These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 5 Beginner

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luca Greenspun Rock Creek Velo 0:28:04.8
2 Sanghun Lee Rock Creek Velo 0:28:13.5
3 Elisha Peterson Unattached 0:28:14.6
4 Dustin Byers Mercury Endurance 0:28:15.9
5 Timothy Whittemore Unattached 0:28:25.9
6 Zac Quinn Unattached 0:28:27.1
7 John Hock Unattached 0:28:28.3
8 Sean Craig USMES 0:28:29.1
9 Carl Summers Unattached 0:28:29.3
10 Jeff Grady Unattached 0:28:54.5
11 Timothy Bishop Unattached 0:28:57.2
12 Adam Singleton Unattached 0:28:58.2
13 Blake Herbold Unattached 0:28:59.2
14 Brett Laplante Proteus Velo Club 0:29:16.4
15 Colin Kegel Unattached 0:29:36.6
16 Ed Furlong Unattached 0:29:54.7
17 Jeff Tessin Proteus Velo Club 0:30:00.1
18 Jason Disch Unattached 0:30:05.1
19 Reuben Baris Unattached 0:30:10.6
20 Kevin Carrick Unattached 0:30:23.2
21 Josh Flood Unattached 0:30:37.2
22 Nick Johnson JAMSQUAD Cycling 0:30:40.2
23 James Dausch Rock Creek Velo 0:30:49.6
24 Aaron Seip Team DTS 0:30:53.0
25 Matthew Nelson Unattached 0:31:04.8
26 Stuart Lee Unattached 0:31:35.6
27 Stephen Marquette National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:31:40.1
28 Troy Hughes Unattached 0:32:10.3
29 Jerome Linkins Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:32:29.4
30 Connor Mangan Unattached 0:32:33.1
31 Michael Runnels Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:32:43.2
32 Matt Ryan Unattached 0:33:07.8
33 Arthur Soontornsaratool Unattached 0:33:11.3
34 Joshua Mordin Potomac Velo Club 0:33:15.0
35 Noah Gorelick Unattached 0:33:17.1
36 Sean Praglowski Unattached 0:33:18.2
37 John Mcavoy Unattached 0:33:25.3
38 Hugo Rodriguez Unattached 0:33:44.8
39 Antonio Abadia Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:34:13.8
40 Shaun Evans Unattached 0:35:31.0
41 David Wachtel Unattached 0:35:54.7
42 Stephen Claeys Unattached 0:36:21.6
43 Kevin Shea Unattached 0:36:42.5
44 Ari Suryanto Sportif Coaching Group/Blue Ridge Bicycles 1 Lap
45 Edwin Sloman Unattached 1 Lap
46 Damien Chua Unattached 1 Lap
47 Kenneth Hammon Unattached 1 Lap

Men Cat1/2/3 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jerod Stoner Unattached 0:41:50.1
2 Dan Miller Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Roofing 0:42:08.0
3 Larry Miller Team Bikenetic 0:42:24.0
4 Ian Williams Unattached 0:42:30.3
5 Paul Rades District Velocity Racing/District Velocity Racing 0:42:39.5
6 Daniel Pastrich Texas Cross Syndicate 0:43:24.3
7 Christopher Rabadi Unattached 0:43:36.4
8 Ranjodh Gill Bayside Velo/Bike Doctor 0:43:37.9
9 Raul Rojas DCMTB 0:43:48.0
10 Alex Kasch DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:44:15.6
11 Scott Catanzaro DistrictTaco Racing 0:44:15.7
12 Gabriel Shipley Hot Tubes Junior Development 0:45:01.1
13 Gorgi Popstefanov Cycles 54/Thrive Spine & Sport 0:45:01.2
14 Alexander Smith 717 Cycling club 0:45:35.6
15 Theodore Mclean Bicycle Heaven / PVA 0:45:48.0
16 Stefan Gissler Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Roofing 0:45:49.4
17 Sean Price Unattached 0:45:53.9
18 Christopher Hardee DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:46:00.5
19 August Milliken Van Dessel Factory 0:46:03.5
20 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:46:04.3
21 Michael Russo Unattached 0:46:05.5
22 Steven Kusy District Velocity Racing/District Velocity Racing 0:46:26.3
23 Alex Pankiw Unattached 0:46:46.6
24 Will Mitchell DistrictTaco Racing 0:47:28.2
25 Brian Price DistrictTaco Racing 0:48:41.2
26 George Lewis Team Bikenetic 0:49:04.7
DNF Zacharya Meszoely CCB/CCB Racing DNF
DNF Michael O'brien Unattached DNF
DNF Scott Rothbarth xXx Racing DNF

Men Cat1/2/3 Masters 35+ 1/2/3 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gunnar Shogren PATHFINDER of WV Race Team 0:40:36.2
2 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor 0:40:38.2
3 Abe Ehlers Artemis Racing 0:41:22.8
4 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:41:42.9
5 Shaun Braithwaite Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 0:42:05.6
6 Bruno Neto Bayside Velo/Bike Doctor 0:42:47.8
7 Jonathan Baggett Unattached 0:43:26.9
8 John Macinnis Unattached 0:43:34.2
9 Jeff Chun Bayside Velo/Bike Doctor 0:44:45.8
10 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:45:20.0
11 Matt Bully Squadra Coppi 0:45:50.6
12 Jeremy Gardner Great Eskape 0:48:00.7
13 Clemens Arnold SEAVS/Haymarket 0:49:04.0

Men Cat1/2/3 Masters 45+ 1/2/3 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Marchionini DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:41:37.4
2 Eric Sorensen Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:41:45.4
3 Paul Livelli Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 0:41:45.4
4 Adam Northup Unattached 0:42:21.2
5 Chris Scott Unattached 0:43:02.7
6 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:43:13.9
7 Joshua Delmanzo Unattached 0:44:11.5
8 Justin Bowes Unattached 0:44:31.8
9 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor 0:45:10.0
10 Christopher Petsko Unattached 0:45:12.4
11 Gary Rodosta Unattached 0:45:29.8
12 Patrick Dolan District Velocity Racing/District Velocity Racing 0:45:51.9
13 Brian Rist Bayside Velo/Bike Doctor 0:46:02.6
14 Steve Fife Unattached 0:47:03.3
15 Paul Bayne Crosshairs Cycling 0:48:25.4
16 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor 0:48:56.7
17 Michael Thaxton Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT Cycling 0:49:50.7
18 Stephanie Swan PATHFINDER of WV Race Team 1 Lap

Men Cat3/4 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gorgi Popstefanov Cycles 54/Thrive Spine & Sport 0:41:09.1
2 Aaron Hotaling District Velocity Racing/District Velocity Racing 0:41:13.6
3 Allan Wallace Bayside Velo/Bike Doctor 0:41:34.5
4 Fred Proctor Unattached 0:42:15.5
5 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:42:28.9
6 Zacharya Meszoely CCB/CCB Racing 0:42:39.1
7 William Hubsch Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Roofing 0:42:43.2
8 Kai Filion Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:42:52.8
9 Nathan Cusack Unattached 0:43:02.4
10 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:43:52.8
11 Donald Macmurray Unattached 0:44:15.8
12 Michael O'brien Unattached 0:44:50.7
13 Noel Medrano Unattached 0:44:57.7
14 Chris Brennan Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:45:02.9
15 Paul Kriewald Unattached 0:45:08.0
16 Brian Crowe Great Eskape 0:45:47.0
17 Shannon Field Adventures for the Cure 0:46:53.7
18 Jonathan Carney Crosshairs Cycling 0:47:16.7
19 Joshua Armstrong Team Bikenetic 0:47:26.7
20 Jesper Frant Unattached 0:47:28.2
21 Carl Bevard Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:28.7
22 Jason Weddington Adventures for the Cure 0:47:45.3
23 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:46.4
24 Thomas Weatherall RCCDC 0:48:15.5
25 Tyler Morris Unattached 0:49:03.7
26 Nicholas Wood Unattached 0:49:10.6
27 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:49:35.7
28 Frank Velez Squadra Coppi 0:50:53.0
29 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
30 Drew Hogg Unattached 1 Lap
31 Chris Malloy Cumberland Trail Connection Racing p/b LaVale Vete 1 Lap
32 Brian Elsts Unattached 2 Laps
DNF Evan Coleman Baltimore Youth Cycling DNF

Men Cat3/4/5 Masters 35+ 3/4/5 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dylan Stagner Great Eskape 0:42:54.7
2 Brandon Lumm Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:43:13.9
3 William Faucette Squadra Coppi 0:44:09.2
4 Sean Chisham Unattached 0:44:26.9
5 Christian Sachek Unattached 0:44:52.1
6 Damian Walsh Unattached 0:45:37.9
7 Clay Moulton Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:46:04.5
8 Chris Kolster VeloLabs Racing 0:46:12.9
9 Carey Harper Unattached 0:47:10.5
10 Aaron Richardson V-DAY 0:47:22.7
11 George Redpath Unattached 0:47:44.6
12 John Chambers Artemis Racing 0:48:04.0
13 Matthew Conte DCMTB 0:48:17.4
14 Matthew Wellner Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 0:48:19.2
15 Dane Paris Team Bikenetic 0:48:19.6
16 Brian Rivera Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:49:20.9
17 Matt Holmes Team Bikenetic 0:49:21.1
18 Michael Hoffman Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Roofing 0:49:36.0
19 Coman Ilahi Great Eskape 1 Lap
20 Andrew Walker Pathfinder of West Virginia 1 Lap
21 John Hoyt Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
22 Esteban Sancho Evolution Cycling Club 1 Lap
23 Michael Marinaro Unattached 1 Lap
DNF Ryan Stronczer Unattached DNF
DNF Jacob Bish Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American DNF

Men Cat3/4/5 Masters 45+ 3/4/5 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Edward Nessen Laatse Ronde C.C. 0:43:38.2
2 Samuel Guzman Unattached 0:44:02.4
3 Caoly Tran Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:44:57.6
4 Marco Scuriatti Rock Creek Velo 0:44:58.7
5 Ronald Barry Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 0:45:22.4
6 Mark Sanford Unattached 0:46:03.1
7 Cory Smith Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 0:46:29.6
8 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 0:46:43.8
9 Jay Korff Unattached 0:46:44.1
10 David Jenkinson Unattached 0:47:27.2
11 Peter Sherry Unattached 0:47:33.2
12 Spike Mclaughlin Squadra Coppi 0:47:41.2
13 Craig Cook Unattached 0:48:12.9
14 Sean Hourihan Unattached 0:48:22.8
15 Mark Skubis Squadra Coppi 0:48:53.0
16 Howard Hayes Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 0:49:09.8
17 Adam Sloan Unattached 0:49:12.9
18 Paul Espanol VeloPigs 0:49:43.9
19 Scott Boyce Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Roofing 0:49:53.4
20 Juan Constanza Phase Cycling 0:50:44.1
21 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
22 Jason Ludicke Adventures for the Cure 1 Lap
23 Albert Greene DCMTB 1 Lap
24 Jeff Lemieux Proteus Velo Club 1 Lap
25 Jaime Salazar Rock Creek Velo 1 Lap
26 Steven Weiss National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
27 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 1 Lap
28 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
29 David Meyers Unattached 1 Lap
30 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 1 Lap
31 Jim Martin Unattached 1 Lap
32 John Mcavoy Unattached 1 Lap
33 Antonio Abadia Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
34 Adrian Reich Unattached 1 Lap
35 Hugo Rodriguez Unattached 1 Lap
36 Paul Rubenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
37 Demetris Taylor Phase Cycling 1 Lap
38 Gwokang Yang Unattached 1 Lap
DNF Jason Glitz Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Roofing DNF
DNF Craig Miser Unattached DNF
DNF Marc Hamann Unattached DNF

Men Cat4/5 Novice

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luca Scuriatti DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:41:03.9
2 Nick Taylor DistrictTaco Racing 0:42:50.3
3 Justin Jeffers Joe's Bike Shop Racing Team 0:43:25.4
4 Payne Griffin Unattached 0:43:35.7
5 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:44:35.7
6 Andre Oja Unattached 0:45:02.9
7 Brian Romberger Adventures for the Cure 0:45:09.8
8 Virgile Borderies Unattached 0:45:24.0
9 Timothy Parker Bike Rack Racing 0:45:39.4
10 Joshua Armstrong Team Bikenetic 0:45:44.1
11 William King Antietam Velo Club Inc 0:45:49.8
12 Kevin Sundeen Great Eskape 0:46:13.1
13 Ronald Lien Rock Creek Velo 0:46:26.8
14 Christopher Tank Bluemont Connection 0:46:41.2
15 Carl Bevard Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:54.5
16 Adam Weddington Adventures For The Cure 0:47:09.1
17 Frank Leach Five Four Sports 0:47:16.5
18 Ryan Sigworth Bluemont Connection 0:47:58.4
19 Hunter Jones Bluemont Connection 0:48:03.3
20 Nathan Cristler Unattached 0:48:07.3
21 Ryan Dupre Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:31.3
22 Bryce Mcnitt Bluemont Connection 0:48:35.9
23 Thomas Krispin Adventures for the Cure 0:48:49.5
24 Sebastian Forgues National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:48:56.1
25 Chris Larkin Unattached 0:49:01.2
26 Timothy Bishop Unattached 0:49:31.2
27 Kyle Friis Unattached 0:49:49.1
28 Samuel Pitcavage Unattached 0:50:02.8
29 Richmond Knight Great Eskape 0:50:16.6
30 William Sanders DCMTB 1 Lap
31 Jeff Grady Unattached 1 Lap
32 Kevin Melson Bluemont Connection 1 Lap
33 Christopher Yesmant Unattached 1 Lap
34 Alex Beszhak Great Eskape 1 Lap
35 Rick Anderson Unattached 1 Lap
36 Danny Romanoff Unattached 1 Lap
37 Sean Walsh Unattached 1 Lap
38 Jeff Tessin Proteus Velo Club 1 Lap
39 Casey Snyder Unattached 1 Lap
40 Chris Jones Great Eskape 1 Lap
41 Ken Mrozek Unattached 1 Lap
42 Thomas Nelson Unattached 1 Lap
43 Charlie Lewis Unattached 1 Lap
44 Evan Reid Unattached 1 Lap
45 Bruce Potter Unattached 1 Lap
46 John Hoyt Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
47 Kenneth Schulz Unattached 1 Lap
48 Addison Larrow Great Eskape 1 Lap
49 Graham Davis Unattached 1 Lap
50 Shawn Smith DCMTB 1 Lap
DNF Brett Laplante Proteus Velo Club DNF
DNF Jarrett Conway Unattached DNF
DNF Jesper Frant Unattached DNF
DNF Jake Harpster DistrictTaco Racing DNF
DNF Dan Doggett Unattached DNF

Men Masters 55+ 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gunnar Shogren PATHFINDER of WV Race Team 0:43:31.5
2 Brian Shields Unattached 0:45:31.4
3 John Rogers Family Bike Shop Racing 0:45:44.1
4 Neal Sapp Unattached 0:45:48.0
5 Joseph Baremore DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:46:24.3
6 Ramon Benitez Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 0:46:36.6
7 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:47:49.4
8 Michael Zoeller Unattached 0:48:12.0
9 Eric Saidel Unattached 0:48:24.7
10 Jonathan Hanson Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 0:48:54.8
11 Mark Gisler Bluemont Connection 0:49:12.6
12 Kemal Tuncer Unattached 0:50:24.5
13 Richard Steinebrunner S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant Race Team 1 Lap
14 Eric Sloman Unattached 1 Lap
15 Erik Whitlock Unattached 1 Lap
16 Leo Handerhan IBCC Racing 1 Lap
17 Todd Hardin Rock Creek Velo 1 Lap
18 Christopher Horsley Unattached 1 Lap
19 Delmar Arnold Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 1 Lap
20 David Beavis Unattached 1 Lap
21 Jim Klender Adventures for the Cure 1 Lap
22 Kelly Gray DCMTB 1 Lap
23 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 1 Lap
24 David Givens Unattached 1 Lap
25 Paul Neureiter National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 2 Laps
26 David Jones Potomac Velo Club 2 Laps
DNF Joseph Hoffman Unattached DNF
DNF Robert Cannon Team Bikenetic DNF
DNF Paul Evans Patuxent Velo DNF
DNF John Maisto DCMTB DNF

Men Masters 65+ 65+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Fred Wittwer Sweet Spot Cycling 0:49:03.7
2 Frank Smith Unattached 1 Lap
3 Mike Connair Unattached 1 Lap
4 Steven Heger Unattached 1 Lap
5 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
6 David Webber Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 1 Lap
7 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2 Laps
8 James Carlson Potomac Velo Club 2 Laps
9 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps

Men Open Junior Boys 11-12 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ethan Morris Unattached 0:20:50.3
2 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:20:54.6
3 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 0:21:29.8
4 Jasper Estes National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:21:40.5
5 Cian Connolly Baltimore Youth Cycling 0:22:41.2
6 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:22:51.4
7 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:23:13.0
8 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:24:13.5
9 Henry Faulkner National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:25:10.7
10 Jackson Bell NCVC Juniors 0:25:30.4
11 Cameron Donohue Baltimore Youth Cycling 0:25:50.1
12 Quentin Bodkin Unattached 0:25:50.9
13 Kai Faucette Unattached 0:26:32.1
14 Switzer Breed National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:27:02.7
15 Kavan Wampler Rock Creek Velo 0:27:17.2
16 Owen Reen Frederick Velo/Bike Doctor Frederick 0:28:12.9
17 William Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:28:30.7
18 Ewan Davis Rock Creek Velo 0:28:51.6
19 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 0:28:54.5
20 Isaac Hemm Baltimore Youth Cycling 0:29:05.4
21 August Brown Baltimore Youth Cycling 0:29:16.8
22 Christian Salazar Rock Creek Velo 0:30:21.4
23 Noah Holland Baltimore Youth Cycling 0:30:23.7
24 Ben Melka Unattached 0:30:40.9
25 Knox Ryan Baltimore Youth Cycling 0:31:02.1
26 Abi Rusinko NCVC/UnitedHealthcare 0:33:29.7
27 Nathaniel Fletcher Unattached 0:34:36.6
28 Vincent Desomma Rock Creek Velo 0:35:20.8

Men Open Junior Boys 13-14 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:27:31.3
2 Wilson Faucette Unattached 0:28:16.7
3 Jackson Foster Frederick Velo/Bike Doctor Frederick 0:28:37.9
4 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:28:48.4
5 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:28:49.4
6 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:29:29.3
7 Yahav Gentry Rock Creek Velo 0:29:45.6
8 Gabriel Wiesen Rock Creek Velo 0:29:46.7
9 John Dausch Rock Creek Velo 0:29:47.2
10 Krishna Gupta Rock Creek Velo 0:30:37.2
11 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:31:53.2
12 Benjamin Sturm S'Ville Bikes 0:31:59.5
13 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:32:12.0
14 Quinn Breed National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:32:14.5
15 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 0:32:26.7
16 Lincoln Summers Baltimore Youth Cycling 0:32:43.5
17 Ben Oldale Rock Creek Velo 0:33:05.5
18 Ivan Rubenight Baltimore Youth Cycling 0:33:07.3
19 Jonas Juusola-fitzpatrick Unattached 0:34:28.7
20 Zander Greenspun Rock Creek Velo 0:34:49.4
21 Quinn Rehkemper Baltimore Youth Cycling 0:34:51.6
22 Maxwell Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:35:01.4
23 Jack Newman Rock Creek Velo 0:37:17.4
24 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 1 Lap
25 Andrew Levine National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
26 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 1 Lap
27 Micah Peterson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
28 Zach Appella Rock Creek Velo 1 Lap
29 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
30 Ryan Shea Frederick Velo/Bike Doctor Frederick 1 Lap
31 Charles Grant Unattached 1 Lap
32 James Palumbo Baltimore Youth Cycling 1 Lap
33 Joseph Decker Unattached 1 Lap
34 Emmett Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap

Men Open Junior Boys 9-10

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Papadakis Unattached 0:13:09.6
2 Eduardo Ehlers Unattached 0:13:30.1
3 William Dausch Rock Creek Velo 0:13:31.3
4 Paxton Summers Baltimore Youth Cycling 0:13:43.5
5 Mitchell Leutner National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:14:06.6
6 Ryan Lee Rock Creek Velo 0:14:21.9
7 James Elsberry Rock Creek Velo 0:14:48.5
8 Ian Marks Baltimore Youth Cycling 0:15:25.4
9 Anthony Hoffman Unattached 0:15:43.1
10 Nolan Sands Baltimore Youth Cycling 0:17:20.6
11 Emerson Meerdter Unattached 0:17:40.6
12 Sebastian Rist Bayside Velo/Bike Doctor 0:17:51.0
13 Connor Manegold Unattached 0:18:36.6
14 Jay Ludicke Unattached 0:19:37.5
15 Cullen Nichols Unattached 0:20:53.7
16 Zachary Marinaro Baltimore Youth Cycling 0:21:07.4
17 Maximilian Manegold Unattached 0:22:08.9

Men Open Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Roofing 0:39:29.4
2 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor 0:39:35.5
3 Steven Kusy District Velocity Racing/District Velocity Racing 0:43:15.1
4 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:43:59.1
5 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:44:13.7
6 Scott Rothbarth xXx Racing 0:44:47.3
7 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:45:02.6
8 Matthew Slater Unattached 0:47:18.5
9 Ron Hermann JAMSQUAD Cycling 0:47:41.7
10 George Lewis Team Bikenetic 0:47:57.3
11 Daniel Fine Unattached 0:49:27.8
12 Jeremy Gardner Great Eskape 1 Lap
13 Geoffrey Goodman Squadra Coppi 1 Lap
14 Seth Wells Bluemont Connection 1 Lap
15 Jordan Chivell Unattached 1 Lap
16 Dan Doggett Unattached 1 Lap
17 Charlie Lewis Unattached 1 Lap
18 Addison Larrow Great Eskape 2 Laps
DNF Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor DNF
DNF Michael Hoffman Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Roofing DNF

Men Open U19 9-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:45:07.1
2 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 0:46:27.0
3 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 0:46:58.8
4 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:47:11.3
5 Trace Saum S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant Race Team 0:47:39.8
6 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 0:47:54.4
7 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:47:54.7
8 William Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:50:27.3
9 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
10 Andrew Fisher National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
11 Everett Mclaughlin Rock Creek Velo 1 Lap
12 Thomas Berkheimer Baltimore Youth Cycling 1 Lap
13 Joseph Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 1 Lap
14 Aidan Helt Baltimore Youth Cycling 1 Lap
15 Phillip Johnson Unattached 1 Lap
16 Kevin Melka Unattached 3 Laps
DNF Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American DNF
DNF Pushkin Crocker Rock Creek Velo DNF

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 0:49:33.2
2 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 0:51:18.9
3 Cassie Bopf Rock Creek Velo 1 Lap
4 Maria Dziembowska Unattached 1 Lap
5 Jenny Bourque Bluemont Connection 1 Lap
6 Chloe Tran Baltimore Youth Cycling 1 Lap
7 Jessie Parker Unattached 1 Lap
8 Beth Durman Team Sticky Fingers 1 Lap
9 Jen Everhard The Bike Lane 1 Lap
10 Stacey Bran VeloLabs Racing 1 Lap
11 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
12 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
13 Jenn Rist Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
14 Rosalind Hain Colavita Racing Inc./Colavita-Whole Foods Market R 1 Lap
15 Elina Breton National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 3 Laps

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:50:25.7
2 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:50:41.6
3 Chelsea Richwine Lindsay Cars-Spokes Etc. 1 Lap
4 Kelly Roberson Great Eskape 1 Lap
5 Mary Breed National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1 Lap
6 Elizabeth Gibbons Unattached 1 Lap
7 Rebecca Auyer Unattached 1 Lap
8 Mackenzie Yates Unattached 1 Lap
9 Edrie Ortega Great Eskape 1 Lap
10 Jocelyn Herrington Team Bikenetic 1 Lap
11 Ana Broyles Team Bikenetic 1 Lap
12 Rebecca Irwin kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
13 Melanie Irizarry Sportif Coaching Group/Patapsco Bicycles/American 1 Lap
14 Sheila Mahadevan Unattached 1 Lap
15 Raelene Meneses Artemis Racing 1 Lap
16 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
17 Sara Mcgaughey Unattached 1 Lap
18 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 2 Laps
19 Karen Racowsky Unattached 2 Laps
20 Natalie Tang Unattached 2 Laps
21 Anna Doorenbos Unattached 3 Laps

Women Cat1/2/3 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:46:35.5
2 Traci Rodosta Unattached 0:47:07.5
3 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:47:40.3
4 Sabrina Hayes Bear Development Team 0:48:30.2
5 Jenna Latour nichols Pro Bike FC Cycling Team 0:49:11.2
6 Erin Conner Battley Harley-Davidson/Total Civil Construction p 0:50:41.8
7 Tori Riemersma Shadow CC/Shadow Elite 0:52:28.3
8 Julia Slejko Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Roofing 0:52:53.8
DNF Natasha Calderwood Bluemont Connection DNF

Women Cat3/4/5 Master 45+ 3/4/5 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Irina Sarkisov Unattached 0:47:13.7
2 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 0:48:13.8
3 Sonja Rodman Team Bikenetic 0:50:53.8
4 Tracy Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
5 Denise Clearwater Unattached 2 Laps

Women Cat4/5 Beginner

Pl First Name Last Name Team Time
1 Molly Mcowen Unattached 0:30:16.8
2 Jennifer Sirockman Pathfinder Factory Racing 0:30:22.0
3 Rebecca Auyer Unattached 0:31:04.6
4 Christy Lausch Unattached 0:31:07.9
5 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:32:52.2
6 Charlotte Bott Baltimore Youth Cycling 0:33:33.6
7 Sonja Rodman Team Bikenetic 0:34:49.3
8 Margo Workman Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:35:17.3
9 Vanessa Bernick Unattached 1 Lap
10 Elena Crouch The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
11 Rhonda Mclaughlin Squadra Coppi 1 Lap
12 Lauren Nesbitt Phase Cycling 1 Lap
DNF Laurie Lemieux Proteus Velo Club DNF

Women Open Junior Girls 11-12 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 0:28:33.4
2 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 0:28:59.8
3 Katherine Elmore Rock Creek Velo 0:29:58.7
4 Tulsi Gupta Rock Creek Velo 0:30:54.2
5 Kiran Schott Rock Creek Velo 0:31:39.7
6 Anna Field Unattached 0:32:44.9
7 Aine Leone Baltimore Youth Cycling 0:34:40.4
8 Genevieve Le Baltimore Youth Cycling 0:34:49.8
9 Samantha Coleman Baltimore Youth Cycling 0:34:53.1

Women Open Junior Girls 13-14 9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emma Covas Rock Creek Velo 0:35:49.5
2 Ari Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
3 Kate Workman Unattached 1 Lap
4 Meher Chopra Unattached 1 Lap
5 Gracie Defibaugh Frederick Velo/Bike Doctor Frederick 1 Lap
6 Olivia Helt Baltimore Youth Cycling 1 Lap
7 Ava Foster Frederick Velo/Bike Doctor Frederick 1 Lap
8 Kira Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
9 Harper Korch Baltimore Youth Cycling 1 Lap
10 Rebecca Elmore Rock Creek Velo 2 Laps

Women Open Junior Girls 9-10

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cora Cusack Rock Creek Velo 0:16:11.7
2 Lillian Gerhardt Unattached 0:20:58.1
3 Ava Leone Baltimore Youth Cycling 0:22:22.3
4 Sarai Drost Unattached 0:24:32.4

Women Open Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephanie Swan PATHFINDER of WV Race Team 0:41:19.6
2 Jessie Parker Unattached 0:48:30.1

Women Open U19 9-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lucienne Belknap Rock Creek Velo 0:53:19.4
2 Joanna Blackman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/ 1 Lap
DNF Rosemary Paxson Unattached DNF

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with