These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Juniors 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alec Clements 20:00.0
2 Levi Hall 20:08.6
3 Dahlia Kissel 20:17.2
4 Jack Helvie 20:25.9
5 Ethan Brown 20:34.5
6 Brenden Shrum 20:43.2
7 William Palmer 20:51.8
8 Warner Shrieve 21:00.4
9 Stella Ford 21:09.1
10 Graham Morgan 21:17.7
11 Ethan Clements 21:26.4
12 Jack Palmer 21:35.0
13 Parker Darby 21:43.6
14 Ben Wilson 21:52.3
15 Ava Shipman 22:00.9
16 Samantha Taylor 22:09.6
17 Nina Weinstein 22:18.2
18 Bryce Shrum 22:26.8
19 Carden Bozeman 22:35.5
20 Alexandra Farmer 22:44.1
21 Anna Masters 22:52.8
22 Gabby Fronk 23:01.4
23 Josie Bozeman 23:10.0
24 Katie Smock 23:18.7
25 Jesse Minichiello 23:27.3
26 Spencer Shrieve 23:36.0
27 Ben Gleason 23:44.6
28 Caroline Illingworth 23:53.2
29 Parker Johnson 24:01.9
30 Gavin Fronk 24:10.5
31 Isabela Fronk 24:19.2
32 Oliver Jones 24:27.8
33 Teixler Block 24:36.4
34 Josie Masters 24:45.1

Men 3 40+ U19

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gus Bratetic Be Real Sports 28:06.1
2 Connor Wingler 29:53.0
3 Phillip Emmert 30:02.3
4 Mitchell Powers 30:21.3
5 Tyler Conant 30:36.8
6 Stephen Herman 30:52.1
7 Eddie Stillman 31:01.8
8 John Lewnard 31:52.0
9 David Ferguson 31:52.6
10 Neal Ward 32:38.8
11 Vince Urichich 32:47.9
12 Nicholas Allman 33:00.1
13 Edward Fritzinger 33:10.2
14 Garrett Mcnear 33:22.1
15 Trey Shepard 33:23.0
16 Kyle Jamison InWell 33:25.2
17 Kyle Mccord 33:43.6
18 Meredith Sierpina 34:01.7
19 Tom Elliott 34:33.9
20 Marc Oleary 34:48.1
21 Paul Neff 35:09.2
22 Dustin Jones 35:19.3
23 Ryan Martin Appriss Racing P/B Clarksville Schwinn 35:43.4
24 Dylan Curtis -1 lap
25 Andy Bracke -1 lap
26 Jeremy Belcher -1 lap
27 Corey Smith -1 lap
28 Silas Myers -1 lap
29 James Weinstein -1 lap
30 Jesse Johnson -1 lap
31 Collin Shipman -1 lap
32 Luther Prater -1 lap
33 Jerry Hayes -2 laps
34 Sam Burkle -3 laps

Men 4 40+ 18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sam Elliott 33:23.6
2 George Frazier 34:12.0
3 Roman Sierpina 34:20.3
4 Cameron Trout 34:47.9
5 Kyle Mccord 35:28.8
6 Patrick Urichich 36:01.3
7 David Osborne 36:36.7
8 Mark Shearing 36:50.6
9 Andrew Woodruff Team Dayton Cycling 37:40.0
10 Calvin Conaway 37:59.0
11 Noah Demuth 38:06.9
12 Zach Goodrich 38:28.9
13 Robert Magness 38:47.7
14 David Bradway 38:57.4
15 Matthew Kartholl 39:00.8
16 Mark Rinehart 39:01.0
17 Steven Cook 39:18.0
18 Nate Lake 39:35.6
19 Gavin Weinstein 39:41.4
20 Tom Lewnard 40:15.3
21 John Fovel 40:39.3
22 Todd Wingler 41:00.0
23 Lee Jackson 41:56.8
24 L.j. Shrieve 42:10.0
25 Kenny Sipes 42:33.2
26 Derek Groves 45:23.0
27 Mike Poe -1 lap
28 Brian Bozeman -1 lap
29 Brooks Burnette -1 lap
30 Mark Miller -1 lap
31 Doug Mcclintock -1 lap
32 Tim Mally -1 lap
33 Blake Dawson -1 lap
34 Chuck Storey -1 lap
35 Andre Pelletier -1 lap
36 Matthew Weddle -1 lap
37 Anson Sperry -1 lap
38 Duane Busch -1 lap
39 Nathan Smith -1 lap
40 Kiel Lester -1 lap
41 Ryan Dotson -1 lap
42 Russell Sproessig -1 lap
43 Christopher Keyser -1 lap
44 Robert Eninger -1 lap
45 Charles Barilleaux -1 lap
46 Jerry Rusin -1 lap
47 Daniel Saunders -1 lap
48 Andry Rakotoniaina -2 laps
49 Sean Hughes Allied Forces Velo -2 laps
50 Jason Maier -2 laps
51 John Wheeler -2 laps
52 Greg Dartt Queen City Wheels -3 laps

Men 1/2 - 35+ U23

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Myles 1:01:05.3
2 Benjamin Crismon 1:01:05.6
3 Max Palmer 1:01:07.5
4 Michael Larson 1:01:59.3
5 Amai Rawls 1:02:00.4
6 Eric Anderson 1:03:58.3
7 Weston Schempf SEAVS/Haymarket pb VanDessel 1:04:24.0
8 Aaron Beebe 1:05:31.0
9 Kyle Perry -1 lap
10 Henry Conaway -1 lap
11 Andrew Messer -1 lap
12 Justin Miller -1 lap
13 Alex Corby -1 lap
14 Andrew Boneff -1 lap
15 Ryan Haden -1 lap
16 Scott Phillips Reser Bicycle -1 lap
DNF Lucas Kalbfell DNF
DNF Brandon Grant DNF
DNF Kellian Rusk DNF

Men 40+ - 50+ 60+ SS

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Mcshane 39:49.4
2 Chris Bowman 39:50.0
3 Keith Lucas 40:56.4
4 Mike Minichiello Dash Racing 41:09.4
5 William Sherman 41:17.6
6 Bryan Boggs 41:25.5
7 Nick Kintzel 41:26.6
8 Mark Illingworth Queen City Wheels 41:33.6
9 Adam Rodkey 41:34.0
10 Scott Helvie 41:35.5
11 David Mccomb 42:09.3
12 Paul Richardson 42:18.6
13 Ryan Burnette 42:28.5
14 Shelby Gibbs Dash Racing p/b Westfield Cyclesports 43:12.7
15 Larry Lenne Team Heroes 43:15.8
16 William Hallberg 43:18.8
17 Zach Bender Cycle-Smart 43:28.8
18 Matt Emmert 43:37.7
19 Cory Muth 43:46.7
20 Jason Stoner 44:18.5
21 Ryosuke Baba 44:41.7
22 Michael Keppler 44:44.7
23 Jeremy Belcher 44:58.9
24 Dennis Barber 45:00.2
25 Randy Witte 45:12.8
26 Joe Laux 45:28.5
27 Scott Phillips Reser Bicycle 45:32.7
28 Timothy Hall 46:14.4
29 Joe Bellante 46:27.3
30 Michael Seiler 46:37.3
31 Yngvar Brynildssen 47:04.6
32 Andy Perrino 47:23.3
33 Jim Rollins 47:48.7
34 Rick Toler -1 lap
35 Ryan Myers -1 lap
36 Kevin Clark -1 lap
37 Norman Gwaltney -1 lap
38 Jim Jensen -1 lap
39 Michael Conaway -1 lap
40 Steven Vorderman -1 lap
41 Luther Prater -1 lap
42 Fred Iversen Shamrock Cycles -1 lap
43 Corey Long -1 lap
44 Christian Ambjorn -1 lap
45 Timothy Gavin -1 lap
46 Anthony Elmore -1 lap
47 Chuck Warren -1 lap
48 Roger Heldman -1 lap
49 Robert Neuman -1 lap
50 Henry Swinty -1 lap
51 Brian Dawson -1 lap
52 Charles South -1 lap
53 Kevin Johnson Team NeighborLink -1 lap
54 Jerry Hayes -1 lap
55 Darrin Long -2 laps
56 Timothy Beirne -3 laps
57 James Foster -3 laps
58 Patrick Hirschfeld -4 laps
59 Stephan Gregoire -5 laps
DNF Chuck Storey DNF

Men 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brent Sturlaugson 29:38.9
2 Sean Starowitz 29:48.6
3 Patrick Smith 30:23.4
4 Kile Yurchak 30:30.0
5 Alex Kuepper 30:30.7
6 David Bellinger 31:01.3
7 Evan Wallis 32:01.0
8 David Morgan 33:10.0
9 Jeff Grady 33:31.0
10 James Nordloh 33:53.4
11 Clayton Bickel 34:13.3
12 Jarrod Krisiloff 35:25.1
13 Chris Bonham 35:48.8
14 Tommy Goetz -1 lap
15 Jack Drain -1 lap
16 Johnny Balding -1 lap
17 Zachary Stevens -1 lap
18 Seth Monholand -1 lap
19 Daniel O. -1 lap
20 Danny Offill -1 lap
21 Seamus Silliman -1 lap
22 James Braden -1 lap
23 Michael Cates -1 lap
24 John Balbach -1 lap
25 Matt Luse -1 lap
26 James Parton -1 lap
27 Tom Gallagher -1 lap
28 Jeremy Block -2 laps
29 Gerraldo Bocado -3 laps

Women 1/2 35+ 3 U19 U23

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carrie Masters 45:00.0
2 Erika Howard 45:08.6
3 Maria Weese 45:17.2
4 Arielle Coy 45:25.9
5 Kiersta Tucker 45:34.5
6 Brooklyn Raddin 45:43.2
7 Sarah Larson 45:51.8
8 Geraldine Schulze 46:00.4
9 Elli Sigmond 46:09.1
10 Samantha Clark 46:17.7
11 Michaela Schulze 46:26.4
12 Alison Mundell 46:35.0
13 Emily Bradway 46:43.6
14 Stella Ford 46:52.3
15 Brinley Shrum 47:00.9
16 Kari Hutson 47:09.6
17 Audrey Baker 47:18.2
18 Kathleen Neff 47:26.8
19 Olivia Rademacher 47:35.5
20 Heather Maier 47:44.1
21 Rebecca Zink 47:52.8
DNF Marissa Doner DNF

Women 4/5 18 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hannah Wheatley 33:43.4
2 Brooklyn Raddin 34:16.1
3 Margot Grotland -1 lap
4 Laura Gilbert -1 lap
5 Margaret Spring -1 lap
6 Genna Brock -1 lap
7 Jenna Knopf -1 lap
8 Marissa Doner -1 lap
9 Olivia Birkenhauer -1 lap
10 Kelsey Voit -1 lap
11 Anne Anderson -1 lap
12 Gail Blevins -1 lap
13 Abagail Trabel -1 lap
14 Janet Sherman -1 lap
15 Sarah Banks -1 lap
16 Allianna Tarango -1 lap
17 Michelle Dyas -2 laps

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with