These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Chase Move Up Off-Road
2 Finn Smith KCOI U20
3 Alexander Flunker Team Colavita/ Parisi Coffee
4 Tracy King
5 Bob Kimbrough KCOI Boulevard
6 Scott King Localcycling.com
7 Jordan Miller Olathe Subaru Cycling
8 Marco Vallotto
9 Ross Given
10 Gianne Deangelo Localcycling.com
11 Scott Poelzl Team Colavita/ Parisi Coffee
12 Ben Perkins
13 Justin Evans Localcycling.com
14 Daniel Doughty Localcycling.com
15 Matt Higgins
DNF Connor Remboldt Move Up Off-Road

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Del rosario IN-A-TUB Cycling Team KC
2 Robert Marringa GTG Racing
3 Richard Wolf 3 Feet Cycling p/b Foody's
4 Steven Garcia
DNF Joseph Kerley
DNF Jason Snider

Men Junior 12-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Liam Ellis KCOI U20
2 Maury Navarro KCOI U20
3 Gabriel Schmitz KCOI U20
4 Dominic Milam
5 Lincoln King KCOI U20

Men Junior 9-11

Pl First Name Last Name Team Time
1 Benon Kusiak Team Colavita/ Parisi Coffee
2 Guy King KCOI U20
3 Alec Trubiroha
4 Landon Higgins
5 Harrison Brown KCOI U20
6 Daniel Trubiroha
7 Benjamin Lewis KCOI U20
8 Malachi Schmitz KCOI U20
9 Parker Chalupnik KCOI U20
10 Dylan Milam
11 Wesley Duff
12 Canaan Schmitz KCOI U20

Men Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Ellis 360 Racing p/b VanDOit.com
2 Juraj Trubiroha
3 Damian Almanza Cow Town Cycling Team
4 Jason Douglas
5 Justin Koppa Localcycling.com
6 Shea Bergman Bikeable Communities
7 Joel Hammontree Slimenundgrossen
8 Patrick Angell Grip N Rip
9 Brian Batson Localcycling.com
DNF Eric Burch KCOI Boulevard

Men Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Roger Williams Move Up Off-Road
2 Brian Duff 360 Racing p/b VanDOit.com
3 John Pahlmann MidwestVelo
4 Erik Riker
5 Jandle Johnson KCOI Boulevard
6 Samuel Swearngin Slimenundgrossen
7 Brendan Sheehan Santa Fe Trails Racing Team
8 Robert Marringa GTG Racing

Men Masters 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tim Bergman Localcycling.com
DNF Tim Black

Men Masters 65+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dean Parker 360 Racing p/b VanDOit.com
2 Steve Schweiker
3 Tracy Rockwell Colavita Racing Inc.
4 Larry Warkentine Localcycling.com

Men Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brock Sell Move Up Development
2 Britton Kusiak Team Colavita/ Parisi Coffee
3 Shadd Smith KCCX Elite Cyclocross Team
4 Cody Jones Cycle City Racing
5 Austin Elser Tradewind Cycling Team
6 Joshua Stevens Tradewind Cycling Team
7 Brent Hankins MidwestVelo
8 Ethan Luebbe Blue River Bicycle Club
9 Aaron Sims Cycle City Racing
10 Darren Heck Jacomo Racing p/b Minsky's Pizza
11 Rocky Remy MidwestVelo
12 Thomas Lewin Grip N Rip
13 Chad Milam Localcycling.com
14 Brett Coppage MidwestVelo
15 Erik Riker
16 Kyle Guinn KCBC Racing
17 Benjamin Woodbury MidwestVelo

Men Youth 6-8

Pl First Name Last Name Team Time
1 Conrad Chase
2 Layton Higgins
3 Robert Deloach Santa Fe Trails Racing Team

Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cody Jones Cycle City Racing
2 Britton Kusiak Team Colavita/ Parisi Coffee
3 Robert Brigman
4 Cameron Chambers
5 Mike Ivancic US Military Endurance Sports
6 Jeff Baker Jacomo Racing p/b Minsky's Pizza
7 Ian Smith Raven Road Club
8 Robert Ellis US Military Endurance Sports
9 John Williams Team Colavita/ Parisi Coffee
10 Karl Jackson Cycle City Racing
11 Patrick Schlager Osceola Velo Club
DNF Dean Parker 360 Racing p/b VanDOit.com
DNF Chuck Remboldt US Military Endurance Sports
DNF David Romisch GP Velotek

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Haley Crouch Elektra Racing
2 Jessica Wilkerson Localcycling.com
3 Liliana Navarro Elektra Racing

Women Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Schmitz Localcycling.com

Women Junior 12-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Liliana Navarro Elektra Racing
2 Kindsay Mclaughlin
3 Isabelle Jensen

Women Junior 9-11

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kendell Trask Santa Fe Trails Racing Team
2 Ellis Orrick KCOI U20
3 Elizabeth Brown KCOI U20
4 Madeline King

Women Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tanya Hoffman stevens Elektra Racing
2 Chris Thomas

Women Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Donna Stevens Localcycling.com
2 Teresa Jarzemkoski Localcycling.com

Women Masters 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Diane Mccroy Localcycling.com

Women Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Allison Adams 360 Racing p/b VanDOit.com
2 Marianne Melling GP Velotek
3 Kathryn Johnson Women's Free State Racing

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with