These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kyle Perry Texas Roadhouse Cycling
2 Aaron Beebe Bissell-ABG-Giant
3 Jonathan Jacob Upland Cycling
4 Hogan Sills Texas Roadhouse Cycling
5 Matthew Salpietro Texas Roadhouse
6 Robert Frangi Dash Racing
7 David Morse Upland Cycling
8 Daniel Tokarczyk unattached
9 William Burton Commonwealth Eye Surgery / Crankworks
10 Ian Mcshane Bissell - ABG - Giant
11 Clayton Travis Kreitler Racing Team
12 Noah Kinney Team Dayton
13 Luke Manning Kreitler Racing Team
14 Ean Pugh Team Upland Brewing
15 Robert Strobel Lithko Contracting
16 David Rose Commonwealth Eye Surgery / Crankworks
17 Will Coleman None
18 Reid Wilson Dash Racing
19 Aaron Delong Otterhaus Coaching
20 John Balmer Century Road Club
21 Gregory Nemeth Team Indiebike p/b IU Health
22 Zach Bender Marian University
23 John Woods Dash Racing P/B Westfield Cyclesports
24 Richard Toler Team Dayton Cycling
DNF Robert Oehler Indiana University-Bloomington
DNF Matt Gittings None
DNF Nathan Wyrick Phoenix Fitness & Training

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Miles Johnson Team Indiebike p/b IU Health
2 Logan Tisdale GRAY GOAT
3 Chris Anderson Team Neighborlink
4 Andrew Boyd Appriss Racing p/b Clarksville Schwinn
5 Robert Oehler Indiana University-Bloomington
6 George Morrison iv The Fitness Lab
7 John Reidy Team Neighborlink
8 Mitchell Ford Appriss Racing p/b Clarksville Schwinn
9 Nathan Wyrick Phoenix Fitness & Training
10 Travis Verhoff Team Indiebike p/b IU Health
11 Curtis Baldwin Bloomington Cycle and Fitness
12 Johnathon Giron Rule Five Racing
13 Cameron Schmidt Kreitler Racing Team
14 Matthew Weddle Schellers Evansville Racing Team
15 Justin Floyd Phoenix Fitness and Training
16 Adam Mahomed Team Indiebike p/b IU Health
17 Patrick Shirmeyer Phoenix Fitness & Cycling
18 Gregory Nemeth Team Indiebike p/b IU Health
19 Yi Sun Rule Five Racing
20 James Kraus Appriss Racing p/b Clarksville Schwinn
21 Chasen Madsen None
22 Garrett Weiler Dash Racing
23 Nicholas Lazaroae Zone-6/Gray Goat Mobile
24 Mark Zhao Rule Five Racing
25 Rick Vavul None
26 Bryan Williams Commonwealth Eye Surgery / Crankworks
27 Brandon Reinholt Team NeighborLink
28 Jacob Holtgrewe Appriss Racing p/b Clarksville Schwinn
DNF Aaron Briner Schellers Evansville Racing Team
DNF Jake Parker Bloomington-Velo
DNF Christopher Santos Rule Five Racing

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Anderson Team Neighborlink
2 Garrett Weiler Dash Racing
3 Ryan Bauer 3 Rivers Velo Sport
4 Patrick Dunn Team Heroes
5 Chasen Madsen None
6 Brandon Reinholt Team NeighborLink
7 John Farren unattached
8 Anoop Chinthala Team Neighborlink
9 Justin Floyd Phoenix Fitness and Training
10 Jeremy Davis Big Ring Cycling
11 Matthew Redmond Phoenix Fitness and Training
12 Andrew Payne A Cycling Team
13 David Gabrick None
14 Aaron Briner Schellers Evansville Racing Team
15 Jesse Luke None
16 Bryan Williams Commonwealth Eye Surgery / Crankworks
17 Ryan Bredemeyer None
18 Drake Stafford None
19 Brandon Seni 3phCycling
20 Zach Arnett None
21 Jeff Roesner ProForm Racing
22 Auston Harris unattached
23 Jayden Dover None
24 Jared Collins None
25 Steven Kizer None
DNF Dylan Curtis Team NeighborLink

Men 40-49 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Greg Mueller Team Heroes
2 Chris Richter Gray Goat Masters Racing
3 Felipe Cardenas Team Heroes
4 David Musich Schellers Racing Team
5 Michael Baker Team Heroes
6 William Dolan Scheller's Fitness and Cycling
7 Jason Mygrant Team Heroes / Conquest Cycling
8 David Freeman Team Heroes
9 Christopher Conner None
10 Steven Kizer None
DNF Ron Dawson Team Heroes
DNF Jeremy Davis Big Ring Cycling
DNF John Bott unattached

Men 50-59 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Don Birch Team Heroes
2 Darin Marhanka Texas Roadhouse Cycling Team
3 Corurt Maple Team Heroes
4 David Lewis Ft wayne outfitters
5 Damianos Maggos Team Heroes - First Internet Banking
6 Patrick Shirmeyer Phoenix Fitness & Cycling
7 Henry Swinty Fort Wayne Outfitters
8 Phil Perry Fitness Lab Endurance Team
9 Joe Fuller Appriss Racing p/b Clarksville Schwinn

Men Junior 15-18 Boys

Pl First Name Last Name Team Time
1 Curtis Baldwin Bloomington Cycle and Fitness
2 David Gabrick None
3 Austin Brinkman K & G Bike Center
4 Alex Tebbe None

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Grace Bennett Phoenix Fitness & Cycling
2 Rachel Cross Marian University
3 Amela Gruenbart Phoenix Fitness and Training
4 Laurie Elmore Phoenix Fitness and Training
5 Elizabeth Engwis Unattached
6 Sarah Thomas None
7 Alison Mundell Rule Five Racing
8 Kirsten Drehobl Phoenix Fitness and Training

Women Cat 3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Laurie Elmore Phoenix Fitness and Training
2 Grace Bennett Phoenix Fitness & Cycling
3 Alison Mundell Rule Five Racing
4 Erika Wilson Zone-6/Gray Goat
5 Kirsten Drehobl Phoenix Fitness and Training
6 Emma Balding Midwest Devo
7 Margot Grotland Yokohama Racing p/b nine13sports
8 Whitney Carroll Zone 6/ Gray Goat
9 Danielle Woodcox
10 Mackenzie Yock unattached

Women Junior 15-18 Girls

Pl First Name Last Name Team Time
1 Margot Grotland Yokohama Racing p/b nine13sports
2 Sarah Banks Yokohama Racing p/b nine13sports

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with