These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Category 1/2 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Max Ritzow PDX TI
2 Sean Wilson
3 Max Mcbride Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing

Category 2/3 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Madsen Murder of Crows
2 Thomas Hope
3 Cassidy Bigsby
4 Chris Sarrett Dialed Cycling Team
5 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team
6 Sid Hariharan Byzick + Company Cycling
DNF Aaron Anderson
DNF Brant Cothern
DNF Dave Metz

Category 4/5 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Aaron Bailey Marys Bicycle Club
2 Seth Warhol-streeter
3 Isaac Navarro
4 Nathan Villiger
5 Joshua Price
6 Martin Lisk
7 Jeff Gepper
8 Kove Janeski
9 James Garner Eugene Velo Racing
10 Kevin Cambell
11 Richard Tunnell
12 Jordan Honer
13 Ryan Martin
14 Daniel Nelson
15 John Miles

Category 4/5 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kat Hampton
2 Kimberly Dowe
3 Maureen Sweda Eugene Velo Racing
4 Sara Caldwell-kan Swift Racing PDX
5 Tausha Smith
6 Rachel Glaeser
7 Tenley Ong
DNF Leslie Thomas Eugene Velo Racing

Junior Men 11-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Wallace Kaden

Junior Men 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Aaron Bailey Marys Bicycle Club

Junior Men 9-10

Pl First Name Last Name Team Time
1 Corbin Dodge Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing

Junior Women 11-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing

Junior Women 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Claire Cothern

Masters 35+ 1/2 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luke Demoe
2 Bill Garcia

Masters 35+ 1/2 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Meg Hamilton Co-Motion Factory Racing Team

Masters 35+ 3/4/5 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shannon Sardell

Masters 35+3/4/5 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ben Marean Eugene Velo Racing
2 Demian Bailey Marys Bicycle Club
3 John Lazur Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing
4 Jordan Boutilier Marys Bicycle Club

Masters 50+ Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team
2 Dave Metz
3 Paul Brown Eugene Velo Racing
4 Brice Gary Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing
5 Tom Spofford Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing
6 Nic Patton
7 Doug Bowman
8 Gerry Platt

Masters 60+ Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Lipchick Dialed Cycling Team
2 Alan Ott Co-Motion Factory Racing Team
3 Mark Miller Marys Bicycle Club
4 Mark Reynolds
5 Rick Gregory
6 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing
7 Loren Russell

Singlespeed Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ian Jungjohann Co-Motion Factory Racing Team
2 Stephen Snider
3 Brian Sorensen Co-Motion Factory Racing Team
4 John Lazur Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing
DNF Joe Moll

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with