These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men CAT 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nicholas Zambeck REVOLUTION RACING
2 Sawyer Shafer TEAM ATHLETIC MENTORS / GREENWAREUSA
3 Josh O'neil
4 Jon Royal REVOLUTION RACING
5 Dean Gericke REVOLUTION RACING
6 Elliot Parcells
7 Aaron Troxel SNAKEBITE RACING
8 David Lewis FT. WAYNE OUTFITTERS
9 Jeremy Meyersieck TEAM O2
10 Alex Burnside BASE MEDIA RACING TEAM
11 Michael Migler TEAM O2
12 Kevin Misteravich BASE MEDIA RACING TEAM
DNF Ross Difalco

Men CAT 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christopher Rivera
2 Timothy Stewart TEAM CLARK LOGIC
3 Joseph Bianchini TEAM ATHLETIC MENTORS / GREENWAREUSA
4 David Altshuler
5 Ryan Bauer 3 RIVERS VELO SPORT
6 Dan Frazier TEAM CLARK LOGIC
7 William Hellems
8 Dexter Deshantz-cook
9 Kellen Caldwell TEAM ATHLETIC MENTORS / GREENWAREUSA
10 Joseph Clark WHEELS IN MOTION
11 Matthew Hartsough ANN ARBOR VELO CLUB INC.
12 Adam Bolitho TEAM O2
13 David Spreen TEAM O2
14 David Clifton MORNING CRANKS
15 Jonathon Brinker TEAM O2
16 Charlie Eaton TEAM CLARK LOGIC
17 Shaun Welch KLM/COLD STONE
18 Pete Lamoureux TEAM O2
19 David Hesano MORNING CRANKS
20 Joe Henderson TEAM UPLAND BREWING
21 Kevin Oostema
22 Charlie Devos
23 Seth Gotkowski
24 Leon Shaner TEAM O2

Men CAT 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Delgiudice MORNING CRANKS
2 Jonathan Blake
3 Ryan Maguire
4 Connell Alford JUNIOR CYCLE SPORT
5 Charles Hailey
6 Chris Farhood Morning Cranks
7 Unknown Rider
8 Brandon Bet
9 Kevin Ruane
10 Jason Koch
11 Daniel Hurst INTENT
12 David Gonska
13 Willie Stallworth
14 Kevin Doyle
15 Kevin Hall
16 Nicholas Hampton
17 Justin Thomas
18 Ian O'bryan
19 Joe Ostervik
20 Jeffrey Julius

Men JUNIOR 14 & UNDER CAT Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Connell Alford JUNIOR CYCLE SPORT
2 Aidan Lafferty ANN ARBOR VELO CLUB INC.
3 Ming Saiya-cork ANN ARBOR VELO CLUB INC.
4 Ansel De jong ANN ARBOR VELO CLUB INC.
5 Abhinav Srinivas ANN ARBOR VELO CLUB INC.
6 Charlie Laman ANN ARBOR VELO CLUB INC.
7 Cameron Wright
DNF Ben Laman ANN ARBOR VELO CLUB INC.

Men JUNIOR 15-18 CAT Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christopher Rivera JUNIOR CYCLE SPORT
2 Jimmy Capela
DNF Johnson He

Men MASTER 45+ CAT 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Mcbride WOLVERINE SPORTS CLUB
2 Joe Skrocki ESSEX BRASS CYCLING TEAM
3 Christopher Donnelly BASE MEDIA RACING TEAM
4 Sean Ryan
5 Manuel Fandaru
6 Adam Dougall ESR.RC
7 Matt Mousseau
8 Rodney Shepley MARTINDALE
9 Timothy Stewart TEAM CLARK LOGIC
10 Richard Landgraff TEAM ATHLETIC MENTORS / GREENWAREUSA
11 Anthony Bruky
12 Jeff Weinert
13 Bruce Rivera SWEET BIKES P/B ADAMS SPORTS MEDICINE
14 Sean Klobucar TOWER INTERNATIONAL CYCLING TEAM
15 David Hietikko COSDI RACING
16 Joe Conjer
17 Nick Laughton
18 David Muzzatti MARTINDALE CYCLING TEAM
19 John Sammut
20 Bruce Camacho FULL THROTTLE CYCLE CLUB
21 Pak Ho TOWER INTERNATIONAL CYCLING TEAM
22 David Mullins ESSEX BRASS CYCLING TEAM
23 William Hellems LONDON CENTENNIAL WHEELERS
24 David Manges
25 Peter * relegate vajda
26 Marc Polsinelli WOLVERINE SPORT CLUB
27 David Clifton MORNING CRANKS
28 Scott Goocher
29 Frederick Anderson CINNAIRE-AUTOLAB
30 Chris Jensen
31 Seth Gotkowski
32 Michael Dega TEAM O2
33 Pete Thompson KINETIC FITNESS COACHING
34 Terry Ritter
35 Kevin Oostema
36 Mark Wolowiec KINETIC FITNESS COACHING
37 Henry Swinty FT. WAYNE OUTFITTERS
38 Leon Shaner TEAM O2
39 Kevin Collins INTENT
40 David Wassmann BASE MEDIA RACING TEAM
41 Brian Rozeliski
42 Dave Rieland TEAM O2
43 Jonathan Morgan
44 Paul Rivera ESSEX BRASS CYCLING TEAM
DNF Rob Daksiewicz
DNF Ray Dybowski WOLVERINE SPORTS CLUB
DNF Darren Williams MONSTER MEDIA ELITE MASTERS

Men MASTER 55+ CAT 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ray Dybowski WOLVERINE SPORTS CLUB
2 Marc Polsinelli WOLVERINE SPORT CLUB
3 Frederick Anderson CINNAIRE-AUTOLAB
4 David Hietikko COSDI RACING
5 David Hicken TEAM O2
6 Johannic Edgehill
7 David Lewis FT. WAYNE OUTFITTERS
8 Bruce Camacho FULL THROTTLE CYCLE CLUB
9 David Mcgrath WOLVERINE SPORTS CLUB
10 David Wassmann BASE MEDIA RACING TEAM
11 Pete Lamoureux TEAM O2
12 Charlie Deroo TEAM O2
13 Paul Rivera ESSEX BRASS CYCLING TEAM
14 Jonathan Morgan
15 Henry Swinty FT. WAYNE OUTFITTERS
16 Mark Wolowiec KINETIC FITNESS COACHING
17 Jeff Gray ESSEX BRASS CYCLING TEAM
18 David Archer
19 Scott Patterson TEAM O2

Men MASTER 65+ CAT 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 ? N/a TEAM ATHLETIC MENTORS / GREENWAREUSA
2 Robert Bangert
3 Robin Allen CINNAIRE-AUTOLAB
4 Ej Levy CADIEUX BICYCLE CLUB

Men MASTERS 35+ CAT 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Mcbride WOLVERINE SPORTS CLUB
2 Joe Skrocki ESSEX BRASS CYCLING TEAM
3 Jason Valenti ENNSYS INC. P/B CYCLEPATH OAKVILLE
4 Dean Schives
5 Brian Wachlarz TEAM O2
6 Dylan Lanspeary TOWER INTERNATIONAL
7 Adam Mcclounte
8 Marten Mann SOUTHPOINT RACING
9 Sean Ryan
10 Richard Landgraff
11 Missing Rider
12 Rob Daksiewicz
13 Anthony Bruky
14 Marc Polsinelli
15 Sean Klobucar
16 Rodney Sheldey
17 Shaun Welch KLM/COLD STONE
18 Russell Vanevery
19 David Lewis FT. WAYNE OUTFITTERS
20 Christian Clarkson
21 Lucas Wall ANN ARBOR VELO CLUB INC.
22 Ray Dybowski WOLVERINE SPORTS CLUB
23 Tim Martin BASE MEDIA RACING TEAM
24 David Muzzatti
25 David Spreen TEAM O2
26 John Coulter
27 Kevin Oostema
28 Missing Rider
29 Jonathon Brinker TEAM O2
30 Manuel Fandaru
31 Terry Ritter
32 Matt Gervais
33 Pak Ho
34 Mark Wolowiec KINETIC FITNESS COACHING
DNF Michael Dega TEAM O2
DNF David Mullins ESSEX BRASS CYCLING TEAM
DNF Matt Mouseau
DNF Andrew Buczkowski SOUTHPOINT RACING
DNF Mark Caffyn BASE MEDIA RACING TEAM
DNF Nick Laughton

Men PRO/CAT 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeffery Schiller EPIC SPORTS PERFORMANCE
2 Dan Doddy
3 Chris Uberti
4 Eric Hueston
5 Alexander Tenelshof BASE MEDIA RACING TEAM
6 Jack Padega
7 Daniel Shamburger COSDI RACING
8 Frederick Junge BASE MEDIA RACING TEAM
9 Keegan Korienek BISSELL-ABG-GIANT
10 Jason Valenti ENNSYS INC. P/B CYCLEPATH OAKVILLE
11 Cory Stange TEAM ATHLETIC MENTORS / GREENWAREUSA
12 Andrew Guelzo COSDI RACING
13 Daniel Yankus TEAM ATHLETIC MENTORS / GREENWAREUSA
14 Scotty Albaugh
15 Dan Korienek LEADOUT RACING
16 Tom Burke TEAM ATHLETIC MENTORS / GREENWAREUSA
17 Martin Vecchio
18 Graham Barker-king TEAM UPLAND BREWING
19 Luke Manning KREITLER RACING TEAM
20 ? N/a TWO WHEELS EPIC SPORTS PERFORMANCE
21 Alex Huyghe TEAM O2
22 Michael Migler TEAM O2
23 Andrew Boczkowski
24 Christopher Wanley
25 Marten Mann
26 Jeffrey Johnson INTENT RACE TEAM
27 Mark Caffyn
28 Anthony Bruley
29 Matt Gervais
30 Josh Oneil
31 Benjamin Cook BASE MEDIA RACING TEAM
32 David Hicken TEAM O2
33 Adam Mcclounte
34 Dylan Lanspeary
35 Sean Ryan
36 Brian Wachlarz TEAM O2
37 William Morris COSDI RACING
38 Terry Ritter
DNF Matt Moussean
DNF Thomas Moran BASE MEDIA RACING TEAM
DNF David Mullins ESSEX BRASS CYCLING TEAM
DNF Nick Zanbeck
DNF Dean Gevicke
DNF Jonathan Royal
DNF Russell Vanevery
DNF Dean Schives

Women 45+ PRO/CAT 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sandie Domagalski LUCKY 13 RACING
2 Susan Allison
3 Mary Dekker
4 Victoria Schuler
5 April Yerge

Women CAT 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brooke Bianchini
2 Jacqueline Larouche MICHIGAN CYCLING CLUB
3 Cameron Monroe ANN ARBOR VELO CLUB INC.
4 Jillian Howland
5 Tyacie Corle
6 Katrina Pawley mason SOUTHWESTERN CYCLING CENTRE
7 Ashley Reniuk
8 Cassandra Radstaak
9 Chrissy Zimmermann ANN ARBOR VELO CLUB INC.
DNF Ruby Eagle

Women PRO/CAT 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melissa Seymour BASE MEDIA RACING TEAM
2 Shannon Wright INTENT RACE TEAM
3 April Yerge

WoMen CAT 3

Pl First Name Last Name Team Time
DNF Gabrielle Zacks GABRIELLE ZACKS

Women JUNIOR 14 & UNDER CAT Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Fiona Lafferty ANN ARBOR VELO CLUB INC.
2 Amalia De jong

Women JUNIOR 15-18 CAT Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Katrina Pawley mason SOUTHWESTERN CYCLING CENTRE
2 Autumn Caya ANN ARBOR VELO CLUB INC.

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with