These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Fat Bike

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cody Jones Cycle City Racing
2 Greg Vaught Move Up Off-Road
3 Corey Bidne
4 Brian Batson Localcycling.com
5 Shane Jones Cycle City Racing
6 Thad Carson Slimenundgrossen

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Juraj Trubiroha Localcycling.com
2 Kyle Brown Santa Fe Trails Bicycle Racing
3 Rob White Grip N Rip
4 Nicholas Roecker Trek Midwest Team
5 Chris Braley Big D Cycling
6 Ivan Cabezas KCOI Boulevard
7 Britt Smith Chaparral Cycling Club
8 Samuel Swearngin Localcycling.com
10 Dylan Broll Localcycling.com
11 Gianne Deangelo Localcycling.com

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ben Brady
2 William Hall Dallas Bike Works
3 Richard Wolf 3 Feet Cycling p/b Aristocrat Motors
4 Gabriel Schmitz Localcycling.com
5 Larry Dice Localcycling.com

Men Junior 12-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Braley Big D Cycling
2 Dane Hooks KCOI U20
3 Gabriel Schmitz Localcycling.com
4 Benjamin Lewis Localcycling.com

Men Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Isaiah Delaughder KCOI U20

Men Junior 9-11

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Trubiroha
2 Severin Mccarter
3 Finn Mccool

Men Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick Orrick KCOI Boulevard
2 Matt Gilhousen TradeWind Energy Cycling Team
3 Wes Watkins 360 Racing
4 Donald Morgan TEAM PENTABIKE
5 Jeff Mccool 3 Feet Cycling p/b Aristocrat Motors
6 Rick Finley Montana Velo
7 Benjamin South
8 Daniel Hooks Colavita-Parisi Coffee-Kansas City
9 Chad Lester
10 Eric Howser KCOI Boulevard

Men Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Roger Williams Move Up Off-Road
2 Paul Aldeguer
3 Mike Ivancic US Military Endurance Sports
4 Brian Duff 360 Racing p/b VanDOit.com
5 Erik Riker
6 Jandle Johnson KCOI Boulevard
7 Robert Ellis US Military Endurance Sports
8 Scott Bendrick Localcycling.com

Men Masters 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Doug Campbell Raging Bull Racing
2 Chip Zimmer KCOI Boulevard
3 Tim Bergman Localcycling.com
4 Michael Berning KCOI Boulevard
5 Jesse Miguel Localcycling.com

Men Masters 65+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Doug Long 360 Racing p/b VanDOit.com
2 Dean Parker 360 Racing p/b VanDOit.com
3 John Wentling 360 Racing p/b VanDOit.com
4 Reg Robertson Cycling Kansas City
5 Jay Raupp Big D Cycling

Men Masters 70+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Schweiker Ethos Racing

Men Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joseph Schmalz Tradewind Cycling Team
2 Brock Sell Move Up Off-Road
3 Dakota Olsen Central Junior Cycling Devo
4 Wesley Boyce Cycle City Racing
5 Austin Elser TradeWind Energy Cycling Team
6 Garrick Valverde TradeWind Energy Cycling Team
7 Justin Koppa Localcycling.com
8 Lane Johnson Move Up Off-Road
9 Chris Hershey Cycle City Racing
10 Thomas Lewin Grip N Rip
11 Jason Scholbrock BIKEIOWA.com Cycling
12 Ethan Luebbe Blue River Bicycle Club
13 John Pahlmann
14 Andrew Schoen Localcycling.com
15 Jesse Miguel Localcycling.com
DNF Aaron Sims Cycle City Racing
DNF Rocky Remy MidwestVelo

Men Youth 6-8

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zidan Brown

Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nicholas Comiskey
2 Vincent Delaughder Colavita-Parisi Coffee-Kansas City
3 Roger Williams Move Up Off-Road
4 Jason Scholbrock BIKEIOWA.com Cycling
5 Mark Horn KCBC Racing
6 Scott Williamson Move Up Off-Road
7 Donald Morgan TEAM PENTABIKE
8 Robert Ellis US Military Endurance Sports
9 Bill Anderson 360 Racing p/b VanDOit.com
10 Benjamin South
11 Beth Morford
12 Patrick Schlager

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Allison Adams 360 Racing p/b VanDOit.com
2 Carolina Navarro KCOI U20

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Liliana Navarro Free State Racing

Women Junior 12-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Isabelle Jensen KCOI U20

Women Junior 9-11

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zaina Brown
DNF Ellis Orrick KCOI U20

Women Masters 40-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Angie Koppa
2 Chris Thomas Localcycling.com
3 Jennifer Schmitz Localcycling.com

Women Masters 50-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lynn Malir Women's Free State Racing
2 Karen Pritchard Women's Free State Racing
3 Amy Vannieuwenhuyse KCOI Boulevard
4 Donna Stevens Localcycling.com

Women Masters 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kathryn Johnson Women's Free State Racing
2 Traci Wentling 360 Racing p/b VanDOit.com

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with