These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men CAT 1/2/3/A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tyrel Fuchs 24:47.2
2 Fortunato Ferrara 25:27.8
3 Stephen Schaefer 26:15.1
4 Joseph Garcia 26:20.6
5 Grady Fowler 26:29.1
6 Al Senft 26:36.6
8 Issac Velador 27:46.8
9 Miguel Santillanes 27:57.0
10 Jose Valdez 29:22.6
11 Jamie Kimberley 29:36.6
12 Luis Cornejo 29:40.8
13 Alfonso Medrano 30:47.2

Men CAT 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Reed Soehnel 27:19.6
2 Grant Soehnel 28:11.7
3 Eric Collins 28:24.0

Men CAT 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kris Hendricks 27:29.5
2 Patrick Roddy 27:52.2
3 Xavier Estala 28:02.2
4 Michael Bogren 28:22.1
5 Noah Bankhurst 28:59.4
6 Michael Barrow 29:17.5
7 Silvio Lopez 29:30.5
8 Evan Long 29:34.8
9 Matt Smith 29:50.4
10 Jason Church 30:17.9
11 Carlos Armendariz 30:45.0
12 Gordon Macdonald 31:14.7
13 Joshua Reddoch 31:32.3
14 Oscar Lugo 32:11.3
15 Jorge Burciaga 32:27.3
16 Alejandro Valtierra 34:01.5

Men CAT 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bill Miller 30:40.4
2 Jason Mcclure 31:49.8
3 Maximiliano Villa rascon 32:34.4
4 Phillip Kazakov 32:36.3
5 Josh Sanders 32:58.6
6 Heriberto Oronoz 33:44.8
7 Saul Burns 33:46.6
8 Carlos Romero 34:23.6
9 John Lovelace 34:46.8
10 Tony Casas 35:08.8
11 Michael Edwards 35:34.7
12 Maximiliano Hernandez 36:32.9
13 Mark Riley 37:01.6
14 Jerome Simmons 37:47.8
15 Steven Torres 37:54.0

Men COLLEGIATE CAT 1/2/3/A

Pl First Name Last Name Team Time
7 Marcel Berger 26:45.7

Men JUNIOR CAT 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ledger Merrit 38:07.4
2 Gael Mena 38:34.5

Men MASTER CAT 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Felipe Meza 27:44.6
2 Jerry Garcia 28:05.6
3 Randall Bradford 29:26.2

Men MASTER CAT 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Steffen 28:00.5
2 Ron Ruff 28:46.4
3 Michael Abdalla 29:06.7
4 David Hughes 29:40.1
5 Armando Durazo 31:22.1
6 Philip Shew 31:32.1
7 Angel Chavez 32:18.8

Women CAT 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tamatha Risner 30:08.9
2 Cecile Lejeune 32:06.3
3 Johana Luque 35:14.9

Women CAT 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kathy Alvarez 29:49.2
2 Laura Burkett 30:49.1

Women CAT 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tricia Morris 30:18.4
2 Roxanne Wegman 34:38.1
3 Celeste Power 35:12.8
4 Ana Schwartz 35:54.0
5 Bertha Nunez 37:45.5
6 Lucia Conde 38:01.9
7 Gabriela Alvarado 39:28.0
8 Evelina Aldana 41:01.2

Women JUNIOR CAT 5

Pl First Name Last Name Team Time
3 Nyela Torres 39:15.6
4 Jessica Luque 39:59.7

Women MASTER CAT 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lisa Wookee 35:17.0
2 Diane Mcnally 36:09.8
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with