These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 46:44.00
2 David Masuda Team Western Bike Works 47:14.00
3 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48:34.00
4 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50:30.00
5 Phelan Kostur Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51:07.00
6 Dan Larson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52:19.00
7 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52:29.00
8 Joe Cipale Team Rose City 01:00:17.0

Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Ramsey 46:07.00
2 Kevin Short 49:16.00
3 Michael Rueter Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51:26.00
4 Dustin Harder Harder Cycling 51:33.00
5 Darrin Guitreau Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 52:41.00
6 Peter Eschbach Pacific Power Blue Sky 54:18.00

Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Cole 54:23.00
2 Jeff Maurer Showers Pass 55:36.00
3 Eugene Ezman 57:09.00
4 Steve Middleton 57:57.00
5 Michael Richardson 01:02:32.0

Men Eddie Merckx

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Szwaya bicycleattorney.com 52:35.00
2 Cristian Fuentes Team Western Bike Works 52:53.00
3 Chad Butler Hapi-Go! 54:49.00
4 Mark Lagioia 56:49.00
5 Jim Stuck Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin 57:50.00
6 Glen Sharp 58:29.00
7 Thomas Orth Beaverton Bicycle Club 01:03:38.0
DNF Cole Sprague Team Oregon presented by Laurelwood Brewing

Mstr Men 30-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48:09.00
2 Stewart Campbell Portland Velo 57:55.00
3 Dan Grabski Portland Velo 58:34.00

Mstr Men 40-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 47:17.00
2 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 47:49.00
3 Jim Martin 47:59.00
4 Craig Broberg HPChiro/Alpine Mortgage Planning 48:53.00
5 Thomas Morgan bicycleattorney.com 48:54.00
6 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49:49.00
7 Nick Blacklock Team Western Bike Works 51:05.00
8 Ronald Brigham Team ESC Sports - Bio Racer 51:18.00
9 David Cowperthwaite Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52:46.00
10 Michael Horwitz 54:18.00
11 Jim Stuck Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin 54:47.00
12 Greg Russell NoMads Bicycle Racing Team 55:34.00
13 Richard Mularski 01:08:20.0
DNF Michael Girard Portland Velo

Mstr Men 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 44:00.00
2 Kerry Farrell 45:46.00
3 Evan Cumpston Team Rose City 47:32.00
4 Mark Bradley 49:04.00
5 William Zale West End Bikes/Specialized 49:14.00
6 Tim Ellerbruch 50:06.00
7 Gregory Hartman Team Rose City 50:24.00
8 Ray Anderson 50:25.00
9 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer 50:55.00
10 J.michael Manning Bull Run Distilling/Team CycleOne 51:53.00
11 Rick Kercheski Capitol Velo 52:30.00
12 Douglas Obletz 52:33.00
13 Jeff Vinson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52:40.00
14 Dan Davis WebCyclery.com 53:02.00
15 Mark Campillo 53:07.00
16 Mark Newsome RAO/Imperial River Racing 54:18.00
17 Russ Patterson Portland Velo 54:23.00
18 Mark Loder Sunset Cycles 55:19.00
19 John henry Maurice RAO/Imperial River Racing 57:08.00
20 David Smith Showers Pass 01:00:02.0
21 Todd Hubbell Portland Velo 01:07:41.0
22 Bill Croswell Pacific Power Blue Sky 01:59:15.0
DNF Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing

Mstr Men 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeff Buck Team Rose City 48:53.00
2 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 49:51.00
3 Ken Rodgers Oregon Paddle Sports 53:28.00
4 Ron Magnus bicycleattorney.com 54:45.00
5 Alan Mcguire-dale West End Bikes/Specialized 55:39.00
6 Malcolm Johnson Portland Velo 56:15.00
7 Mark Nurre Capitol Velo 56:31.00
8 Philip Litchfield Capitol Velo 57:14.00
9 Richard Hunt 58:36.00
10 Einar Traa Portland Velo 58:45.00
11 Roger Nelson Team Western Bike Works 58:49.00
12 Peter Russell 01:04:14.0
13 Clark Henry Team Rose City 01:10:56.0

Mstr Wm 40-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Davidson Ann 50:48.00
2 Brenda Spinney Pacific Power Blue Sky 51:08.00
3 Lisa George 58:18.00
DNF Sarah Havlik Sorella Forte p/b St Honoré Bakery

Mstr Wm 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cindy Mccasker Portland Velo 55:03.00
2 Pam Reid Team Rose City 57:31.00
3 Barbara Thiele Team Rose City 58:49.00
4 Kitt Pratt 01:00:31.0
5 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 01:01:52.0
6 Kathleen Richardson 01:05:26.0

Recumbent

Pl First Name Last Name Team Time
1 Todd Marley Tigard 56:23.00

Senior Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Miller 45:18.00
2 Seth Hosmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning 45:27.00
3 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46:09.00
4 Matt Mahoney Gentle Lovers 48:00.00

Senior Wm

Pl First Name Last Name Team Time
1 Leia Tyrrell Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49:41.00
2 Andrea Fisk Ruckus Test Team 01:00:22.0
3 Lori Brault 01:00:29.0

Tandem

Pl First Name Last Name Team Time
1 David/sue Ripp/ripp West End Bikes/Specialized 48:32.00

Wm Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Helen Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 53:04.00
2 Amy Vantassel Athletes Lounge Cycling Team 56:10.00
3 Tiffonie Carroll 58:43.00
4 Jennifer White 01:19:08.0

Wm Eddie Merckx

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christy Love Team S+M 54:47.00
2 Emily Charbonneau Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 55:44.00

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with