These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men CAT 1/2 SENIOR 18+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joshua Frick Clean Currents p/b Beyer Kia 50:53.9
2 Scott Giles Bayside Velo/Bike Doctor 51:49.0
3 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare 52:28.0
4 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems 53:15.4
5 Jameson Ribbens Charm City Cycling, LLC 55:00.0
6 Frank Cundiff Celerity Cycling p/b Brooks Systems 56:22.6
7 Bruno Neto Bayside Velo/Bike Doctor 56:31.8
8 Allan Wallace Lateral Stress Velo Inc. 57:34.4
9 Ben Reynolds Bayside Velo/Bike Doctor 1:00:45.9
10 Gregoire Faber National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1:02:59.3
11 Greg Capelle Kelly Benefit Strategies/LSV 1:05:20.2

Men CAT 3 SENIOR 18+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Wagner Annapolis Bicycle Racing Team 55:32.6
2 Manggon Comsan Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 55:50.9
3 Nathan Hakken GamJams/November Bicycles 57:12.0
4 Daryl Grissom The November Bicycles Road Trip 57:35.0
5 Clifton Chamberlin Bayside Velo/Bike Doctor 57:52.3
6 William Cusmano Squadra Coppi / Vapiano USA 58:33.7
7 Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 58:45.8
8 Alex Rapavi Gripped Racing 58:52.3
9 Constantinos Tombras Squadra Coppi 1:01:10.0
10 Aaron Mongeau Team BBC 1:03:59.1
11 James Studebaker The Bike Lane 1:08:06.7

Men CAT 4 SENIOR 18+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Grady 54:25.0
2 Mark Austin REVEL Racing/CycleLife 54:56.5
3 Chris Gonce Kelly Benefit Strategies/LSV 56:03.0
4 Kenneth Rowe All American Bicycle Center 57:09.1
5 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 58:41.8
6 Steve Owens ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 58:49.0
7 Christopher Marrow Squadra Coppi / Vapiano USA 58:54.7
8 Chris Carlson Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 59:27.0
9 Mike Faber ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 59:29.0
10 Chad Billings Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 1:00:04.7
11 Chris Stone amracing 1:00:31.0
12 Brian Synowiec Annapolis Bicycle Racing Team 1:01:00.0
13 Kenneth Mcdowell Annapolis Bicycle Racing Team 1:01:19.9
14 Patrick Hogan Annapolis Bicycle Racing Team 1:01:29.0
15 Brian Whitesell ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 1:02:20.0
16 Jim Curtin Annapolis Bicycle Racing Team 1:03:01.6
17 Charles Kyle US Military Cycling Team Fueled by FRS 1:03:52.0
18 Trevor Shattuck 1:04:23.0
19 Syd Lea T.E.A.M. Fuji 1:04:29.0
20 Richard Kennedy Annapolis Bicycle Racing Team 1:05:00.0

Men CAT 5 Master Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Lewis

Men CAT 5 SENIOR 18+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Danny Gibney 58:09.3
2 Jack Anderson Team BBC 59:46.0
3 James Lewis 59:59.7
4 John Dorrance 1:00:16.0
5 Michael Sims 1:00:36.0
6 Jeffrey Gelfand Annapolis Bicycle Racing Team 1:02:16.0
7 Paul Timmons 1:02:44.9
8 Nick Cordaro 1:02:45.9
9 Mike Emerson 1:02:59.1
10 John Dragseth 1:04:07.8
11 Joseph Garner Ocean Velo Club 1:04:25.8
12 Alfred Peterson 1:04:44.0
13 Bruce Lawrence 1:04:47.0
14 Michael Pettit 1:04:48.0
15 Dean Sullivan 1:04:56.7
16 Wally Reed 1:05:39.4
17 Andrew Parker 1:06:26.4
18 Ben Wolf ACQUA AL 2/SDBC 1:06:53.1
19 Tim Gooding 1:07:05.0
20 Scott Lawler 1:07:43.0
21 Patrick Gray Benaroya Research Institute Cycling Team 1:08:11.0
22 Eric Garwood 1:11:39.9
23 Chris Seymour 1:14:47.4
24 Edward Stopyra Team TBB/Deep Blue 1:37:55.0

Men OPEN JUNIOR 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Marcus Provine 41:27.7
2 Evan Goldberg Rock Creek Velo 41:57.6
3 Iain Mackeith NCVC/UnitedHealthcare 41:59.4
4 Tyler Mahone Annapolis Bicycle Racing Team 42:00.9
5 Benjamin Rider 44:14.9
6 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo 46:29.3

Men OPEN JUNIOR 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Collins ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 29:15.5
2 Liam Panero Rock Creek Velo 29:50.6
3 Aidan Palmer Annapolis Bicycle Racing Team 30:25.3
4 Matthew English Annapolis Bicycle Racing Team 31:05.0
5 Sebastian Pretzer Rock Creek Velo 32:41.1
6 Grayson Rosenfeld Rock Creek Velo 33:51.7
7 Sam Nussenzweig Rock Creek Velo 34:27.1
8 Sophie Mittelstadt Rock Creek Velo 35:37.0
9 Adam Fulcher Rock Creek Velo 37:29.9
10 Katriona Mcneill Rock Creek Velo 38:58.8
11 Ann Mcelvein 41:38.0

Men OPEN MASTER 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephen Robinson BATTLEY HARLEY-DAVIDSON ELITE MASTERS 52:26.0
2 George Ganoung ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 53:41.6
3 Michael Stearns Battley Harley-Davidson 54:58.1
4 Jordan Cross Squadra Coppi / Vapiano USA 57:07.0
5 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 57:49.0
6 Peter Lindeman National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 57:51.2
7 Garner Woodall Rock Creek Velo 58:46.1
8 Will Wong National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1:02:20.0
9 David Harrell Whole Wheel Velo Club 1:02:26.1
10 Troy Hughes 1:02:43.6
11 Ryan Seth 1:10:44.0

Men OPEN MASTER 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Garwood 50:36.0
2 Roger Friend MVC/Blue Wheel 53:45.4
3 Marc Gwadz DCMTB 54:50.0
4 Denzil Hathway ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 56:00.4
5 Matthew Albanese Annapolis Bicycle Racing Team 56:47.3
6 Bob Gillespie HPC 56:52.0
7 Raymond Trentini National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 56:58.3
8 Andreas Gutzeit National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 57:13.5
9 Alexander Meller ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 57:25.9
10 Mitch Ferro Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 57:26.0
11 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 57:59.7
12 Christopher Gould Whole Wheel Velo Club 58:06.0
13 Paul Mittelstadt Clean Currents p/b Beyer Kia 58:36.6
14 Bryan Patton Cecil County Cycling Club 58:56.6
15 John Baldwin All American Bicycle Club, Inc. 59:02.9
16 Dana Mellerio Squadra Coppi / Vapiano USA 59:09.8
17 Mark Haynes All American Bicycle Center 1:00:45.3
18 Larry Goldstein Chesapeake Wheelmen 1:02:31.9
19 Karl Kensinger NCVC/UnitedHealthcare 1:03:24.4
20 Tom Hartmann 1:03:29.0
21 Brad Anderson 1:04:33.8
22 Mark Peterson 1:08:12.5
23 Kornel Schuebel Chesapeake Wheelmen 1:09:01.2
24 Mark Hemhauser 1:10:25.0
25 Spencer Beckett Cecil County Cycling Club 1:22:27.4

Men OPEN MASTER 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Sommers Clean Currents p/b Beyer Kia 55:01.0
2 Dennis Crockett AVC/Team Hagerstown-Washington Co 56:04.2
3 Randy Thrasher Clean Currents p/b Beyer Kia 56:43.8
4 Mark Pye Full Spectrum Racing Virginia 56:54.0
5 Timothy Rohrbaugh South Mountain Velo Club 56:54.0
6 Mark Halbeisen Whole Wheel Velo Club 57:18.0
7 Lauriston Marshall Clean Currents p/b Beyer Kia 57:23.0
8 Stuart Ross Clean Currents p/b Beyer Kia 57:23.9
9 Gregory Smith Clean Currents p/b Beyer Kia 58:39.7
10 John Newton Chester County Velo 58:44.0
11 Matthew Parker Clean Currents p/b Beyer Kia 59:33.5
12 Steve Abbott Audi Northeast Cycling 1:00:28.0
13 James Hartnett South Mountain Velo Club 1:01:29.8
14 Myron Lehtman NCVC/UnitedHealthcare 1:03:11.8
15 Jerry Yetter 1:03:16.0
16 Michael Fitzsimmons Joes Bikes/Cheaspeake Wheelmen 1:03:35.0
17 Howard Van houten 1:04:01.4
18 Kevin Brown Joes Bikes/Cheaspeake Wheelmen 1:04:18.0
19 Richard Paukstitus ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 1:04:51.4
20 James Degoey NCVC/UnitedHealthcare 1:05:00.7
21 Max Rogozinski Prince William Elite Racing (PoWER) 1:05:03.0
22 Stephen Esmacher ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 1:05:03.7
23 Clifton Gray Artemis 1:05:19.5
24 Edward Caldeira 1:09:33.1
25 Tim Ellenwood Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 1:11:36.8
26 Scott Rowell 1:25:06.0

Men OPEN MASTER 65+

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Cox Chesapeake Wheelmen 30:24.5
2 Robert Lea T.E.A.M. Fuji 31:03.7
3 Giulio Porta Joes Bikes/Cheaspeake Wheelmen 33:00.2
4 James Youngblood NVRC 33:18.4
5 Max Prola Squadra Coppi / Vapiano USA 34:18.1
6 Henry Banta National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 35:05.0
7 Dennis Benson 36:46.9
8 John Krehbiel Midwest Masters Cycling Team 42:00.8
9 Don Riggs 46:13.9

Men OPEN PARA 14+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ronne Irvine Sports T.E.A.M. 1:08:43.0

Men OPEN SENIOR 14+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rock Creek velo rock rock creek velo rock 1:11:54.2
2 Team Bbc team bbc 1:28:18.4
3 Douglas Ellmore AAC TNT 1:33:20.1

Men OPEN SENIOR 18+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Abrt Abrt 55:28.3
2 Hpc Hpc 1:07:15.0

Women CAT 1/2 SENIOR 18+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sara Clafferty ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team) 1:02:33.0
2 Marni Harker Team Kenda 1:03:25.8
3 Amanda Eichert Tradewinds Racing 1:03:30.9

Women CAT 3 SENIOR 18+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dana Stryk Team Sticky Fingers/Specialized 1:04:05.5
2 Diedre Ribbens Charm City Cycling, LLC 1:05:49.8
3 Renee Roth Artemis 1:08:05.3

Women CAT 4 SENIOR 18+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kim Stepien amracing 1:01:14.0
2 Pamela Webb Full Spectrum Racing Virginia 1:05:50.2
3 Elizabeth Malloy Rock Creek Velo 1:08:20.0
4 Lisa Williams Artemis 1:08:40.6
5 Sarah Brown 1:09:38.0
6 Siew-ching Chin Artemis 1:10:00.6
7 Beth Catherwood NCVC/UnitedHealthcare 1:12:29.0
8 Sandra Pashley Annapolis Bicycle Racing Team 1:15:48.1
9 Kristy Noesges 1:20:07.5
10 Nona Colburn 1:34:25.0

Women OPEN MASTER 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Wendy Ulmer Pixel Envy Cycling 1:03:40.1
2 Jodi Grant 1:05:52.0
3 Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 1:06:27.7
4 Regina Spallone 1:08:02.0
5 Lynne Oliver DCMTB 1:08:27.0
6 Jennifer Sample National Capital Velo Club/UnitedHealthcare 1:15:16.7
7 Cheryl Osborne Artemis 1:15:56.5

Women OPEN MASTER 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Kelley Team Kenda presented by Geargrinder 1:03:48.8
2 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 1:03:58.9
3 Catherine Freck Syn-Fit Race Team 1:04:15.9
4 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 1:04:37.0
5 Crissy Fuentes 1:05:53.5
6 Michelle Faurot Annapolis Bicycle Racing Team 1:06:36.0
7 Evelyn Egizi Artemis 1:09:09.5
8 Evelyn Cook Annapolis Bicycle Racing Team 1:12:47.0
9 Margaret Kilby Rock Creek Velo 1:15:06.0

Women OPEN MASTER 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patricia Caldeira 32:50.2
2 Malonnie Kinnison Sublime Athletics Velo 35:43.1
3 Tracy Lea T.E.A.M. Fuji 36:24.4
4 Susan Bleistein 37:01.4
5 Molly Myers 38:03.5
6 Darlene Mack 39:43.6
7 Jeanne Javis 50:43.3

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with