These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Junior 13-14 Cat Pro/1/2/3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Griffin Caskey
2 Cooper Bernstein Spin Development Race Team
3 Chase Cubbage Corridor Devo
4 Colton Smithhart Corridor Devo

Men Junior 15-18 Cat Pro/1/2/3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hayden Patterson Spin Devo
2 Weston Turner

Men Junior 9-12 Cat Pro/1/2/3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Clayton Stephens
2 Axsyl Lein
3 Remi Cariveau
4 Ayeden Lein
5 Nicholas Mittelstadt Corridor Devo
6 Colton Stephens
7 Jackson Falck
8 Jack Klemond Parallel 44 Racing p/b Sanford Power

Men Master 35+ Cat Pro/1/2/3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kyle Sedore Midstate
2 Eric Wehr Fat Cup Coffee
3 Benjamin Anderson Iowa City Cycling Club
4 John Stonebarger CRANDIC Racing Club
5 Keith Snoop Geoff's Bike and Ski
6 Henry Diggelmann North Iowa Spin
7 Taylor Webb Midstate
8 Rob Haaland Sakari Sushi Lounge Race Team p/b Smart Honda
9 Kelly Nindorf
10 Steve Tygrett
11 Wade Johnson
12 Shane Bast

Men Master 45+ Cat Pro/1/2/3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Randy Harris Rule # 5 Nick's Cycling/Mennen Plumbing
2 Jason Bernstein Zealous Racing
3 Steve Reynolds
4 Manuel Acevedo
5 Jon Sulzberger
6 Jose Zuniga Twisted Spokes
7 Ryan Handley Sakari Sushi Race Team p/b Smart Honda

Men Master 55+ Cat Pro/1/2/3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Peters BIKEIOWA.com Cycling
2 Jim Coady Parallel 44 Racing p/b Sanford Power
3 Patrick Lalley Sakari Sushi Lounge Race Team p/b Smart Honda
4 David Volante
5 Steve Falck DMOS Racing Team
6 David Gannon

Men Master 65+ Cat Pro/1/2/3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Landon Beachy Twisted Spokes
2 Jim Pratt Ames Velo
3 Richard Gilmore Twisted Spokes
4 Harry Fortney

Men Senior Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kaden Snoop Geoff's Bike and Ski
2 Michael Libin University of Iowa
3 Kris Adams
4 Luke Arens Corridor Devo
5 Jim Bethea Iowa City Cycling Club
6 Andrew Lein
7 John Peters Bike Rags Racing
8 Jonathan Conley Great Dane Velo Club
9 John Burkle Jimmy Jack's
10 Ryan Handley Sakari Sushi Race Team p/b Smart Honda

Men Senior Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kris Adams
2 Caleb Kirk Corridor Devo
3 Matt Veldey Zealous Racing
4 Ian Robinson
5 Aidan Jacobsen Rule#5 Nick's Cycling/ MennenPlumbing
6 Nate Schmidt
7 Michael Drahaus BIKEIOWA.com Cycling
8 Danny Yadron
9 Lewie Miller
10 Braden Tetmeyer University of Iowa
11 Luke Yetley
12 Kelly Nindorf DMOS Racing Team
13 Rob Haaland Sakari Sushi Lounge Race Team p/b Smart Honda
14 Wade Johnson
15 Steve Tygrett
16 Andrew Ferguson DMOS Racing Team
17 Ben Caskey
18 Hayden Patterson Spin Devo
19 Cael Halsol
20 Manuel Acevedo
21 Weston Turner
23 Jay Mattas
24 Ryan Rieck Bike Rags Racing
25 Chad Mittelstadt
26 Jose Zuniga
28 Daniel Flaherty
29 Shane Birch
30 David Gannon DMOS Racing Team
31 Dillon Woods
32 Shane Bast DMOS Racing Team
33 Jimmie Walsh
37 Joshua Sullivan DMOS Racing Team
DNF Caroline Shaw Ames Velo

Men Senior Cat Pro/1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tyler Reynolds Above and Beyond Cancer p/b Scheels
2 Ryan Jacobsen Rule # 5 Nick's Cycling/Mennen Plumbing
3 Ethan Jedlicka
4 Scott Shelman Iowa City Cycling Club
5 James Armstead Phoenix Syndicate
6 Trevor Roose Iowa City Cycling Club
7 Brody Burnham NorthStar Development
8 Nathan Zollman Harvest Racing-Trek
9 Michael Libin University of Iowa
10 Kevin Patterson Zealous Racing
11 Nicholas Kimpton MBRAC/FLANDERS

Single Speed Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Stonebarger CRANDIC Racing Club
2 Ryan Bimson
3 Jacqueline Palfy Parallel 44 Racing p/b Sanford Power
4 Janan Felts Midstate

Women Junior 9-12 Cat Pro/1/2/3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Genevive Klemond Parallel 44 Racing p/b Sanford Power

Women Master 35+ Cat Pro/1/2/3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jacqueline Palfy Parallel 44 Racing p/b Sanford Power
2 Kathleen Porter Twisted Spokes
3 Sue Bransky CRANDIC Racing Club
4 Sally Miller
5 Tara Coady CRANDIC Racing Club
6 Janan Felts Midstate
7 Amy Kotsonis

Women Senior Cat 3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kimberly Breuer
2 Chelsea Bilskemper
3 Lauren Steinke
4 Olivia Croskey Johnson County Flyers
5 Jenny Woods
6 Kerrie Bernstein Zealous Racing
7 Hannah Neary
8 Caroline Shaw Ames Velo
9 Mackenzie Koth

Women Senior Cat Pro/1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Angie Armstead Phoenix Syndicate
2 Steffoni Schmidt Twisted Spokes

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with