These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nick Gordon Minnesota Junior Cycling Inc.

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ellis Nordhougen
2 Ben Hey Holiday Camp Cycling Club
3 Dustin Gaffke Holiday Camp Cycling Club
4 Satchell Mische richter
DNF Luke Russell
DNF Adam Vail

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Sprague
2 Otto Renner
3 Ethan Armbruster
4 Michael Morehead
5 Luke Russell
6 Dakota Olsen
7 Nicholas Nelson
8 Nick Zawadski
9 Andrew Hudacek
10 Andrew Crane
11 Alexander Barrette
12 Owen Eerdmans
13 Reid Olson
14 Morrison Smith
15 Andrew Barlage

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jake Campbell
2 Joe Burbach
3 Daniel Ayala
4 Aaron Ray
5 Daniel Nelson
6 Myles Brown
7 John Duffey
8 Kyle Lengling Taco Cat Racing
9 Ryan Kraft
10 Jared Sedlacek
11 David Von edge
12 Matt Kassner
13 James Cooke
DNF Scott Nordquist

Men Clydesdale

Pl First Name Last Name Team Time
2 Theo Halvorson
DNF Seth Peterson DNF

Men Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luke Nelson
2 Andrew Thompson
3 Aaron Ray
4 Justin Rumley
5 Caleb Donaldson
6 Chris Gibbs
7 Jacob Beissel
8 Ted Clausen

Men Masters 35+ Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tim Norrie
2 Jeffrey Frane
3 Matt Leizinger
4 Jacob Beissel
5 Ren Stinson
6 Joseph Ellis
7 Chris Van ert
8 Chris Petersen
9 Matthew Prior
10 Mark Westlake

Men Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Arik Jon holm
2 Brian Koeneman
3 Ken Earley
4 Jeffrey Evanson
5 Marcel Derosier

Men Masters 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ladric D'schommer-grant
2 Charles Townsend
3 Gregory Goblirsch
4 Paul Inkala

Men Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Marcus Bush
2 Barry Tungseth
3 Wesley Kuhnley
4 Nathaniel Ryan

Women Athena

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erin Ayala
2 Anna Schwinn
3 Michelle Jordan
DNF Maggie Peterson

Women Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Megan Barr
2 Corey Coogan cisek
3 Carol Seipp
4 Lori Nedescu
DNF Katie Thompson
DNF Risa Hustad

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Danielle Larson
2 Meghan Mason
3 Anna Luckow
4 Veronica Hudacek
5 Eleanor Thermansen
6 Erin Ayala

Women Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julie Thompson
2 Anna Schwinn

Women Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Becky Phelps
2 Lauren Weigel
3 Ragan Weigel
4 Rachel Olzer
5 Sherry Berde townsend
6 Ashley Von edge
8 Claire Olsen

Women Junior 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lauren Weigel
2 Ragan Weigel

Women Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
2 Risa Hustad
3 Chelsea Strate
4 Jenna Westlake
5 Renee Hoppe

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with