These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeremy Grimm Cleveland Clinic Sports Health Cycling
2 ? David Carbon Racing
3 Andrew Clarke Panther p/b Competitive Cyclist
4 Matthew Weeks Carbon Racing
5 Aaron Cruikshank Carbon Racing
6 Daniel Quinlan Carbon Racing
7 Mark Gori Spin
8 Brian Batke Carbon Racing
9 Scott Lempka Spin
10 David Steiner Spin
11 Jeffrey Pendlebury Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicyc
12 David Chernosky Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicyc
13 Jeff Grzybowski Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicyc
14 Ray Huang Spin
15 Chris Cioccio Team Competitive Gear
16 Weston Flickinger Prochain Cycling

Men Cat 2/3/4 MASTERS 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Todd Howman Ride On Wooster
2 Richard Nieto Pista Elite
3 Michael Minard STARK VELO
4 Joshua Blubaugh WAS Labs Cycling
5 William Slutz UNATTACHED
6 Christopher Smith STARK VELO
7 Jim Gilmore Team Lake Effect
8 Richard Parr STARK VELO
9 Brent Thompson Summit Freewheelers

Men Cat 2/3/4 MASTERS 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Frueh Carbon Racing
2 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team
3 Derek Wilford Spin
4 Joseph Pallotto Lake Effect Cycling Team
5 Chris Riccardi Lake Effect Cycling Team
6 Jim Yankush MVC
7 Jeff Kompa Spin
8 Ted Pablo Ride On Wooster
9 Dave Bartels Summit Freewheelers
10 Tom Keller Spin
11 George Liolios Summit Freewheelers
12 Robert Vogt Mahoning Valley Cycling Team
13 Joseph Huth STARK VELO
14 Marshall Leininger STARK VELO
15 John Ehrlinger Spin
16 Frank Strang Mahoning Valley Cycling Team

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Minard STARK VELO
2 Gary Anderson UNATTACHED
3 Jim Rauck UNATTACHED
4 Cary Ferguson Ride On Wooster
5 Robert Brnilovich STARK VELO
6 Fritz Hoffmann STARK VELO
7 Emilio Poggio Team Lake Effect
8 Dylan Morris Team Snakebite
9 Daniel Diem Bicycle Outfitters Racing Team
10 Edward Doughty BEAVER VALLEY VELO
11 David Stryffeler Bicycle Outfitters Racing Team
12 Brent Thompson Summit Freewheelers
13 Christian Staneluis SNAKE BITE RACING
14 Scott Kuboff SNAKE BITE RACING
15 Chris Huck Team Snakebite
16 William Neidinger Team Snakebite

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Dunn UNATTACHED
2 Thomas Franek UNATTACHED
3 Russell Verlinger UNATTACHED
4 Aaron Hershberger Orrville Cycling Team
5 Shawn Gerber Ride On Wooster
6 Daniel Tekempel Ride On Wooster
7 Peter Steyaert Bicycle Outfitters Racing Team
8 Aaron Graber Ride On Wooster
9 Brandon France Summit Freewheelers
10 Mark Chapman Summit Freewheelers
11 Brian Gealy WAS Labs Cycling
12 David Duecker Team Lake Effect
13 Martin Zakes Summit Freewheelers
14 Selden Makin ALLIED DECALS
15 Joe Lautzenheiser Orrville Cycling Team
16 Matthew Hochstetler Ride On Wooster

Men JUNIOR Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Sternen Spin
2 Zach Johnson UNATTACHED
3 Tyler Howman Ride On Wooster

Women Cat 1/2/3/4/5 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Samantha Brode Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicyc
2 Erin Quinlan Cleveland Clinic Sports Health Women's
3 Sally Price Cleveland Clinic Sports Health Cycling
4 Lorena Brown Team Snakebite
5 Kellie Strang Cleveland Clinic Sports Health Cycling
6 Jane Geisse Spin
7 Gwennyth Davis Lake Effect Cycling Team
8 Angela Ridgel Team Snakebite
9 Kelly Baker Team Snakebite
10 Tiffany Kert Lake Effect Cycling Team

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with