These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat. 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Sharpe 0:35:35
2 Brian Heritage 0:36:25
3 Wes Biesen 0:36:41
4 Sonny Morocco 0:37:44
5 Roy Hill 0:40:36
6 Stan Landry 1:00:00

Men - Cat. 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gabriel Perez 0:23:27
2 Scott Jones 0:24:12
3 Roy Hill 0:24:22
4 Jeremy Weiss 0:24:30
5 Kevin Mcdowell 0:24:53
6 James Barrett 0:25:01
7 Adam Sklar 0:25:19
8 Jeff Kubiak 0:25:48
9 Joey Lavalley 0:25:56

Men - Cat. 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Riley Spiller 0:30:05
2 Kirk Klepfer 0:25:42
3 Tyler Baker 0:26:12
4 Cody Goodman 0:26:25
5 Jeremy Weiss 0:26:31
6 James Barrett 0:27:38
7 Cedric Vivanco 0:28:03
8 Timothy Kearl 0:28:05
9 Joey Lavalley 0:30:01

Men Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kyle Trudeau 0:42:17
2 Richard Hurst 0:44:31
3 Caiden Plummer 0:44:42

Men Collegiate 30 Minute B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nikita Lindgren 0:25:53
2 Tyler Baker 0:26:52
3 Scott Jones 0:26:59
4 John Gillick 0:29:59
5 Timothy Kearl 0:30:29
6 Timothy Maley 1:00:00
7 Ward Austin 1:00:00
8 Matthew Dzurick 1:00:00
9 Kendrix Etsitty 1:00:00
10 Riley Spiller 0:29:10

Men Collegiate 40 Minute A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Douglas Torres 0:45:30
2 Gabriel Perez 0:45:42
3 Rhys Louis 0:46:21
4 Nick Thomas 0:48:01
5 David Greif 0:48:52
6 Joey Iuliano 1:00:00
7 Dominic Benavidez 1:00:00

Men Juniors 9-14 Cat. Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Liam Clark 0:23:32
2 Ty Mellor 0:25:08
3 Cyrus Hembree 0:25:58
4 Barrett Belanger 0:26:11
5 Luke Mortensen 0:26:23
6 Skyler Lavender 0:27:52
7 Giovanni Morocco 1:00:00

Men Masters 30+ Cat. 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Richard Hurst 0:45:17

Men Masters 30+ Cat. 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Gibbs 0:26:50
2 Ryan Mortensen 0:27:31
3 Adam Sklar 0:27:48

Men Masters 40+ Cat. 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joel Biederman 0:45:25
2 Reid Baker 0:46:46
3 Thom Alger 0:49:19
4 Sonny Morocco 0:49:33
5 Mark Pico 1:00:00
6 Terry Jordon 1:00:00
DNF Mark Bibbey 0:00:00

Men Masters 40+ Cat. 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeff Kubiak 0:27:47
2 Stan Landry 0:28:39
3 Colby Echols 0:28:52
4 Robert Clark 0:30:57

Men Masters 50+ Cat. 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Mcnamee 0:47:00
2 Raymond Zeimet Guy's Racing Club 0:48:00
3 Carlos Zamora 0:50:19
4 Jan Bear Bike n Sport Racing 1:00:00
5 Christopher Goldsmith 2:00:00

Men Masters 50+ Cat. 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Carlson 0:26:03
2 Lou Molvin 0:26:11
3 Manny Ortiz 0:26:31
4 Randall Clayborn 0:28:02
5 David Haerle 0:28:38
6 Craig Harding 0:30:06
7 John Fritz 0:30:30
8 Daniel Quigley 0:30:42
9 Benjamin Weiner 0:26:50

Single Speed 45 Minu - Cat. Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Bibbey 0:48:07
2 Jeremy Weiss 1:00:00
3 Steve Gibbs 1:00:00
4 Cody Van haren 1:00:00
5 Cody Goodman 2:00:00
6 Melissa Goodman 3:00:00

Women - Cat. 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kirsten Kasper 0:46:34
2 Kristen Kollus 0:47:33
3 Tori Riemersma 0:48:01
4 Kim Bear 0:48:35
5 Linda Biederman 0:50:33
6 Kirstin Weible 1:00:00
7 Sarah Greenup 1:00:00
8 Alissa Albrecht 1:00:00

Women Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Maghalie Rochette 0:44:51
2 Tiziana Dehorney 0:49:35

Women Collegiate 30 Minute A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tiziana Dehorney 0:26:05
2 Kat Salthouse 0:27:18
3 Erica Clevenger 0:27:35
4 Tori Riemersma 0:29:47
5 Sarah Posner 0:30:25
6 Brooke Lyman 0:31:58

Women Collegiate 30 Minute B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alissa Albrecht 0:31:57
2 Michaela Webb 0:31:58

Women Juniors 9-18 Cat. 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emma Clark 0:27:29
2 Avery Wortendyke 0:27:39
3 Alyssa Keresztes 0:28:47
4 Bella Morocco 0:29:04
5 Ivy Etsiitty 1:00:00

Women Masters 30+ Cat. 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Greenup 0:33:28
2 Melissa Goodman 0:33:30

Women Masters 40+ Cat. 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Clark 0:32:58

Women Masters 50+ Cat. 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kim Bear 0:29:52
2 Karen Haerle 0:32:28

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with