These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Franek Lake Effect dress 0:45:38
2 Jeffrey Craft Team Lake Effect 0:48:16
3 Mark Olin Independent 0:48:25
4 Derek Wilford Spin/Litzler Automation 0:48:28
5 Scott Young Roll: Racing 0:51:40
6 Rick Toler Team Dayton Bicycling 0:51:49
7 Ron Kubala Team Lake Effect 0:52:48
8 Robert Neuman Team Dayton Bicycling 0:46:02
9 Bill Braun bike ohio 0:49:34
10 Jos Belich Hammer Nutrition 0:53:02
11 Daryl Breedlove Blue Sky Bicycle 0:47:23
12 Dale Seeds Summit Freewheelers 0:51:35
13 Jerry Shere Independent 0:46:21

Men Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick Urichich Lionhearts Junior Racing 0:28:13
2 Nathaniel Abbott 1972.0 0:28:29
3 Alex Mesarchik Shenanigans Cycling 0:32:23
4 Addie Slutz Summit Freewheelers Juniors Team 0:32:27
5 Kaden Koelling Independent 0:36:40
6 Braydon Gierman Shenanigans Cycling 0:28:28
7 Caroline Illingworth Ignite Junior Racing 0:29:19
8 Braden Tall Ann Arbor Velo Club Inc. 0:29:25
9 Brianna Ward Shenanigans Cycling 0:29:56
10 Sara Tellez Lionhearts Junior Racing 0:32:08
11 Isabella Lawhorn Team Dayton Bicycling 0:32:35
12 Izzy Illingworth Independent 0:32:29

Men M 15-34

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Proppe Team Lake Effect 0:44:57
2 Nicholas Vorwerk Team Dayton Bicycling 0:45:13
3 Shawn Geiger Appalachian Bicycle Racing Association 0:45:52
4 Cameron Jackson Summit Freewheelers 0:46:03
5 Zachary Niles Summit Freewheelers Juniors Team 0:47:01
6 Adam Wintz Joy Machines Racing 0:48:03
7 Kyle Mccord Team Logik Junior Development 0:49:24
8 Logan Morris Summit Freewheelers 0:50:28
9 Scott Dickson Independent 0:43:45
10 Adam Fulcher DistrictTaco Racing 0:43:55
11 Tom Corrigan Snakebite Racing 0:44:29
12 Matt Odonnell Independent 0:45:34
13 Nathan Reymann Summit Freewheelers Juniors Team 0:46:02
14 Bryan Davis Independent 0:47:11
15 Carter Morris Summit Freewheelers Juniors Team 0:48:00
16 Patrick Bischof Fatheads/Spin 0:48:27
17 Michael Wojtasik Shenanigans Cycling 0:49:40
18 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:49:41
19 Dexter Shreve Independent 0:51:39
20 Morrison Stoneking Summit Freewheelers Juniors Team 0:48:02

Men M 35-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jordan Villella Freddie Fu Cycling Team 0:44:55
2 Matt Weeks Lake Effect Cycling Team 0:45:39
3 Matt Locke Paradise Garage Racing 0:45:47
4 Nate Loman Team Lake Effect 0:45:51
5 James Pooler Ride On Wooster 0:45:54
6 Mark Illingworth Queen City Wheels 0:45:55
7 Brent Evans Shining Star Cycling p/b DNA Cycling 0:46:09
8 Ed Altwies Maumee Valley Wheelmen 0:47:04
9 Ryan Fisher Spin/Litzler Automation 0:47:07
10 Cory Muth Independent 0:47:09
11 Scott Goocher Independent 0:47:38
12 Joseph Pallotto Team Lake Effect 0:47:47
13 Ryan Mathews Independent 0:47:52
14 Doug Carraway Veloscience Cycling Team 0:48:03
15 Jeremy Paul Spin/Litzler Automation 0:48:19
16 Craig Burland bike ohio 0:48:25
17 Vince Urichich Independent 0:48:48
18 Zachary Chappell Snakebite Racing 0:48:52
19 Matthew Tinkey Aero Tech Designs Factory Team 0:49:05
20 Tom Weaver Summit Freewheelers 0:49:07
21 Brian Ochocki Lake Effect Cycling Team 0:49:20
22 Brian Rybak Spin/Litzler Automation 0:49:42
23 Ernesto Marenchin Team Lake Effect 0:50:04
24 Nate Szabo Team Lake Effect 0:50:46
25 Joseph Lawhorn Team Dayton Bicycling 0:50:51
26 Mike Whitlow Independent 0:51:07
27 Peter Post Johnny Velo Racing 0:51:16
28 James Mazey Maumee Valley Wheelmen 0:44:27
29 Christian Staneluis Wells Fargo Advisors 0:45:29
30 Jason Tellez Team Ghisallo 0:46:57
31 Todd Thombs Bike Ohio 0:48:14
32 David Kleinman Independent 0:48:30
33 Craig Caroff Independent 0:50:05

Men Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jay Ganser Carpe Diem Endurance Racing - CDE Racing 0:39:31
2 Nathan Molnar bike ohio 0:40:09
3 Ryan Mathews Independent 0:40:15
4 Brett Mckay bike ohio 0:41:39
5 Zachary Chappell Snakebite Racing 0:42:35
6 Brian Ochocki Lake Effect Cycling Team 0:43:02
7 Ernesto Marenchin Team Lake Effect 0:44:39
8 Peter Post Johnny Velo Racing 0:45:09
9 Joseph Lawhorn Team Dayton Bicycling 0:40:36
10 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:41:30
11 Dexter Shreve Independent 0:43:00
12 Heather Smith Team Dayton Bicycling 0:44:52
DNF Todd Thombs Bike Ohio

Women Female Age Groups

Pl First Name Last Name Team Time
1 Samantha Brode Freddie Fu Cycling Team 0:44:09
2 Jackie Mckay Bike Ohio 0:44:22
3 Lorena Brown Wells Fargo Advisors 0:44:57
4 Marie Rote bike ohio 0:46:57
5 Megan Bair Summit Freewheelers 0:47:14
6 Emily Miller VeloFemme p/b Litzler 0:49:15
7 Tove Shere Independent 0:51:21
8 Cara Bacher Summit Freewheelers 0:44:15
9 Jenna Knopf LOGIK | Junior Development Team (LogikPower.com) 0:45:51
10 Gwen Davis Team Lake Effect 0:47:14
11 Heather Smith Team Dayton Bicycling 0:52:19
12 Giovanna Iacobacci Team Lake Effect 0:52:45

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with