These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Masters 30+ 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 George Lowe NCVC/UnitedHealthcare
2 George Milinkovic Charm City Cycling, LLC
3 Andreas Gutzeit NCVC/UnitedHealthcare
4 Paul Varga Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
5 Salvatore Taibi Velo Club Monterey Racing
6 Trent Simmons Team 3Sports
7 Oleg Kolodin
8 Eric Fletcher Charlottesville Racing Club
9 Baird Webel Rock Creek Velo
10 Mitch Ferro Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
11 Brian Laubscher NCVC/UnitedHealthcare
12 David Lamm Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
13 Patrick Dolan District Velocity Racing
14 Charles Biro Arrow Bicycle
15 Carlos Goncalves

Masters 30-40

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rick Norton Lateral Stress Velo Inc.
2 Stephen Robinson BATTLEY HARLEY-DAVIDSON ELITE MASTERS
3 Bob Gillespie HPC/LIST
4 Michael Bradbury Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
5 Ramon Benitez Antietam Velo Club Inc
6 Kevin Cross Haymarket Bicycles
7 Ad Bax DC Velo Limited
8 Randy Thrasher Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
9 Andy Cicero HPC/LIST
10 Paul Mittelstadt Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
11 David Wolfel Arrow Bicycle
12 Ray Manyoky Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
13 Ted Michaels Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
14 Lauriston Marshall Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
15 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
16 Marc Klein NCVC/UnitedHealthcare
17 Harry Fang NCVC/UnitedHealthcare

Men Cat 3 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick Mckeegan
2 Ben Frederick Team Traveller
3 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
4 Brian Sjoberg Bayside Velo/Bike Doctor
5 Christofer Keeling Miller School of Albemarle p/b Charlotte
6 Ian Spivack DCMTB
7 Andrew Shelby Whole Wheel Velo Club
8 Jason Hall Squadra Coppi
9 Matthew Phillips Haymarket Bicycles
10 Paul Rades GamJams/November Bicycles
11 Greg Capelle Team TOMS Shoes p/b Kind Human Sports
12 Callum Ingram GamJams/November Bicycles
13 Jacob King Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
14 Samuel James Rogues Racing
15 Paul Low Team Traveller
16 Timothy Pope Fat Frogs Elite
17 Grayson Church District Velocity Racing
18 Timothy Shaffer Annapolis Bicycle Racing Team
19 Jordan Cross Squadra Coppi
20 Andy Mount HPC/LIST
21 Bradley Evans Squadra Coppi
22 Brian Rist Bayside Velo/Bike Doctor
23 Clint Dager Raw Talent Ranch/CycleLife
24 John Gray Virginia Beach Wheelmen
25 Matthew Rettig Pawling Cycle & Sport
26 Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
27 Jose Pena BikeWorks Racing
28 Chris Soda Raw Talent Ranch/CycleLife
29 Joseph Marques Charlottesville Racing Club
30 Daryl Grissom GamJams/November Bicycles
31 Jonathan Martinez Team 3Sports
32 Tomas Quijano
33 Martin Austermuhle District Velocity Racing
34 Luke Mysko Annapolis Bicycle Racing Team
35 Zachary Rogers GamJams/November Bicycles

Men Cat 4 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christopher Dougherty NCVC/UnitedHealthcare
2 Grant Mandsager District Velocity Racing
3 Aaron Canale
4 Patrick Luckow Squadra Coppi
5 Calvin Cheung
6 Matt Nowak Gripped Racing
7 Chris Tarczynski Richmond Velo Sport
8 Luther Swift NCVC/UnitedHealthcare
9 Ana Novo Arrow Bicycle
10 Zachary Morrey Rogues Racing
11 Matthew Bartlett
12 Nicholas Tempest Team Tripower
13 Neil Schirmer Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
14 Andre Gondouin NCVC/UnitedHealthcare
15 Tom Skinner DC Velo Limited
16 Chas Offutt District Velocity Racing
17 William Weber
18 Matthew Tebo
19 Ken Hewett Team Traveller
20 Chad Bartlett Team TOMS Shoes p/b Kind Human Sports
21 Douglas Galbi Squadra Coppi
22 Antony Barsi Whole Wheel Velo Club
23 Matthew Ringer District Velocity Racing
24 Andrew Crabb Lateral Stress Velo Inc.
25 Matt Keane Fat Frogs Elite
26 Nicholas Parlato All American Bicycle Club, Inc.
27 Christopher Grengs Squadra Coppi
28 Brian Markley Bicycle Outfitters
29 Edward Patrick Whole Wheel Velo Club
30 Thomas Simchak District Velocity Racing
31 Justin Resnick District Velocity Racing
32 William Wiemers NCVC/UnitedHealthcare
33 Lewis Prebble Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
34 Geoff Hughes Squadra Coppi
35 Michael Thaxton ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
36 Dennis Turbeville NCVC/UnitedHealthcare
37 Val Etobayev Kelly Benefit Strategies/LSV
38 Jonathan Cox
39 Jeff Erler Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
40 Nicholas Steber National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
41 Jason Berry Gripped Racing
42 Joe Altomare Hilton Cycling Club
43 Andrew Melick Syn-Fit Race Team
44 Christopher Clarke Team 3Sports
45 Michael Seal
46 Kenneth Rowe All American Bicycle Club, Inc.
47 Brian Meadowcroft Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
48 Jeffrey Nalls BikeWorks Racing
49 Nick Bradford Fat Frogs Racing
50 Bryan Esposito Syn-Fit Race Team
51 James Stroud Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
52 Mike Garner
53 Michael Better Rock Creek Velo
54 Stephen Szibler ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
55 Ryan Hilaman
56 Jeffrey Travis Arrow Bicycle

Men Cat 5 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Fadoul
2 James Studebaker
3 Omar Samaha
4 Andrew Sovonick Snapple Cycling Team
5 Barry Young
6 Mark Ladow
7 Jonathan Echevers
8 Josh Doorly Haymarket Bicycles
9 Mark Wlodarczak Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
10 Mark Werner
11 Tyler Waldron Panhandle Pedalers
12 Bryce Lowrey
13 Stephen Ketcham
14 Spencer Tingey
15 Aaron Warr Shenandoah Valley Bicycle Coalition
16 Jeffrey Eure Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
17 Dave O\'neill
18 Brook Edinger National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
19 Rick Perrault
20 Peter Ruppert Panhandle Pedalers
21 Ernie Frate Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
22 Frank Krajcirovic
23 Phithak Baingam Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
24 Richard Cobb Whole Wheel Velo Club
25 James Doyle
26 Robert Eom
27 Mark Robbins
28 Ruslan Kulikov
29 Spencer Seibert ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
30 Bradley Mcgraw
31 Douglas Keim Winchester Wheelmen
32 Hans Schenk Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
33 Howard Van houten
34 Drew Marvin
35 Steven Martin NCVC/UnitedHealthcare
36 Thomas Whitman
37 Craig Mariconti Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
38 Glen Tortorella
39 Wade Hellner Bicycle Outfitters
40 Geoffrey Stanley Richmond Velo Sport
41 Matt Blevins
42 Cam Dinunzio
43 Tr Schmitt

Men Cat1/2 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Russell Langley XO COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACING
2 Timothy Brown XO COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACING
3 Steven Gordon Happy Tooth/Bandwidth.com
4 Todd Hesel Lateral Stress Velo Inc.
5 Sean Barrie XO COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACING
6 Adam Switters Battley Harley-Davidson
7 Blair Berbert Kelly Benefit Strategies/LSV
8 Jacob Tremblay Kelly Benefit Strategies/LSV
9 Ralph Muoio Kelly Benefit Strategies/LSV
10 Keck Baker XO COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACING
11 Jacob Mueller Lateral Stress Velo Inc.
12 David Brookes HPC/LIST
13 Mike Hefner Annapolis Bicycle Racing Team
14 Dennis Bodewits District Velocity Racing
15 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor
16 Andrew Suchocki Kelly Benefit Strategies/LSV
17 Matias Palavecino Snapple Cycling Team
18 Russell Brown Lateral Stress Velo Inc.
19 Joseph Dombrowski Haymarket Bicycles
20 Jared Nieters XO COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACING
21 Eric Boone Annapolis Bicycle Racing Team
22 Mike Fawell HPC/LIST
23 Jose Escobar XO COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACING
24 Anthony Abate District Velocity Racing
25 Paul Lengermann National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
26 Scott Giles Bayside Velo/Bike Doctor
27 Thomas Blonkowski National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
28 Ben Rickey Team Carytown Bicycle Company Powered by
29 Paul Mica National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
30 Sigberto Garcia National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
31 Steve Black Haymarket Bicycles
32 George Ganoung ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
33 Gregoire Faber NCVC/UnitedHealthcare
34 Peter Custer North Tek-Aria
35 Justin Desilets Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
36 Robert Kelly NCVC/UnitedHealthcare

Men Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Collins Annapolis Bicycle Racing Team
2 Peter Bond Rock Creek Velo
3 Trevor Schmidt HPC/LIST
4 Adam Beissner Syn-Fit Race Team
5 James Panagiotopoulos HPC
6 Aidan Palmer ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
7 Kevin Stryapko Rock Creek Velo
8 Ben Dinapoli Propeller Racing

Men VA Junior 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Fleming HPC/LIST
2 Taylor Clarke Miller School of Albemarle p/b Charlotte
3 Thomas Carey Team Portsmouth Cycling
4 Dane Craddock Fat Frogs Racing
5 Casey Fulton
6 Christopher Carey Team Portsmouth Cycling

Men VA Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Ammann NCVC/UnitedHealthcare
2 Benjamin Cosgro

Men VA Master Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Hessian Team Whole Foods
2 Michael Hosang Team Tripower
3 Thomas Richeson Virginia Beach Velo
4 James Schaefer Rostello presented by Fiorucci/CyCor
5 Bernard Sanders East Coasters Bike Shop
6 William Scanlon Charlottesville Racing Club
7 Raymond Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
8 Wes Douglas Birmingham Velo
9 Daniel Craft Fat Frogs Elite
10 Andres Demarchena Fat Frogs Elite
11 Mark North Rostello presented by Fiorucci/CyCor
12 Michael Yengling Richmond Velo Sport
13 Peter Raimist Team 3Sports
14 Roger Friend Monticello Velo Club
15 Richard Elder Squadra Coppi
16 Nicholas Blend Richmond Velo Sport
17 Fred Wittwer Charlottesville Racing Club
18 Edward Mcnelis Richmond Velo Sport
19 Christian Sheridan Charlottesville Racing Club
20 Philip Falconer Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
21 Wesley King Richmond Velo Sport
22 David Clarke Team Whole Foods
23 Matthew Bully Celo Pacific
24 Dave Scheessele Hilton Cycling Club
25 Peter Swan National Capital Velo Club/UnitedHealthcare

Women Cat 3 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Katherine Klausing North Tek-Aria
2 Catherine Freck Syn-Fit Race Team
3 Brittany Macdonald Vanderkitten

Women Cat 4 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Frances Doherty Syn-Fit Race Team
2 Michele Damiani
3 Lauren Schiff
4 Sarah Neiderer
5 Claudette Archambault Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
6 Sheila Frost NCVC/UnitedHealthcare
7 Linda Lotto Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
8 Lisa Jancy Syn-Fit Race Team
9 Carole Harris Artemis
10 Renee Bousselaire
11 Abigail Sanford
12 Diane Harris
13 Elizabeth Wightman

Women Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kiran Kumar Rock Creek Velo

Women Master Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sonya Gagnon Virginia Beach Velo
2 Katie Simmons Team Commonwealth Sports Medicine
3 Christine Fuentes Annapolis Bicycle Racing Team

Women Pro/1/2 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ainhoa Perez-diez parcycles.com
2 Kathleen Giles ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
3 Monika Sattler Battley Harley-Davidson
4 Susan Haywood
5 Rachel Warner Missing Link Training Systems / Special
6 Jennifer Pope Vanderkitten
7 Sara Clafferty ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
8 Sue Mcquiston ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
9 Kyleanne Hunter CAWES p/b Specialized
10 Laurel Larsen Syn-Fit Race Team
11 Chris Kelley Team Kenda presented by Geargrinder

Women VA Junior 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mallory Mcnelis Miller School of Albemarle p/b Charlotte
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with