These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Olejniczak Orion Racing
2 Peter Moore St Paul Bicycle Racing Club
3 Cory Meza Rollins Racing
4 Justin Rumley Big Ring Flyers
5 Jacob Burbach
6 Jacob Olsen Big Ring Flyers
7 Joe Burbach Minnesota Junior Cycling Inc.

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Justin Rumley Big Ring Flyers
2 Cory Meza Rollins Racing
3 Jacob Olsen Big Ring Flyers
4 Eli Markworth
5 Jacob Beissel Balance Cycling
6 David Smith Taco Cat Racing
7 Louis Mueller
8 Reid Olson Balance Cycling
9 Anthony Corradi Minnesota Cycling Team
10 Ethan Nelson St Paul Bicycle Racing Club
11 David Anderson Synergy Racing
DNF Bogdan Rylski Northstar Development
DNF Marcel Davidse
DNF Jordan Holicky St Paul Bicycle Racing Club
DNF Charles Anderson PJW Racing

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Hudacek Omnium Racing
2 Ryan Kraft
3 Steven Hartman Omnium Racing
4 Eric Wiesenburger
5 Lee Zettler
6 Eric Guan Avanti Racing Club
7 Tyler Greenwaldt
8 Micah Danielson St Paul Bicycle Racing Club
9 Phillip Skulte
10 Donavan Heide Velocity Cycle Club
11 Pratish Karmacharya
12 Aaron Ray
13 Brandon Lorrig
14 Michael Dunstan University Of New Hampshire
15 Daniel Ayala
16 Alan Klein
17 Dario Canelon St Paul Bicycle Racing Club
18 Glenn Barr Chilkoot Velo
19 Doug Fountinelle Midtown Cycling
20 Ryan Amundson Midtown Cycling
21 Mitchell Stenoien
22 Ted Hintz
DNF Tim Fountinelle Midtown Cycling
DNF James Berg Midtown Cycling

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alan Klein
2 Aaron Ray
3 Connor Anderson-larson Velocity Cycle Club
4 David Narel
5 Andrew Hangsleben Velocity Cycle Club
6 Benjamin Brinkman Velocity Cycle Club
7 Brandon Lorrig
8 Gunnar Rudrud
9 John Knudson
10 Daniel Ayala
11 Tim Pollnow Velocity Cycle Club
12 Charles Hayes Us Military Endurance Sports
DNF Lake Dolan

Men Fat Tire

Pl First Name Last Name Team Time
1 Oliver Hoppe St Paul Bicycle Racing Club

Men Juniors 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Max Busch

Men Juniors 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Owen Eerdmans

Men Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Benjamin Schinke Donkey Label
2 Matt Muyres Donkey Label
3 Pablo Espinosa Squadrasf P/b Terun
4 Daniel Stahlmann St Paul Bicycle Racing Club
5 Charles Anderson Pjw Racing
6 James Berg

Men Masters 40+ Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Bell
2 Glenn Barr Chilkoot Velo
3 Michael Slavics Christiancycling.Com
4 Chris Iverson Big Ring Flyers
5 Ron Hagen Chilkoot Velo
6 Loren Danielson St Paul Bicycle Racing Club
7 Ken Earley Hub Cycling Team
8 Ryan Amundson Midtown Cycling
9 James Berg Midtown Cycling
10 David Winecoff Midtown Cycling
11 John Dunn Orion Racing
12 Allen Bellas Pjw Racing
13 Marcel Derosier St Paul Bicycle Racing Club
14 Loren Willis Synergy

Men Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Iltis
2 Mark Halvorson Orion Racing
3 Timothy Kraft
4 Eric Ware Pjw Racing
5 Charles Hayes
DNF Leif Irgens Birchwood/gis

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Becky Phelps Kingfield
2 Jennifer Mettler Northstar Development
3 Erin Ayala Kingfield
4 Anna Louise sviben Zubaz Racing
5 Bonnie Donzella Hollywood Cycles
6 Brianne Whitcraft Koochella

Women Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Scudiero
2 Ashley Miller Goldenrod Pastries
3 Dana Zychowski Kingfield
4 Anna Louise sviben Zubaz Racing
5 Amanda Harvey Corpse Whale Racing
6 Emy Everhart Synergy
7 Veronica Hudacek Synergy
8 Tiana Johnson Zubaz Racing
9 Stephanie Johnson
10 Brianne Whitcraft Koochella
11 Christine Danielson
12 Jennifer Seck
13 Suzanne Walsh
14 Maggie Rathbun
15 Katie Daigh
DNF Jaime Berglund Seven Spokes Racing

Women Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tracey Schilling-hysjulien
2 Greta Lozada
3 Tania Lex

Women Fat Tire

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amanda Harvey Corpse Whale Racing
2 Brianne Whitcraft Koochella
3 Christine Danielson

Women Juniors 9-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Margot Derosier Northstar Development

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with