These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Kurnik TMB Development p/b Equator Coffees
2 Ellis Pedersen
3 Garret Smith Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike
4 Andrew Sanders CBRE Racing
5 Andrey Bykovskiy Fount Cycling Guild
6 Sean O'neal CBRE Racing

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Ungerer
2 Nicholas Mati
3 Anton Knepprath Davis Juniors Racing
4 Matthew Rios Boost Cyclesport
5 Charles English Davis Juniors Racing
6 Michael Osorio SquadraSF p/b Terun
7 Elias Mahmood Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
8 Geoffrey Brelsford
9 Matthew Parker TMB Development p/b Equator Coffees
10 Jase Stone SJBC
11 Chase Heavirland
11 Brendan Terrall TMB Development p/b Equator Coffees

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Gerchman Veggie Bro Fan Club
2 Simon Dueck

Men Master 35+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Tucker Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
2 Andrew Chew Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
3 Richard Gabel Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
4 Michael Cordova Los Gatos Bicycle Racing Club

Men Master 35+ Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Oneil Unattached
2 Jeremy Barnes Folsom Bike/Shingle Springs Subaru
3 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike
4 Wilson Gorrell Folsom Bike/Shingle Springs Subaru
5 Yuriy Platoshyn Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
7 Lance Newey Sierra Nevada/Reliable Racing P/B Folsom Bike
8 Brian Bailey Revolution Racing
9 Douglas Schaller Revolution Racing
10 Vasileios Raptakis
11 Aaron Terrazas Sierra Nevada/Reliable Racing p/b Folsom Bike
12 Andreas Schulten Pen Velo Racing/Summit Bicycles
13 Keith Mayes
14 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
15 Jimmy Barboza Velo Kings Racing - p/b ATP Coaching
16 James Ruffin Clean Power Cycling pb Tesla
17 Craig Lindberg Body Logic / SERT
18 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles
19 David Fidler Divine Electric Norcal
20 Matthew Mills
21 Dan Goldsmith Body Logic / SERT
22 Shai Traister SquadraSF p/b Terun
23 John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA
24 Jose Rivas
25 Christopher Godwin Velo Kings p/b ATP Coaching
26 Shiva Sharma Pen Velo Racing/Summit Bicycles
27 Matthew Johnson Dolce Vita Cycling p/b SL2
28 Russ Freeman Velo Kings Racing p/b ATP Coaching

Men Master 45+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Giles Schnur Racing
2 Ludovic Hilde Cannondale Capo p/b Incycle /Bicycles
3 Lance Haag ThirstyBear Cycling

Men Master 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 George Tomasich Canyon Velo
2 Kevin Odonnell Clean Power Cycling p/b TESLA
3 Robert Knock Hammer Nutrition
4 Michael Holubeck Action Sports
5 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA

Men Master 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Marengo Body Concepts
2 Jon Ornstil Hammer
3 Hunter Ziesing Hammer
4 Paul Gossi Clean Power Cycling pb TESLA
5 Robert Montague Spokesman Bicycles
6 Matthew Peters Body Concepts
7 Bob Gorman Splunk> Race Team
8 Roderick Gilchrist SJBC
9 Scott Hollander Velo Kings Racing p/b ATP Training
10 Antonio Corgas Pen Velo Racing/Summit Bicycles. / Peninsula Velo Cycling Club
11 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA

Men Pro-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Schell Dolce Vita Cycling p/b SL2
2 Mikal Davis TMB Development p/b Equator Coffees
3 Unknown Rider TMB Development p/b Equator Coffees
4 Mathias Jacquelin TMB Development p/b Equator Coffees
5 Blake Harper Dolce Vita Cycling p/b SL2
6 Stuart Watson Dolce Vita Cycling p/b SL2
7 Terence Traughber Ride bikes bro
8 Maddison Russell Fig Mtn Brew Racing
9 Reed Williams Peninsula Velo/Summit Bicycles
10 Finn Thomsen Davis Juniors Racing
11 Osvaldo Mora socalcycling.com
11 George Ciordas Velo Kings Racing p/b ATP Coaching

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kate Jungnickel SJBC
2 Johanna Fogolin SJBC

Women Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Megan Brinkmeyer Davis Bike Club Race Team
2 Laurie Furman SJBC
3 Amy Moor Eclipse Racing
4 Beverly Chaney SJBC
5 Elena Joroski SJBC
6 Karena Shannon SJBC
7 Shaba Mohseni SJBC
8 Jill Stone SJBC
9 Annabell Holland SJBC
10 Diana Hellman SJBC

Women Pro-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rebecca Siegel SJBC
2 Lisa Hulse Los Gatos Bicycle Racing Club
3 Shannon Castle
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with