These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rick Harmon MOAB shop CREW team
2 John Gore
3 Brad Taylor Journeymen Racing Multisport
4 Brent James MOAB Racing
5 James Waller Ride615 Development

Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
2 Jeff Kauppi MOAB Masters Racing
3 David Stewart Southern Performance
4 Kevin Hinson MOAB Masters Racing
DNF Marshall Bassett MOAB Masters Racing

Masters 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Gee Lift Center Racing
2 Robert Gregory MOAB Masters Racing
3 Eddy Taylor
4 David Richardson MOAB Racing
5 David Perreault Ride615 Development
6 Tammy Richardson Tennessee Women's Cycling Project
DNF Chris Daffin MOAB Masters Racing

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alessandro Zanetti
2 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
3 John Carr Hattie B's Racing
4 Mathew Thompson I Am Racing
5 Chris Daffin MOAB Masters Racing
6 John Marr Red Kite Bicycle Studio
7 Jean-paul Mcneely
8 James Waller Ride615 Development
9 David Richardson MOAB Racing
DNF Marshall Bassett MOAB Masters Racing

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Justin Conolty
2 Justin Perry Harper Auto
3 Ross Davis
4 Mike Hopkins Team Louisville
5 Benjamin Mcintosh
6 Brad Taylor Journeymen Racing Multisport
7 Mike Heidrich
8 Brent James MOAB Racing
9 Jacob Kuper I Am Racing
10 Kaitlyn Benavides Team Belladium p/b Red Kite
11 Philip Benavides Ride615 Development
12 Kelly Kowalczyk Team VO2
13 Rob Corrigan
14 James Huff Silk Road Cycles/Hatchmap
15 Noah Holcomb
16 Jared Holder Ride615 Development
17 Philip Mccabe
18 Norman Carpenter
19 Adam Webb
20 Chris Beck Riverside Bicycle Racing
21 Patrick Holcomb
22 Tom Hammerle

Men Juniors 15-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Noah Holcomb
2 Matthew Johnston

Men Juniors 9-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Keller Mccabe

Men Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alan Mittelsdorf Hattie B's Racing
2 Alistair Sponsel Red Kite Bicycle Studio
3 Alessandro Zanetti
4 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
5 John Carr Hattie B's Racing
6 Paul Gates Red Kite Bicycle Studio
7 Ben Kettle Red Kite Bicycle Studio

Single Speed Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alistair Sponsel Red Kite Bicycle Studio
2 Paul Gates Red Kite Bicycle Studio
3 Justin Conolty
4 Philip Benavides Ride615 Development
5 Jared Holder Ride615 Development
6 David Perreault Ride615 Development
7 Rob Corrigan

Women Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gretchen Mccabe
2 Guinevere Bennett Tennessee Women's Cycling Project
3 Jill Sanders Ride615 Development
4 Tammy Richardson Tennessee Women's Cycling Project

Women Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kaitlyn Benavides Team Belladium p/b Red Kite
2 Kelly Kowalczyk Team VO2
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with