These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

F50 Clydesdale - (200+ lbs)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Geoff Williams NBX 6:06:55

F50 Expert Men 19-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Dussault Beta Usa 4:19:26
2 Luke Plummer 4:31:39
3 Eric Desautels Allspeed 4:34:28
4 Josiah Lasalle State 9 Racing p/b Vittoria 4:46:14
5 Andy Weigel Team Spark 5:08:14
6 Dustin Geraghty 5:42:03

F50 Expert Men Under 19

Pl First Name Last Name Team Time
1 Marcus Orr Burlingame Badgers 5:26:17
2 Geo Mottram Sherpa 5:30:32

F50 Masters Men 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Richard Pirro NEXT 4:23:04
2 Hans Fernsebner JRA CYCLES 4:48:15
3 Ed Perry State 9 Racing p/b Vittoria 4:50:20
4 Ruy Ferreira Scottee's Westport Bicycle 4:54:24
5 David Wrona 2 Tired Cycling 4:56:33
6 Andrew Bishop Riverside Racing 5:09:14
7 Charlie Beal Benidorm Bikes 5:09:36
8 Ron Iacovelli 5:32:16
9 Jack Ford 2 Tired Cycling 5:53:09
10 Michael Maharne 2 Tired Cycling 6:56:19

F50 NECS Marathon Men 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Magnuson PW Fit 4:22:29
2 Philip Golden Blue Hills Cycling Club 4:27:36
3 Andrew Bennett Corner Cycle 4:41:12
4 Vladimir Capka Riverside Racing 4:43:47
5 Chad Willey State 9 Racing 4:51:59
6 Robert Mooney Class Act Racing 4:55:55
7 David Fitch Blue Hills Cycling Club 5:01:21
8 Shannon Surdam Greenfield Trails Association 5:11:46
9 Nathan Layman 5:25:04

F50 NECS Marathon Open Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Logan Kasner 3:54:22
2 Neal Burton Team DSO Mfg.-ERRACE 4:01:53
3 James Klose SECT NEMBA / Wayfarer Bicycle 4:07:01
4 Michael Wissell B2C2 p/b JRA Cycles 4:08:06
5 Will Crissman Dedham Bike 4:14:01
6 Benjamin Sawyer Gravel boyz p/b riverside cycles 4:14:43
7 Bob Bisson "Spin Arts Cycling American L
8 Andrew Wellman Bicycle Express 4:34:48
9 Joseph Depasquale 5:02:12
10 Thomas Turza Brands Factory Racing 5:56:45

F50 NECS Marathon Open Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Beth Shutt bikebarnracing.com 5:28:07
2 Kathleen Wanat Minuteman road club/Bike+Life 5:36:03
3 Melissa Soares NBX Bikes/Apex Tech 5:51:47

F50 NECS Marathon Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Bradshaw Mad Alchemy | Zanconato 4:26:10
2 John Skarupa Sea Sports Cyclery & Outdoor 4:34:06
3 Nathan Whipple 4:44:47
4 Dan Giroux The BSWC 4:53:56
5 Scott Rath Cadre Racing 5:00:47
6 David Richardson 5:01:12
7 Kent Hirshberg dedham bike 5:13:18
8 Phil Mycup Sherpa 5:34:40
9 Justin Polnack 6:12:23

F50 Sport/Novice Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Dubuc 5:07:45
2 Andrew Budz 5:16:59
3 Lew Lahr Mr. 5:29:42
4 Jean-francois Duval 5:37:52
5 Paul Simpson 5:38:34
6 Jake Pinhancos 5:45:43
7 John Peterson 5:57:09
8 Robert Peloquin 6:20:54
9 Hugh Haun 2Tired 6:34:08
10 Vasco Foster 6:50:17

F50k Clydesdale (200+ lbs)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeffrey Wilson Team Wompy 3:26:50
2 Brian Carlson 4:03:37

F50k NECS Headbangers Expert Men 19-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Diehl Sunapee/Buchika�s/Canary Systems 4:01:32

F50k NECS Headbangers Expert Men 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Charles Khoury Scottee's Westport Bicycle 2:53:53
2 Matthew Boulay Tomten Biketown 3:05:58
3 Lucas Provost BZ RIDERS/caperacing.com 3:10:17
4 Sean Frodyma SVC/Bikeworks 3:10:54
5 Dennis Claire 3:23:17
6 Tim Snow QT2 Systems 3:34:42

F50k NECS Headbangers Expert Men 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Martin Scottee's Westport Bicycle 2:38:30
2 Stephen C. witkus JRA Cycles 3:00:14
3 William Paredes Blue Hills Cycling Club 3:13:47
4 Brian Mcinnis JRA Cycles 3:18:52
5 Jim Dowd Bikeworks Svc Swansea Velo Club 3:27:20
6 Gunnar Waldman Ridgefield Bicycle Company 3:35:25
7 Joe Boivin 3:39:22

F50k NECS Headbangers Expert Women 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Molly Tyson 4:25:15

F50k NECS Headbangers Open Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Macleod Ride Maple / Hold Fast Cycling 2:38:33
2 Jake Korn Land Air Ibis 2:41:34
3 Brian Hughes Fast Splits 2:51:31
4 Matt Bettencourt Team Spark 3:01:00

F50k NECS Headbangers Open Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tracy Gustafson NBX 3:30:06

F50k Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ted Yobaccio Blue Hills Cycling Club 3:06:27
2 Kevin Mccranie 3:35:37
3 Jason Selwitz 3:50:25

F50k Sport/Novice Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steven Hall @thedirtroadie 3:21:58
2 Louis Tavares 3:29:07
3 Ian Stratton Minuteman Road Club 3:29:55
4 Ryley Newton Team Spork 3:33:07
5 Brian Jusseaume Scotties Westport Cycle 3:33:45
6 Steve Blodgett 3:34:58
7 Steven Mcnally SVC/Bikeworks 3:37:52
8 Benjamin Partlow 3:43:15
9 James Schroeder 3:43:16
10 Steve Doty SVC/Bikeworks 3:45:14
11 Scott Nolan 3:50:20
12 Myles Mcpartland bikebarnracing 3:57:27
13 Mike Golay HUP United 3:58:53
14 Chase Ferry Mixed Nuts A/C 4:04:52
15 Mark Weldon Mixed Nut A/C 4:13:41
16 Eric Gravlin 4:31:28
17 Jeremy Cusimano 4:39:10
18 Jeff Parnell 4:45:01
19 Ben Finkelstein 5:04:18

F50k Sport/Novice Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lee Moynihan Cape Cod Cycling Club and Sea Sports 3:43:41
2 Denise Butler Honey Stinger Hive 3:57:26
3 Janice Weldon Mixed Nuts A/C 4:12:47
4 Andrea Laplume SVC/Bikeworks 4:38:48

FatBike Open Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Arnold Roest Cycle Lodge 1:24:29
2 Kenny Fries Scottee's Westport Bicycle 1:27:34
3 Mark Frias Team Spark 1:34:22
4 Keith Dietlin 1:40:37
5 Vincent La france Travis cycle 1:40:38
6 Mike Mastera 1:41:51
7 Chris Towle 1:47:57
8 James Casagrande NEMBA RACING 1:57:17

FatBike Open Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amanda Resch Northampton Bicycle Racing 2:41:29

FXC NECS Headbangers Novice Men 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Anthony Hilcley 1:40:18
2 Richard Cole Team Spark 1:54:39
3 Stephen Clark 1:57:18
4 Timothy Lyons Scottee�s Westport Bicycle 1:57:52
5 J Lafleur 2:00:41
6 Doran Abel minuteman road club 2:15:31
7 Donald Browne 2:27:25
8 Adrian Pyke 2:37:14
9 David Gnatek 2:39:58
10 Stefan Steyn Tubeless Enabled 2:42:31
11 Nick Barnick NEHSCA Bobcats 2:55:11
12 Sean Glynn 3:27:08

FXC NECS Headbangers Novice Men Under 19

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shane Johnson NEHSCA BOBCATS 1:35:38
2 Nic Skillman FOW Wompy Warriors 1:41:53
3 Deven Arthur Dirt Diggers 2:01:47
4 Aneil Barnick NEHSCA BOBCATS 2:55:11

FXC NECS Headbangers Novice Women 19-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kara Shemeth Amity Island RC 2:43:07

FXC NECS Headbangers Novice Women 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cynthia Izoldi 2:59:59

FXC NECS Headbangers Sport Men 19-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rob Fitzgerald 1:29:36
2 Andrew Martins Scottee's Westport Bicycle 1:33:31
3 Chris Lake Team Spark 1:35:36
4 Nick Weissman lafrance Wild Stallions 1:36:16
5 Andrew Mcdermott 1:58:24
6 Daniel Therrien 2:15:53

FXC NECS Headbangers Sport Men 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Brown 1:35:25
2 Dan Lehane SVC/Bikeworks 1:36:38
3 Hugh Ruthven Cape Cod Racing / C4 1:40:07
4 Darren Norton 1:40:46
5 Chris Allen 1:41:06
6 David Gerber 1:43:37
7 Charlie Cimeno 1:44:33
8 Maciej Sobieszek 1:46:14
9 Brian Sanita Class Act Racing 2:03:15
10 Kevin Johnson 2:04:15
11 Duane Samuel Laurel Bicycle Club 2:05:25
12 Gabe Columbus 2:06:05
13 Wayne Sanita Class Act Racing 2:12:08
14 Jason Devitt Busted Knuckle bikes 2:21:13

FXC NECS Headbangers Sport Men 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeffrey Gonsalves Scottee's Westport Bicycle 1:29:41
2 Steven Constine CYCLESMITH 1:30:00
3 Wade Swift Swift Innovations 1:37:34
4 Doug Roscoe 1:39:24
5 Palmer Clingman Scottee�s Westport bikes 1:44:13
6 Robert Hildebrandt 1:44:33
7 Stephen Furrer Cape Cod Racing / C4 1:44:33
8 Christopher Walsh 1:58:25
9 David Bancroft Spark 2:02:15
10 Simon O'leary Team Psycho 2:14:53

FXC NECS Headbangers Sport Men Under 19

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cameron Smith Southcoast Swamp Yankees 1:35:01
2 Marcello V. louro Swamp Yankees 1:51:33

FXC NECS Headbangers Sport Women 19-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nichole Korn Land Air Ibis 1:47:58
2 Heather Kilduff Bike Zone Cape Cod 2:18:18

FXC NECS Headbangers Sport Women 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lauren Coscia R Cubed 1:51:55
2 Sally Mcinnis 1:55:51
3 Anna Sobieszek 1:58:27

FXC NECS Headbangers Sport Women Under 19

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julia Louro Swamp Yankees 1:41:53

FXC NECS Heandbangers Novice Men 19-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Gemelli Somerville Bike Kitchen 1:49:00
2 Walace Lopes Scottee's Westport Bicycle 1:49:35
3 Zachary Hirschtritt Somerville Bike Kitchen 1:51:05
4 Thomas Reilly TeamChunkySalsa 1:58:35
5 Yurij Lojko Somerville Bike Kitchen 2:06:05
6 Michael Medeiros Bikeworks 2:07:38
7 Edward Joy 2:11:05
8 Kyle Dellagrotta 2:15:54
9 Christopher Eason US Army 3:27:08

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with