These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeevan Philip
2 Vladislav Dragomirov
3 Ian Matteson
4 Richard Farabee
5 Sean Baird
6 Bill Dolan
7 Austin Arseo
8 Karst Kingsley
9 Leo Carrillo
10 Victor Silva
11 Alessandro Sproul
12 James Eby
13 Matthew Bohm
14 Dillon Kennedy
15 Timothy Maley
16 Derek Rich
DNF Chris Quismorio
DNF Ed Vasquez
DNF Izaac Adams
DNF Jonathan Mclaren

Men CAT 2 Colligiate A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joshua Rinderknecht
2 Finnley Hartz
3 Cameron Taylor
4 Stephen Schaefer
5 Scott Johnson
6 Gilberto Melendez
7 Max Haggard
8 Jason Yannelli
9 Collin Dimattio
10 Josh Watts
11 Quinn Agnew
12 Krystian Stankiewicz

Men Cat 4 Colligiate B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Grant Sivley
2 Trevor Quass
4 James Threadgill Bicycle Ranch Tucson Racing p/b Tucson ER & Hospital
5 Bryce Wyler
6 Nathan Jeppesen
7 Zachary Petruska
8 Jeff Ell
9 Timothy Finnegan
10 Alexander Alvarez
11 Bernardo Velasco
12 Brock Boynton
13 Isaak Duncan
14 Conor Johnson
15 Aaron Ortega
16 Alec Schreier
17 Grayson Hughes
18 Ronny Alvarez
19 Andrew Howell
20 Cody Kelly
21 Osama Wali
22 Calvin Smith
23 Jacob Blais
24 Vincent Li
DNF Derek Walker
DNF Patrick Buck
DNF Patrick Gagnon

Men Cat 5/Collegiate C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Axel Biederman
2 Matt Dorchinecz
3 Jordan Ware
4 Enrico Dimambro
5 Shaun Barnett
6 Jesse Schlaefer
7 Thomas Paluda
8 Koabi Brooks
9 Randy Bueghly
10 Patrick Nardi
11 Benjamin Cristofori
12 Ethan Krafft
13 Bill Fries
14 Elliot Semonsky
15 Riley Harrington
16 Benjamin Chandler
17 Richard Thompson
18 Bjorn Hooper
19 Kaiden Kiracofe
20 Leonardo Solis-cruz
21 Daniel Walker
22 Broderick Coffman
23 Dan Orlowski
24 Ezequiel Pena
25 Austin Marsden
26 Josh Kitterman
27 Estevan Ramos
28 Kaiwen Luan
29 Dominic Monaco
30 Will Johns
31 James Cebry
32 Leonardo Ramos
33 Harris Scharf

Men Pro/Cat 1 Colligiate A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ethan Overson
2 Chris Hildreth
3 Tristan Manderfeld
4 Michael Dritlein
5 Johnny Corcoran
6 Adam Bryfogle
7 John Shalekbriski
8 Kyle Trudeau
9 John Noonan
10 Cameron Beard
11 Max Cronyn
12 Caleb Barville
13 Stephen Pedone
14 Robby Ketterhagen
15 Kyle Vanrenterghem
16 Alex Schueckler
17 Joey Iuliano
18 Wouter Zwart

Men Boys Juniors 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Enrico Dimambro

Men Boys Juniors 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Eby

Men H3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Finney
2 Ricardo Rincon gallardo diep
3 Grant Berthiaume

Men H4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gerard Ahfook
2 David Moyer

Men Master 55-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeremy Barrett
2 Edwin Rojas
3 Kurt Kroemer

Men Master 60-64

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Hosterman
2 Thomas Bowmaster
3 Craig Harding
4 Greg Moyer
5 Norman Beasley

Men Master 65-69

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Bixby
2 David Burke
3 Bill Mcdorman
4 C Michael jolivet
5 Donald Braun

Men Master 35-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cameron Taylor
2 Joe Williams
3 Chris Quismorio
4 Timothy Finnegan
5 Vladislav Dragomirov
6 Zachary Hyland
7 Isaak Duncan
8 Kenneth Walter
9 Koabi Brooks
10 Bjorn Hooper

Men Master 40-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rob Alvarez
2 Jeff Ell
3 Ian Matteson
4 Bryce Wyler
5 Jason Yannelli
6 Matt Dorchinecz
7 Bradley Large
8 Anthony Chavez
9 David Stout
10 Bernardo Velasco
11 Conor Johnson

Men Master 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Dritlein
2 James Webster
3 Matt Muyres
4 Dan Reback
5 Shane Orr
6 Garett Schreier
7 Miguel Folch
8 Peter Anderson
9 Richard Thompson
10 Derek Rich
11 Hugh Maceachran
12 Brian Forbes

Men Master 50-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Johnson
2 Daniel Bennett
3 Leo Carrillo
4 Matt Murphy
5 Byron Nix
6 Richard Farabee
7 James Kramer
8 Derek Walker
9 Steven Hetfield
10 Adam Martin
11 Benjamin Chandler
12 Joe Ebenroth

Men Masters 70-74

Pl First Name Last Name Team Time
1 Reginald Dowdall

Women 2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kasey Mcevoy
2 Lily Ensign
3 Paige Redman
4 Cecile Lejeune

Women 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Muench
2 Annie Rich

Women Cat 4 / Colligiate B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Whitney Everett
2 Stephanie Bruggink
3 Alyssa Grace
DNF Kelly Bigliazzi

Women Cat 5 / Colligiate C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kristina Bartell
2 Jorah Kappler
3 Becky Madigan
4 Veronica Jackson
5 Beth Duncan
6 Sivvy Thrall
7 Emilia Ibarra

Women Pro/1 Colligiate A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cara O'neill
2 Betsabee Salomon

Women Master 55-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nancy Ellis

Women Master 35-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kelly Bigliazzi
2 Whitney Everett

Women Master 40-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jocelyn Bonham
2 Sasha Johnson
3 Becky Madigan

Women Master 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sally Aston
DNF Allison Greening
DNF Yoko Hodges

Women Master 50-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melody Bueghly
2 Jane Berger
3 Tracey Hysjulien

Women Master 60-64

Pl First Name Last Name Team Time
1 Johanna Roberts

Women Master 65-69

Pl First Name Last Name Team Time
1 Louella Holter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with