hollywood Cycles 0:49:20.0
9 Thomas Thornquest Kenwood Racing 0:49:35.3
10 Charles Townsend Northstar Development 0:49:41.4
11 Chris Erickson Erik's Bike Club/eriks Bike Shop 0:50:07.7
12 Chris Gibbs 0:50:24.1
13 Mark Rathbun 0:51:23.7
14 Mark Mlinar Minneapolis Bicycle Racing Club 0:52:13.1
15 Jeffrey Hilligoss Angry Catfish 0:52:29.6
16 Mark Overgaard Gopher Wheelmen 0:47:49.5
17 Chris Sur 0:49:05.2
18 Tom Bengel Gpcx On The Dl 0:50:37.8

Men Senior 18+ Cat1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Lalonde Twin Six 0:53:12.2
2 Nick Carter Northstar Development 0:54:11.4
3 Sam Berkland The Hub Cycling Team 0:54:31.8
4 Isaac Bryant Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru 0:55:05.0
5 Fred Mills Lgr P/b Tonka Cycle & Ski 0:55:43.4
6 Ryan Horkey All-City 0:55:48.0
7 Samuel Westlake Minnesota Junior Cycling Inc. 0:55:53.2
8 Nick Gordon Minnesota Junior Cycling Inc. 0:56:08.8
9 Matthew Allen Lgr P/b Tonka Cycle & Ski 0:56:22.2
10 Jay Henderson Hollywood Cycles 0:57:20.6
11 Ellis Nordhougen Donkey Label 1:00:00.6
12 Robert Newcomb 0:53:19.3
13 Adam Staufenberg Revolution Cycle & Ski 0:53:58.6
14 Zachary Dolinaj 0:55:12.2
15 Ted Martin 0:55:31.1
16 Nick Watts 0:56:49.6
DNF Tim Savre Credite Velo - Trek 0:34:19.0
DNF Samuel Elson Hollywood Cycles 0:19:52.9
DNF Keir Stiegler Top Natchez Racing 0:08:58.9

Men Senior 18+ Cat3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zachary Wentzel Synergy 0:47:00.5
2 Tim Savre Credite Velo - Trek 0:47:13.1
3 Eamon Ohara Wreckhouse Racing 0:47:50.5
4 Kevin Guiney Angry Catfish 0:48:09.9
5 Ben Hey Farmstead Racing 0:48:12.6
6 David Baldus 0:48:12.9
7 Ian Bachman-sanders Freewheel Bike 0:48:20.7
8 Dan Madsen 0:48:37.9
9 Joshua Clarkman Hollywood Cycles 0:48:50.4
10 Seth Peterson All-City 0:49:19.4
11 Ethan Peterson Northstar Development 0:49:36.0
12 Satchell Mische richter 0:49:48.8
13 Stephen Cottrell Freewheel Bike 0:50:12.0
14 Ken Earley The Hub Cycling Team 0:50:58.1
15 Sean Christian 0:51:46.8
16 Kyle Mckimpson 0:51:53.1
17 Daniel Novak 0:52:05.0
18 Isaac Weeks Midtown Cycling 0:52:07.6
19 Jared Gazda Revolution Cycle & Ski 0:52:08.0
20 David Peterson Northstar Development 0:52:13.0
21 Adam Rambow Synergy 0:52:32.5
22 Mike Ladendorf 0:52:41.2
23 Tim Werts Hollywood Cycles 0:52:42.5
24 Matthew Barnabei 0:52:43.0
25 Kyle Rickert Birchwood/gis 0:53:01.5
26 Brad Ingles Omnium Racing 0:53:18.4
27 Michael Groskreutz All-City 0:53:29.1
28 Ted Clausen All-City 0:53:31.3
29 Andrew Karre Birchwood/gis 0:54:33.4
30 Daniel Craig Birchwood/gis 0:54:57.3
31 Chris Petersen Hollywood Cycles 0:47:05.6
32 Jason Goldberg Gpcx On The Dl 0:47:19.7
33 Jeffrey Bishop Balance Cycling 0:47:44.8
34 Joel Beach Peace Coffee Racing 0:48:01.2
35 Jason Beck Freewheel Bike 0:48:11.2
36 Blake Kelley University Of Minnesota-Twin Cities 0:49:40.4
37 Anthony Hilligoss Minnesota Junior Cycling Inc. 0:49:40.5
38 Paul Petersen 0:51:24.4
39 Dustin Voorhees Freewheel Bike 0:52:21.9
DNF Justin Rumley Us Military Endurance Sports 0:28:43.6

Men Senior 18+ Cat4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Baldus 0:26:06.4
2 Brandt Elson Hollywood Cycle 0:26:33.8
3 Chris Erickson Erik's Bike Club/eriks Bike Shop 0:26:40.7
4 Charles Wolf 0:27:01.2
5 Brian Rogers Synergy 0:27:07.0
6 Ryan Johnson 0:27:17.9
7 Joseph Bell 0:28:14.9
8 Mitch Brekke 0:28:19.4
9 Tim Staloch Freewheel Bike 0:28:31.3
10 Danny Wessberg Minnesota Junior Cycling Inc. 0:28:51.0
11 Scott Penticoff 0:28:55.6
12 Joel Benton All-City 0:29:13.0
13 Carl Willkom 0:29:31.2
14 Kevin Brandt Lgr P/b Tonka Cycle & Ski 0:29:37.9
15 Michael Bryant 0:29:38.7
16 Adam Garberg 0:29:57.2
17 Brian Malarski Omnium Racing 0:30:11.3
18 Kevin Greimel 0:30:14.9
19 Kalen Graham Synergy 0:30:47.8
20 Justin Valenstein Synergy 0:31:00.9
21 Joseph Reeves 0:31:26.3
22 Ben Roshke 0:32:14.4
23 Tim Bergeson 0:32:38.4
24 Tom Segar 0:32:51.2
25 David Krattley 0:32:56.1
26 Marc Sontowski 0:32:57.0
27 Jerry Washatka 0:33:16.5
28 Scot Larson 0:32:07.1
DNF Scott Fritz 0:09:57.8

Men SingleSpeed 18+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brandon Voltzke 0:48:13.6
2 Andrew Turner Synergy 0:49:44.2
3 Barry Tungseth Hollywood Cycles 0:49:54.9
4 David Peterson Birchwood/gis 0:51:19.0
5 Wesley Kuhnley 0:52:37.0
6 Matthew Johannsen 0:53:24.2
7 Neil Khulewitz 0:46:58.3
8 Dustin Skarda 0:47:15.3
9 Ben Hey Farmstead Racing 0:47:34.3
10 Ted Clausen All-City 0:47:52.8
11 David Knox 0:48:24.7
12 Ken Taylor All-City 0:48:45.1
DNF Fred Mills Lgr P/b Tonka Cycle & Ski 0:29:54.5

Women Jr 15-18 open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Justice Sahaydak 0:35:33.9

Women Jr 9-12 open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Orla Prior 0:29:11.8

Women Senior 18+ Cat1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stacy Kalemkiarian The Fix Studio 0:47:46.4
2 Rebecca Ireland The Fix Studio 0:49:18.6
3 Jenna Westlake Minnesota Junior Cycling Inc. 0:49:41.4
4 Katie Thompson The Fix Studio 0:50:44.7
5 Denise Ward Freewheel Bike 0:51:30.9
6 Nicole Mertz Nocoast Racing Powered By Intelligentsia 0:53:44.0
7 Risa Hustad 0:50:40.4

Women Senior 18+ Cat3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zoe Camp 0:30:21.9
2 Nicole Brandt Hollywood Cycles 0:31:02.4
3 Izzy Krompegel 0:32:01.5
4 Anna Luckow Loon State Cyclists 0:32:18.9
5 Julie Thompson Borah Epic Team 0:33:28.1
6 Erika Peterson Northstar Development 0:34:53.3
7 Kat Mccarthy St Goose Bike Team 0:35:12.4
8 Meghan Mason Birchwood/gis 0:35:51.3
9 Sherry Berde townsend Northstar Development 0:36:04.7
10 Andrea Ingles 0:36:15.0
11 Annika Hey 0:36:31.2
12 Kelli Simpson All-City 0:37:01.8
13 Kadence Hampton All-City 0:37:11.9
14 Nicole Moen 0:31:21.4
15 Danielle Larson Farmstead 0:31:38.4

Women SingleSpeed 18+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Meredith Rambow Synergy 0:54:06.3
2 Risa Hustad 0:49:50.4
3 Tiana Johnson 0:51:17.2
4 Nico Parr 0:55:37.0

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with