These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Clydesdale 200 lbs 23+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Collen Kelton BME Racing 22:31.7
2 Andrew Stiegmann Velohana Cycling Team 22:57.5
3 Peter Hursty 26:46.7
4 Brock Balmoja 28:26.7
5 Sebastien Morvan 30:52.7
6 Chris Dias 42:40.8

Men Golden Master 50-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Douglas Baker BME Racing 21:10.9
2 Kevin Kawainui BME Racing 22:19.2
3 Ed Price 22:28.3
4 Thomas Williamson Tradewind Cycling Team 22:46.2
5 Dan Burris BME Racing 23:19.5
6 Carl Brooks 23:28.0
7 John Lambert 23:28.5
8 Gregory Wolf 24:00.1
9 Gary Holton 24:55.8
10 Cecil Ordono HIclista 26:01.5
11 Faron Cordrey Tradewind Cycling Team 26:05.5
12 Les Mcelhaney Tradewind Cycling Team 28:13.3
13 James Stone 28:18.7
14 Stuart Harmer 31:19.6
15 Chris Houghtling US Military Endurance Sports 32:16.7
16 Bruce Koike 38:10.6

Men Golden Master 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Charles Calvet Tradewind Cycling Team 25:32.5
2 Wojciech Szymanski BME Racing 26:44.4
3 Mike Abbott Outta Bounds Hawaii 26:45.3
4 Harry Leyden 27:49.6
5 Chester Tamashiro Cambiamento D'Andaturo-Team Core Hawaii 28:07.1
6 Andrew Gould 28:52.0
7 Tom Delaney 34:31.2

Men Juniors 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Canaan Cortes 24:01.7
2 Jesson Guarin 36:39.7
3 Jayden Angelo sapaden 40:06.3

Men Master 35-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rick Beach Outta Bounds Hawaii 20:33.5
2 Bjorn Marsen Velohana Cycling Team 20:35.4
3 Brian Edwards BME Racing 21:39.3
4 Jason Nakayama Outta Bounds Hawaii 22:17.0
5 Patrick Ellison BME Racing 22:24.1
6 Jan Kunst 22:36.7
7 Kenji Takanishi Cambiamento D'Andaturo-Team Core Hawaii 22:44.1
8 Paul Wheeler Outta Bounds Hawaii 22:59.9
9 Joseph Kennedy Outta Bounds Hawaii 23:20.7
10 Burt Senas Cambiamento D'Andaturo-Team Core Hawaii 23:31.0
11 Michael Taratko Outta Bounds Hawaii 24:20.2
12 Peter Hinely 27:24.0
13 Jimmy Orden HIclista 27:52.4
14 Edgar Orden 29:53.5
15 Scott Hansen xXx Racing 34:13.2

Men Senior 23-34

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carl Nethercutt Velohana Cycling Team 19:30.0
2 Everett Jellinek BME Racing 20:42.3
3 Brenn Miller 22:37.3
4 Christopher Salas 24:27.4
5 Lee Suring 24:41.1
6 Bradley Hart BME Racing 25:33.2
7 Montgomery Tong 27:56.8
8 Ross Pascual 29:04.9
9 Matthew Asada 29:32.7
10 Kevin Hillery Paralyzed Veterans of America Racing 52:37.8

Men Single Speed 19+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Shimada 22:50.5
2 Jason Nakayama Outta Bounds Hawaii 23:49.8
3 Paul Wheeler Outta Bounds Hawaii 24:15.7
4 Evan Bassett 31:36.2

Men U23 19-22

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Shimada 23:28.4
2 Justin Jay vinoya 30:43.4
3 Jeffery Jayke kansou 33:31.2

Women Golden Master 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Monique Van der aa Tradewind Cycling Team 35:28.5

Women Senior 23-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mieko Ochsner 24:59.6
2 Winona Chen 26:19.8
3 Malia Harunaga 26:57.1
4 Rie Nagayama 27:27.4
5 Ina Chang 46:40.2

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with