These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1

Pl First Name Last Name Team Time
1 Marc andre Fortier PIVOT CYCLES OTE 55:46:00
2 Charles antoine St onge PLANETE CYCLE ET SKI 56:35:00
3 Remi Fagnan Velo 2000/Rhino Rack 57:37:00
4 Matteo Oppizzi EC Performance des Laurentides 58:00:00
5 Charles D' amour lndependant-RP Dalbix Siboire 58:24:00
6 Maximilien Moreau Premier Tech Argon 18 1:00:16
7 Edouard Tougas La Cordee 1:00:26
8 William Goodfellow VELOSELECT 1:00:38
9 Francis Juneau Velo 2000/Rhino Rack 1:01:46
10 Sebastien Kern ASPTT MULHOUSE 1:02:16
11 Francis Tellier Premier Tech Argon 18 -1 lap
DNF William Cote CxSHERBROOKE
DNF Matis Boyer lndependant-RP
DNF William Blackburn Velo 2000/Rhino Rack
DNF Guillaume L. walsh VELOSELECT

Men Cat 2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jean louis Arpin Scott-Rackultra 42:29:00
2 Charles antoine Cote cxsherbrooke 43:52:00
3 Andres Abushihab EC Maglia Rosa 43:58:00
4 Frederic Francoeur Dalbix Siboire CX: CC de Sherbrooke 44:08:00
5 Frederic Brousseau Velo 2000/Rhino Rack 44:21:00
6 Xavier Gagnon Dalbix Siboire 45:04:00
7 Simon Castonguay FELT MTB 45:17:00
8 Scott Fitzgerald Les Maraudeurs 45:29:00
9 Mathieu Jarry Scott-Rackultra 45:39:00
10 Martin Dutil CX: CC DE SHERBROOKE 45:46:00
11 Frederic Dorais INDEPENDANT 45:48:00
12 Louis david Jobin FELT MTB 45:49:00
13 Eric Blais Duvaltex 45:57:00
14 Francois Doyon Scott-Rackultra Scott-Rackultra 45:58:00
15 Matthieu Lanouette Garneau Quebec 45:59:00
16 Laie Prieur drevon lndependant-RP 46:05:00
17 Matthieu Suzor pleau Garneau Quebec 46:27:00
18 Guillaume Mailhot EC Maglia Rosa 46:27:00
19 Eric Laplante Partenaire-Conseils/Ascension Velo 46:56:00
20 Jean simon Durand Scott-Rackultra 47:04:00
21 Jacques Gallant 1ndependant-VM 47:11:00
22 Jeremie Fontanaud Scott-Rackultra 47:11:00
23 Henri Guay MARTIN SWISS CYCLES 47:29:00
24 Joel Pelletier Equipe Iris-Bob Cyclo 47:34:00
25 Louis Dufour Cycles Regis/ 360 AGENCY 47:56:00
26 Jean francois Bertrand MXO/Velogare 47:58:00
27 Alain Cadorette Cannondale Echelon p/b 4iiii 48:07:00
28 Olivier Quirion-deslauriers MARAUDEURS 48:21:00
29 Frederic Chenard EC Maglia Rosa 48:43:00
30 Eric Hebert Duvaltex 48:44:00
31 Jan Goh lndependant-RP 48:57:00
32 Stepan Salenikovich lndependant-RP 49:24:00
33 Samir Maina lndependant-RP 49:36:00
34 Louis Fournier Velo 2000/Rhino Rack 50:43:00
35 Jerome Lariviere Duvaltex 50:47:00
36 David Degranpre lndependent 51:00:00
37 Thomas Fortier Velo 2000/Rhino Rack 52:10:00
38 Samuel Lessard PowerWatts/Planete-Courrier -1 lap
39 Guillaume Dumas lndependant-VM -1 lap
40 Etienne Scherer Velo 2000/Rhino Rack -1 lap
41 Felix Mongeon lndependant-VM -1 lap
DNF Bryan Mongrain Velo 2000/Rhino Rack
DNF Jean nicolas Lussier lndependant-VM
DNF Guillaume Bellavance lndependent

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jacques Bilodeau ccsSHERBROOKE 45:34:00
2 Patrick Reglain VELOSELECT 45:38:00
3 Steve Bouvette VELOSELECT 46:53:00
4 Nicolas Taillefer PLANETE P/P TREK 46:55:00
5 Claude Lajoie Laferte Bicycles 47:02:00
6 Andre Todd Cycle Neron 47:09:00
7 Alex Heroux messier N.A 47:12:00
8 Alexandre Cadieux Team VSV 47:26:00
9 Francois Lemarbre lbike 47:46:00
10 Guillaume Tremblay Scott-Rackultra 47:56:00
11 Nicolas Paquin MXO/Velogare 48:08:00
12 Andreas Ihm lbike 48:13:00
13 Yann Lavallee Northeast Trek Ambassadors 48:21:00
14 Francois Zakorzermy lndependant-VM CX: CC de Sherbrooke 48:29:00
15 Arnaud Cote boisvert Dalbix 48:31:00
16 Scott Nichols Les Maraudeurs 48:36:00
17 Thomas Abray MARTIN SWISS CYCLES 48:36:00
18 Timothy Kaufman MARTIN SWISS CYCLES 48:44:00
19 Michel Hamel Dalbix 48:48:00
20 Gino Roy Velo Plein Air Rimouski 48:56:00
21 Frederic Gagne Espoirs de Laval Primeau Velo 49:05:00
22 Mark Comaniuk La Cordee 49:17:00
23 Yannick Grandmont Les Maraudeurs 49:26:00
24 Andre Lamarche Cycles Regis/360 AGENCY 49:38:00
25 Charles Collin lndependant-VM 49:44:00
26 Stephane Carignan lndependant-VM 49:50:00
27 Jean sebastien Mignot Les Maraudeurs 49:56:00
28 Jean francois Proulx EC Maglia Rosa 50:00:00
29 Yanick Perreault CC ACQ 50:15:00
30 John Prevost FELT MTB 50:19:00
31 Mathieu Charest lndependent 50:22:00
32 Xavier Poirier moisan lndependant-VM 50:26:00
33 Claude Lepage CC de Sherbrooke 50:27:00
34 Sylvain Messier La Cordee 50:28:00
35 Jean marc Coutur CC ACQ 50:33:00
36 Arnaud Gagnon CC Universite de Montreal 50:56:00
37 Christophe Caillaud INDEPENDANT 50:57:00
38 Patrick Van peborgh lndependant-RP 51:05:00
39 Robert Duguay Independent 51:14:00
40 Corentin Sainmont MAGLIA ROSA 51:20:00
41 Daniel Hunt EC Maglia Rosa 51:22:00
42 Alexandre Labbe lndependant-RP 51:22:00
43 Richard Laramee FELT MTB 51:35:00
44 Simon Levesque lndependant-VM 51:40:00
45 Andre Leblanc Dalbix 51:42:00
46 Gervais Pouliot Ultime Velo 52:21:00
47 Yannick Charbonneau YPC-LAB 52:27:00
48 Luc Faucher MXO/Velogare 53:14:00
49 Florent Tisseron lndependant-VM BMX Montreal 53:41:00
50 Florent Oudet lndependant-RP -1 lap
51 Gerald Plamondon Espoirs de Laval Primeau Velo -1 lap
52 Luc Parent VELO PLEIN AIR -1 lap
53 Rene Perreault Laterte Bicycles -1 lap
54 Alexis Bessette Dalbix -1 lap
55 Clifford Roche Independent -1 lap
56 Frederick Tougas La Cordee -1 lap
57 Marco Lessard MXO /Velogare -1 lap
58 Pierre Leclerc VELOSELECT -1 lap
59 Guy Marcotte MXO/Velogare Dalbix CC de Sherbrooke -1 lap
DNF Marc antoine Vachon INDEPENDANT
DNF Andre Paquette Espoirs de Laval Primeau Velo
DNF Jonathan Delorme lndependent

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Antoine Choiniere codaire lndependant 33:38:00
2 Alexandre Ouimet lndependant 33:57:00
3 Marc-olivier Vermette lndependant 38:06:00
4 Jean-philippe Guay lndependant 44:13:00
5 Jacques Wiseman lndependant - 1 lap
DNF Christian Larochelle lndependant
DNF Gabriel Bradette lndependant

Men U17

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mikael Cote CxSHERBROOKE 43:54:00
2 Maxime St onge PLANETE CYCLE&SKI 43:59:00
3 Mika Comaniuk Velo Pays-d'en-Haut/PG 44:46:00
4 Zorak Paille EC Pertormance des Laurentides 45:53:00
5 Charles emile Bouchard Ultime Velo 48:12:00
6 Etienne Gagne Espoirs de Laval Primeau Velo 52:38:00
7 Antoine Leblanc lndependant-RP Dalbix -1 lap
8 Nathan Bouchard CNCB-Bolt -1 lap
DNF Samuel Boivin Velo Pays-d'en-Haut/PG
DNF Maxence Paquette Espoirs de Laval Primeau Velo
DNF Ulric Doyon Velo Pays-d'en-Haut/PG

Women Cat 1

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andreanne Murdaca Independent 39:31:00
2 Emilie Hauss Logica p/p Biemme-Cyclochrome 40:34:00
3 Jasmine Aspirot CC ACQ CC ACQ 40:57:00
4 Emma Delisle Espoirs Elite Primeau Velo 41:32:00

Women Cat 2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Catryana Marcotte lndependant-RP Dalbix Siboire 40:13:00
2 Jules Gorham lndependant-RP 41:31:00
3 Julie Adams Laferte Bicycles 41:32:00
4 Marie-eve Lahaie Dalbix Dalbix Siboire CX: CC de Sherbrooke 42:14:00
5 Genevieve Rompre EC Maglia Rosa 43:09:00
6 Stephanie Vialle Toyota St-Eustache 44:05:00
7 Veronique Duranleau EC Maglia Rosa 44:13:00
8 Chantal Brodeur lndependent 45:11:00
9 Annie St onge lndependant-RP 45:17:00
10 Marie helene Galarneau La Cordee 45:25:00
11 Ede Cameron lndependant-VM 46:26:00
12 Laurie Coulombe lndependant-RP 46:45:00
13 Amanda leigh Cox EC Maglia Rosa 48:17:00
14 Denise Levesque Toyota St-Eustache -1 lap
15 Marissa Plamondon-lu Independent -1 lap
16 Patricia Konantz Ride with Rendall P/ B Biemme -1 lap
17 Celine Fisher lndependent -1 lap

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Elisa Piscollo Scott-Rackultra 36:07:00
2 Myriam Caouette lndependent 36:31:00
3 Caroline Breton CX:CC SHERBROOKE 37:53:00
4 Marie josee Bedard PLANETE CYCLE&SKI 38:19:00
5 Andree Dery lndependant-VM 40:27:00
DNF Belinda Peres lndependent

Women U17

Pl First Name Last Name Team Time
1 Marie fay St onge PLANETE CYCLE&SKI 42:23:00
2 Maxim Lapointe PROCO ALMA 44:27:00
3 Mia De martin Velo Pays-d'en-Haut/PG 46:06:00

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with