These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Clydesdale

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mike Oblad Millbrook Racing 53:22:00
2 Alex Whitney Ski City Cycling 53:51:00
3 Bryan Cooper Utah Mnt Bike 50:52:00

Jr Men 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Zenger Maybird Cycling
2 Zeke Johnson North Davis Compsite "1'37"""
3 Kyler Haroldson "8'18"""
4 Caleb Palmer -1 lap
5 Damien Perez Bikers Edge -1 lap

Master 35+ B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jake Garrett TwelveFiveeighteen
2 Michael Nunez Go Ride
3 Tim Stack KUHL
4 Mike May Killin Time
5 Charles St jeor America First Cycling Team
6 Mike Kern LOS PLAYBOYS INTERNACIONALES
7 Andrew Love Zone Five Racing
8 Josh Bond Endurance 360
9 Jeremy Ward Zone Five Racing
10 Peter Yarbrough Tosh Hyperthreads
11 Jeremy Wood
12 Ryan Cobourn Bingham Cyclery - Peak Fasteners
13 Tim Clark America First Cycling Team
14 David Haak CTR
15 Mark Wiggans Fan Club
16 Nate Furman Zone Five Racing
17 Joel Zenger Maybird Cycling
18 Jason Bradley Plan 7
19 Scott Hoggan Bingham Cyclery - Peak Fasteners
20 Uel Archuletta Bingham Cyclery - Peak Fasteners

Men 11-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Corbin Sparrow Intermountain Livewell 41:42:00
2 Ezra Higley X-Men 41:43:00
3 Jamerson Kent 45:57:00
4 Jackson Palmer 47:36:00
5 Jaxon Marshall North Davis Compsite 40:04:00

Men 35+ A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Weston Woodward 1:05:28
2 Eric White 1:07:36
3 Seth Bradley DNA 1:09:12
4 Matthew Jones 1:09:52

Men 35+C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matt Widhalm Intermountain Livewell 43:43:00
2 ? ? 43:52:00
3 Michael Centry 44:12:00
4 Alex Whitney Ski City Cycling 44:13:00
5 Tyson Cook Bingham Cyclery - Peak Fasteners
6 Bryan Osoro Plan 7 45:51:00
7 Mike Russell Zone Five Racing 45:59:00
8 Brian Harris Salt Cycle - Kestrel Wellness 47:01:00
9 Laura Howat Ski City Cycling 47:13:00
10 Todd Erickson 27 Bike Co / DNA Cycing 47:14:00
11 Guy Roundy 47:16:00
12 Mo Palmer 47:32:00
13 Ron Brown BS Racing 48:20:00
14 Rick Henrikson Salt Cycle - Kestrel Wellness 48:48:00
15 Mikey Sjodin 27 Bike Co / DNA Cycing 40:08:00
16 Kelly Calister America First Cycling Team 40:21:00
17 Scott Stanger 40:34:00
18 Hugh Wilson 40:45:00
19 ? ? 41:37:00
20 John Rech America First Cycling Team 43:50:00
21 Ben Dehear 45:06:00
22 Nick Haroldsen 46:10:00
23 Brett Palmer 59:18:00

Men 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Cooke Trek - Storm Cycles 49:55:00
2 Scott Allen Hangar 15 50:45:00
3 Christoph Heinrich KUHL 50:49:00
4 Mick Harris Bingham Cyclery - Peak Fasteners 51:37:00
5 Mark Fisher KUHL 51:50:00
6 Bill Harris Maybird Cycling 52:15:00
7 Stewart L gray Contender Bicycle 52:17:00
8 Paul Lastayo KUHL 52:45:00
9 David Wood KUHL 52:50:00
10 Denny Kalar 53:10:00
11 Jason Olsen America First Cycling Team 53:45:00
12 Joseph Brubaker KUHL 53:47:00
13 Bob Saffell Bingham Cyclery - Peak Fasteners 54:45:00
14 Dayne Hassett 55:24:00
15 Drew Vonlintel SaltAir Cross Fever 55:53:00
16 Cj Wolf Stay Park City 55:56:00
17 James Deschenes 56:01:00
18 Jim Fearick SLC Trek 56:29:00
19 Michael Raemisch Bingham Cyclery - Peak Fasteners 57:58:00
20 Dag Vannman 52:50:00
21 Jash Sage 50:44:00

Men 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeff Flick KUHL 39:57:00
2 Barry Makarewicz Ski City Cycling 41:13:00
3 Shane Dunleavy KUHL 41:33:00
4 Todd Taft KUHL 41:47:00
5 Dennis Porter 42:24:00
6 Joseph Albano US Military Endurance Sports 42:53:00
7 Darrell Davis Contender Bicycle 43:59:00
8 Dag Vannman 46:54:00
9 Craig Curtis 48:41:00
10 Lawrence Woolson Bingham Cyclery - Peak Fasteners 49:20:00
11 Dusty Early 40:09:00
12 Steven Curtis 49:05:00

Men A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bender Jeff KUHL 1:01:49
2 Kevin Day Rollout App / Endurance360 1:02:07
3 Dylan Cirulis 1:03:23
4 Derek Edwards Intermountain Livewell 1:03:52
5 Bruce Deppe 1:04:23
6 Dan Wagoner 1:04:56
7 Jack Shuckra FFKR Architects racing 1:05:36
8 Luke Heinrich KUHL 1:05:37
9 Alex Grant Gear Rush 1:06:19
10 Lance Heaton FFKR Architects racing 1:06:27
11 Steve Carwile Bingham Cyclery - Peak Fasteners 1:07:09
12 Steve Gainer 1:07:47
13 Shane Dunleavy KUHL 1:02:03
14 ? ?
15 ? ?

Men B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Preston Edwards Zone Five Racing 52:59:00
2 Andrew Robinson Extra Mile Racing 53:19:00
3 Samuel Dearden Zone Five Racing 53:36:00
4 Peter Stack KUHL 53:38:00
5 Chad Chenoweth Plan 7 53:46:00
6 Casey Nielson 54:26:00
7 Kevin Thomas 54:37:00
8 Benjamin Todt 54:53:00
9 Doug Gibula Salt Cycle - Kestrel Wellness 55:33:00
10 Ammon Pate SaltAir Cross Fever 56:42:00
11 Taylor Allred 56:54:00
12 Aaron Larsen 57:30:00
13 Leighton Reuss Gear Rush 50:26:00
14 Clint Campbell SaltAir Cross Fever 52:01:00
15 Cj Adams 52:44:00

Men C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brandon Campbell 43:03:00
2 Andrew Gray Contender Bicycle 43:25:00
3 Travis Allen 43:30:00
4 Brian Ressa Epic Cycling Team 44:05:00
5 Derek Cooper Utah Mnt Bike 44:06:00
6 Matt Herp Salt Cycle - Kestrel Wellness 44:35:00
7 Quinton Wood 44:47:00
8 Jacob Santini Contender Bicycle 44:57:00
9 Colby Wayment 46:55:00
10 Mitt Niederhauser 47:03:00
11 Dwight Hibdon 48:22:00
12 Michael Toomey SaltAir Cross Fever 48:46:00
13 Logan Whitemyer Morgan 40:26:00
14 Timothy Seeber 40:53:00
15 Willie Kent 41:07:00
16 Jason Brown 42:20:00
17 Derek Mcgrath 46:58:00

Men Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lucas Seibel SaltAir Cross Fever 1:07:21
2 Michael Raemisch Bingham Cyclery - Peak Fasteners 1:05:32
3 Jeff Eggleston Saturday Cycles 1:08:40
4 Bryan Hull Salt Cycle - Kestrel Wellness 1:06:38
5 Pete O'Brien SaltFire Brewing 1:08:23

Women A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Trista Winder Plan 7 1:07:44
2 Erika Powers Bingham Cyclery - Peak Fasteners 1:08:25
3 Katherine Shields Ken's Bike Shop 1:02:20

Women B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Aubrey Larsen 48:23:00
2 Arianna Harris 48:54:00
3 Jody Yarbrough Tosh Hyperthreads 41:39:00
4 Lisa Meerts 42:29:00
5 Caprise Satterfield BS Cycling 48:52:00

Women C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stefanie Wilson Wilson Heat 41:41:00
2 Courtney Foley Go Dog Go SLC 44:08:00
3 Maria Oblad Millbrook Racing 44:36:00

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with