These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

15-16 Juniors Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Gabrick None
2 Sarah Banks Yokohama Racing p/b nine13sports

Men 40-49 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Felipe Cardenas Team Heroes
2 David Musich Schellers Racing Team
3 Greg Mueller
4 Michael Baker Team Heroes
5 Jason Mygrant Team Heroes / Conquest Cycling
6 William Dolan Scheller's Fitness and Cycling
7 Christopher Conner None

Men 50-59 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Corurt Maple Team Heroes
2 Don Birch Team Heroes
3 Patrick Shirmeyer Phoenix Fitness & Cycling
4 Darin Marhanka Texas Roadhouse Cycling Team
5 John Rodgers Rule Five Racing
6 Henry Swinty Fort Wayne Outfitters
7 David Lewis Ft wayne outfitters
8 Damianos Maggos Team Heroes - First Internet Banking
9 Joe Fuller Appriss p/b Clarksville Schwinn
10 Phil Perry Fitness Lab Endurance Team
11 Steve Ellis Team Indiebike p/b IU Health
12 Chris Farrell Js bike
DNF Dean Gericke Revolution Racing

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kyle Perry Texas Roadhouse Cycling
2 David Morse Upland Cycling
3 Hogan Sills Texas Roadhouse Cycling
4 Jonathan Jacob Upland Cycling
5 Will Coleman UNATTACHED
6 Caleb Langley Zone-6/Gray Goat Mobile
7 William Burton Commonwealth Eye Surgery / Crankworks
8 Luke Manning Kreitler Racing Team
9 Robert Frangi Dash Racing
10 Clayton Travis Kreitler Racing Team
11 Matthew Salpietro Texas Roadhouse
12 Ean Pugh Team Upland Brewing
13 John Woods Dash Racing P/B Westfield Cyclesports
14 Aaron Delong Otterhaus Coaching
15 Robert Strobel Lithko Contracting
16 Noah Kinney Team Dayton
17 Patrick Weddell HC Devo p/b Monster Media Racing
18 David Rose Commonwealth Eye Surgery / Crankworks
19 Tony Gumbel Team Upland Brewing
20 Nathan Wyrick Phoenix Fitness & Training
21 Curtis Baldwin Bloomington Cycle and Fitness
22 Richard Toler Team Dayton Cycling
DNF Matthew Laubach Zone-6 / Gray Goat

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Reid Wilson Dash Racing
2 James Kraus Appriss Racing p/b Clarksville Schwinn
3 Mitchell Ford Appriss Racing p/b Clarksville Schwinn
4 Ian Barrett Team Dayton Cycling
5 Yi Sun Rule Five Racing
6 Shelby Gibbs Dash Racing
7 Aaron Troxel SnakeBite Racing
8 Miles Johnson Team Indiebike p/b IU Health
9 John Rodgers Rule Five Racing
10 Nathan Wyrick Phoenix Fitness & Training
11 Matthew Laubach Zone-6 / Gray Goat
12 Robert Oehler Indiana University-Bloomington
13 Garrett Weiler Dash Racing
14 John Reidy Team Neighborlink
15 Chasen Madsen None
16 Doug Carraway Veloscience Bike Works Cycling Team
17 Patrick Shirmeyer Phoenix Fitness & Cycling
18 David Gordon Indiana University Cycling
19 Joe Fuller Appriss p/b Clarksville Schwinn
20 Zach Deitch Team Upland Brewing
21 Jake Parker Bloomington-Velo
22 Ben Herbertz ENDURANCE COLLECTIVE
23 Cameron Schmidt Kreitler Racing Team
24 Gregory Nemeth Team Indiebike p/b IU Health
25 Travis Verhoff Team Indiebike p/b IU Health
26 Christopher Santos Rule Five Racing
26 Jacob Holtgrewe Appriss Racing p/b Clarksville Schwinn
27 Johnathon Giron Rule Five Racing
28 Jacob Hansen None
29 Adam Mahomed Team Indiebike p/b IU Health
30 George Morrison iv The Fitness Lab
31 Chris Anderson Team Neighborlink
32 Mark Zhao Rule Five Racing
33 Joe Krahulik Team Indiebike p/b IU Health
34 Aaron Banks Yokohama Racing p/b nine13sports
35 Brandon Reinholt Team NeighborLink
36 Nicholas Lazaroae ZONE-6/GRAY GOAT MOBILE
37 Matthew Weddle Schellers Evansville Racing
38 Brendan Devlin Schellers Evansville
39 Bryan Williams Commonwealth Eye Surgery / Crankworks

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Anderson Team Neighborlink
2 Garrett Weiler Dash Racing
3 Ryan Bauer 3 Rivers Velo Sport
4 Patrick Dunn Team Heroes
5 David Gabrick None
6 Justin Floyd Phoenix Fitness and Training
7 Connor Mahern Team NeighborLink
8 Derek Groves DASH RACING
9 Andrew Gebuhr unattached
10 Matthew Redmond Phoenix Fitness and Training
11 Chasen Madsen None
12 Kevin Ruane unattached
13 David Gordon Indiana University Cycling
14 Brendan Devlin Schellers Evansville
15 Ryan Bredemeyer None
16 Daniel Vargas None
17 Darren Kaye Phoenix Fitness and Training
18 Andrew Payne Team NeighborLink
19 Mitchell Duke None
20 Henry Kennedy Team Heroes
21 David Beal David Beal
22 Eric Buchakjian Team Hungry*
23 Bryan Williams Commonwealth Eye Surgery / Crankworks
24 Charles Hayes US Military Endurance Sports
25 Karl Poynter Poynter Brothers Pro Shop
DNF Jayden Dover None
DNF Brandon Reinholt Team NeighborLink
DNF Marco Conti None
DNF Sam Frost unattached

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hanna Coppens Zone 6 / Gray Goat
2 Sierra Siebenlist Women's Racing Project
3 Amela Gruenbart Phoenix Fitness and Training
4 Grace Bennett Phoenix Fitness & Cycling
5 Elizabeth Engwis Unattached
6 Marissa Doner Team Neighborlink
7 Sarah Thomas None

Women Cat 3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amela Gruenbart Phoenix Fitness and Training
2 Laurie Elmore Phoenix Fitness and Training
3 Grace Bennett Phoenix Fitness & Cycling
4 Heather Pickey Phoenix
5 Kirsten Drehobl Phoenix Fitness and Training
6 Alison Mundell Rule Five Racing
7 Sarah Banks Yokohama Racing p/b nine13sports
8 Marissa Doner Team Neighborlink

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with