These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Elliot Dumont 02 Fitworks
2 Josh Prattferguson Team Winded
3 Paul Warner Bike Haus
4 Patrick Collier Michelob Ultra
5 Jake Merry Tachycardia
6 Robert Chorost Tachycardia

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nardo Rodriguez Focus Racing
2 Josh Prattferguson Team Winded
3 Benton Leitner Team 02/Maynards
4 James Winebrenner Bicycle Haus Racing
5 Anthony Chavez Trisports/ Eclipse Racing
6 Jaycen Brown Bicycle Haus Racing
7 Michael Misevch Aggress
8 Kenneth Ellis Saguaro Velo
9 Leo Masursky Aggress
10 Jim Penn Fleming Wealth Strategies
11 Son Nguyen Tolero Racing
12 Gilberto Melendez 02 Modern Fitness
13 Ben Pratt-ferguson TriSports Cycling/Eclipse Racing
DNF Marc Overson Tolero Racing

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hunter Babler TriSports Cycling/Eclipse Racing
2 Daniel Parkman Southwest Hand Cycling Team
3 Robert Jones Unattached
4 Noah Fay Summit Velo
5 Tom Zega Team 02/Maynards
6 Jesse Gilmer El Grupo
7 Brian Potter Unattached
8 Rob Fleskes Harder Cycling
9 Scott Handler Unattached
DNF Daniel Slatnery Unattached
DNF Grant Strang Unattached
DNF Tim Eggerman Unattached

Men Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick Collier Michelob Ultra - Big Shark Racing
2 Marc Overson Tolero Racing
3 Scott Baker GST Racing
4 Kenneth Ellis Saguaro Velo
5 Keith Tomei Team Broadway Bicycles
6 Leo Masursky Aggress
7 Son Nguyen Tolero Racing
DNF Michael Misevch Aggress

Men Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jim Penn Fleming Wealth Strategies
2 Keith Tomei team broadway bicycles
3 Elio Zanello Unattached
4 Alex Garcia Tolero Racing
5 C Michael jolivet Le Scomparse
6 Jeff Elston Cycling Northwest
DNF Eric Williams Team Rhino
DNF Kiral Thompson Summit Velo

Men Masters 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joe Puchi Team Green Choice RPM
2 Doug Perry Aggress
3 Randall Maddox TEAM headstrong
4 Richard Ellwanger Aggress
5 Gary Sax Summit Velo

Mixed Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Donovan Caputo El Grupo Youth Cycling Club
2 Josh Prattferguson Team Winded
3 Tyler Stites El Grupo Youth Cycling Club
4 Logan Boyd El Grupo Youth Cycling Club
5 Daniel Yakushevich El Grupo Youth Cycling Club
6 Ben Duncan El Grupo Youth Cycling Club
7 Jesse Gilmer El Grupo Youth Cycling Club
8 John Bennett Unattached
9 Keenan Duncan El Grupo Youth Cycling Club
10 Caleb Rasmussen Unattached
11 Connor Adkisson El Grupo Youth Cycling Club
12 Chloe Welch El Grupo Youth Cycling Club
DNF A. Christopher bennett None

Women Cat 1/2/3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michelle King Colavito
2 Nancy Ellis Saguaro Velo

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with