These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Junior 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Juracich Ben Liquid Velo 27:27.33
2 Sabol Nathan RAD p/b CycleU 28:24.09
3 Spranger Joe Broadmark Mount Si Racing 28:49.69

Men Junior 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cucco Will Hagens Berman Cycling 24:03.86
2 Juracich Isaac Liquid Velo 24:28.78
3 Kaeser Henry 0 25:28.45
4 Chew Andrew 0 27:02.10
5 Post Joshua 0 27:05.21
6 Harris Jack Rad Racing p/b CycleU 27:55.03
8 Parshall Mak Engineer and Technician DQ

Men Junior 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Praitis Karl Jerry Baker Joniors 27:54.56
2 Waters Cooper 0 29:18.37

Men Master 35-39 Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Baker Andy Broadmark Realty 23:39.83
2 Felton Blaine Taco Time Northwest Cycling Tea 26:03.60

Men Master 35-39 Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Parker Reid PCP 24:24.13
2 Mcnulty Patrick Apex Racing 25:51.62
3 Schoellhamer Matt Apex Racing 28:21.06
4 Ayalon Ido 0 28:48.91
5 Ouellette Philip Liquid Velo 31:16.27

Men Master 40-49 Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stuart Ayling Este 22:18.93
2 Nathan Hakken Apex Racing 23:48.81
3 Jones Race 0 26:05.89

Men Master 40-49 Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Branson David Apex Racing 24:57.86
2 Juracich Zach Liquid velo 25:11.76
3 Mcbee Josh Gene Johnson Cycling Team 25:21.21
4 Scholl Rob 0 25:53.24
5 Korus Christopher 0 26:12.76
6 Wilhelm Ken Country Green Turf Farms 26:41.86
7 Zbinden Bruno Liquid Velo 26:50.20
8 Aguinaldo Alex Apex Racing Team 27:04.23
9 Brummett Arthur Taco Time Northwest Cycling Tea 27:04.29
10 Goodrich Luke Taco Time Northwest Cycling Tea 27:27.16
11 Di Qual ben Taco Time Northwest Cycling Tea 27:29.50
12 Humphrey Bobby Team 2Five3 Racing 28:18.38
13 Wujick Adam Taco Time Northwest Cycling Tea 28:27.52
14 Catalina Thomas Liquid Velo 28:48.73
15 Shields James Liquid Velo 29:45.42
16 Howard John Apex Racing 30:45.32
17 Hocut Jon Aratech Racing 30:54.62
18 Brown Ray Aratech Racing 32:10.39

Men Master 50-59 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gaspers Brett Apex Racing 23:35.23
2 Gentzler Todd Jackalope Velo 23:52.76
3 Nyman Jeff Shuksan Velo Club Race Team 24:20.45
4 Shirey Andrew Audi 24:33.86
5 Pons Francisco Monton Racing Team 24:36.86
6 Musser Jeffrey Liquid Velo 24:37.64
7 Dahlin Michael Center Cycle 24:43.76
8 Goldberg Rob Metier Seattle 24:57.39
9 Arnold Philip Taco Time Northwest Cycling Tea 25:08.42
10 Yee Bernard Dyna Racing 26:16.97
11 Weldon Lance Mr. 26:32.34
12 Shimer Pete Mr. 26:55.42
13 Huber Joe Taco Time Northwest Cycling Tea 27:06.09
14 Conner Gary 0 28:10.53
15 Parsons David Taco Time Northwest Cycling Tea 30:36.90

Men Master 60+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Miller Peter Apex Racing 23:08.50
2 Gordon David Country Green Turf Farms 23:09.71
3 Clausen Mark Taco Time Northwest Cycling Tea 24:41.45
4 Matson Steve Team 253 Racing 25:58.38
5 Conrad Paul Metier 26:01.90
6 Castro Roberto Wenatchee Valley Velo 27:41.65
7 Byrne Mark Hammer Nutrition 28:17.99
8 Costie Stephen Apex Racing 31:04.70

Men Senior Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jack Bardi Gateway Devo Cycling 20:33.82
2 Vanbolt David Audi 20:55.47
3 Schwartz Ted Metier 21:59.10
4 Peterson Benjamin ZOOM SQUAD 22:32.43
5 Hitchcock Brian Fount Cycling Guild 23:05.27
6 Mcgraw Sean Tenspeed Hero 23:25.43
7 Peterek Kyle Apex Racing 23:37.40
8 Tubbs Ian Audi 24:40.04

Men Senior Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mcwhirter Matt Fount Cycling Guild 22:24.50
2 Crossley Kieron Gene Johnson Cycling Team 22:29.19
3 Harbers Chris Audi 23:19.73
4 Luna Joaquin Audi 23:55.70
5 Barber Liam Team California Juniors 23:56.14
6 Gudwin Zachary Audi 24:00.39
7 Carlberg Andrew Broadmark Realty 24:38.70
8 Cucco Jeremy Hagens Berman Cycling 25:15.26
9 Duerson Wiley Maplewood Bicycle St. Louis 26:24.97

Men Senior Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hietpas Forest Hagens Berman Cycling 21:33.02
2 Marvin Gerald 0 22:36.13
3 Crane Steven Este Racing 22:52.52
4 Hoblet Justin 2Five3 22:58.89
5 Cherco Trenton 0 23:22.33
6 Snoblin Peter Aratech Racing 23:36.23
7 Bondesson Thomas Metier 24:15.88
8 Pettyjohn Todd Fount Cycling Guild 24:20.50
9 Wernert Kyle 0 25:38.80
10 Luty Jarrod Taco Time Northwest Cycling Tea 25:55.91
11 Horn Sam Apex Racing 26:03.42
12 Scogin Andrew 0 26:10.32
13 Bailey Michael Gene Johnson Cycling Team 26:42.79
14 Feltes Drew 0 26:46.78
15 Witus Sam Apex Racing 27:21.12
16 Covington Lane RCCSEA 27:59.50
17 Griffith James 0 28:14.62
18 Brod Michael 0 28:49.52
19 Burger Scott Liquid Velo 28:55.68

Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robinson Keith 22:03.19
1 Spingelt Sean 22:03.19
2 Humphrey Bobby 26:05.17
2 Matson Steve 26:05.17

Women Junior 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
2 ? Dq Dahlin Kelly

Women Master 35+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kavesh Gina Caliber Home Loans / GERK'S p/b 25:30.26
2 Graff Beth Team 2FIVE3 Racing 25:48.00
3 Grygier Colleen Team Thrive 27:40.59

Women Master 35+ Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Haensel Diane Raise The Bar 26:38.04
2 Serrano Brummett angela Taco Time Northwest Cycling Tea 29:26.02
3 Gwiazda Kamila Spokeswomen Racing 30:24.33
4 Trinka-hoard Theresa 0 33:54.15

Women Senior Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Wheeler Jennifer Fount Cycling Guild 23:21.92

Women Senior Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Meghan Henry Liquid Velo 24:43.77

Women Senior Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Katie Thompson Raise the Bar 24:26.05
2 Vi Nguyen Audi 25:08.48
3 Mackenna Lees Breakfast Cycling Club 26:09.14
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with