These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Griffin Caskey Corridor Devo
2 Cooper Bernstein Spin Devo
3 Chase Cubbage
4 Brock Hessenius Central Junior Cycling

Men 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Caleb Kirk
2 Paul Fabian Spin Devo
DNF Ryan Trujillo

Men 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jesse Rients KUHL Cycling Team
2 Kyle Sedore Midstate
3 Steve Bailey Spin Racing
4 Scott Olsen Midstate Racing
5 David Krohse
6 Justin Guiter
7 Nathan Hicks MIDSTATE Racing
8 Taylor Webb Midstate
9 Keith Snoop Geoffs Bike and Ski
10 Tony Burnett Bike Rags Racing
11 Brett Folkerts
12 Benjamin South N/A
13 Harry Fortney

Men 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Monte Dirks Donkey Label
2 Jesse Turk Ames Velo
3 Jon Nelson Sioux City Velo
4 Robert Versteegh MIDSTATE
5 Sean Hayek Healthy Habits
6 Aaron Wrabek Sakari
7 John Peters Bike Rags Racing
8 Chris Gasche Sakari Race Team p/b Smart Honda
9 Matt Veldey Zealous Racing
10 Scott Robinson MIDSTATE
11 Chad Vande lune Sakari
12 Christopher Kyhl Sakari
13 Jeff Burdick Sakari Race Team

Men 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jim Coady Bike Iowa Racing Team
2 Peter Stevenson DMOS Race Team
3 Brent Linn
4 David Volante
5 David Mable
DNF Todd Toom Jimmy John's Racing Team

Men 9-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Isaiah Collins Spin Devo
2 Kallen Yost Corridor Devo
3 Raef Trujillo
4 Mike Credidio NorthStar Development

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ethan Jedlicka
2 Tyler Reynolds Trek Cyclocross Collective
3 Vance Fletcher Phoenix Syndicate
4 Luke Feuerhelm Lake Geneva Youth Cycling
5 Brian West Phoenix syndicate
6 Brock Sell Move Up Off Road
7 Wesley Boyce Cycle City Racing
8 Donnie Bandy Johnson County Flyers
9 Dakota Olsen Central Junior Cycling Devo
10 Joe Petersen Phoenix Syndicate
11 Chad Donahue Phoenix syndicate
12 Orion Child Dogfish / Team Noah
13 Jesse Rients KUHL Cycling Team
14 Shay Wright Central Junior Cycling
15 James Armstead Phoenix Syndicate
16 Asa Child
17 Jason Anderson Sakari Sushi Lounge Race Team p/b Smart Honda
18 Brett Aspenson
19 Brody Burnham NorthStar Development Cycling Team
20 Luke Skov Harvest Racing
21 Kyle Crossett
DNF J p Brocket Meteor-Allied
DNF Seamus Oconnorwalker Donkey Label

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Asa Child Dogfish Racing
2 Luke Arens Corridor Devo
3 Scott Olsen Midstate Racing
4 Jesse Turk Ames Velo
5 Nathan Zollman Harvest Racing-Trek
6 Kevin O'connor Sakari Sushi Lounge Race Team p/b Smart Honda
7 Doug Wilson Bike Rags
8 Jason Simpson Sakari pb smart Honda
9 Kyle Crossett
10 Sean Dickinson Rasmussen Bikeshop
11 Jason Zylstra Sakari Sushi Race Team p/b Smart Honda
12 Tyler Cowman Sakari Sushi Race Team
13 Jason Uhlenhake Sakari Sushi Lounge Race Team p/b Smart Honda
14 Christopher Kyhl Sakari
15 Steve Reynolds Jimmy Johns Race Team
DNF Jack Nagla University of Iowa

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luis Rodriguez
2 Rowan Child Dogfish Racing
3 Bryan Jones
4 Jonathan Conley Great Dane Velo Club
5 Brian Phillips Phoenix Syndicate
6 Ryan Bimson
7 Danny Yadron
8 Ben Caskey Bike Rags Racing
9 Nick Hadjis
10 Michael Drahaus BIKEIOWA.com Racing
11 Todd Slaymaker BIKEIOWA RACING TEAM
12 Manuel Acevedo
13 Daniel Bishop DMOS Racing
14 Brayden Pearce Spin Devo
15 Artur Golebiewski Des Moines Orthopedic Surgeons
16 Tyler Puls
17 Paul Arens Bike Rags Racing
18 Jarrod Igou
19 Jay Mattas
20 Ben Yost
21 Daniel Flaherty
22 Benjamin South N/A
23 David Gannon DMOS Racing
24 Brian Marsh DMOS Racing Team
25 Diego Rodriguez
DNF Brian Olsen Central Junior Cycling Devo
DNF Jack Nagla University of Iowa

Women 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Autumn Olsen Central Junior Cycling
2 Lauren Igou

Women 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amelia Collins

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Angie Armstead Phoenix Syndicate
2 Kathryn Goffin Iowa City Cycling Club
3 Emily Hoesly Zealous Racing
4 Robin Sund Phoenix Syndicate

Women Cat 3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Danielle Hurt Central Junior Cycling
2 Chelsea Bilskemper
3 Caelyn Bailey SPIN DEVO
4 Kelcie Kraft Phoenix Syndicate
5 Jess Bierling
6 Kerrie Bernstein

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with