These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Bennett Hutch's
2 Mike Kath Dangerboy racing
3 Zachary Kovalcik Team Beer
4 Gant Enderle Cyclepath Racing
5 Jeffrey Henderson Portland Velo
6 Brian Vollmer-buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
7 Will Niemann-ross
8 David Monnig Ironclad Performance Wear
9 Dan Vrijmoet Hutch's/OIC
10 David Hopper NoMad Sports Club
11 Wessel Robin Team Oregon
12 Saul Lopez Half Fast Velo
13 Wade Goff Half Fast Velo
14 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
15 Cliff Thompson Beaverton Bicycle Club
16 Kevin Condron Gentle Lovers
17 Phil De la motte Team Oregon
18 Joe Santos Bridgetown Velo
19 Sandy Poulson Chinook Cycling Club
20 Luke Demoe Collin's Cycle Shop
21 ? ?
22 Brent Emoff
23 John Kim Beaverton Bicycle Club
24 Andrew Willis Ironclad Performance Wear
25 Joshua Lebus Bridgetown Velo
26 Kent Heli Southtown Velo
27 Ryan Brown Chinook Cycling Club
28 Jeff Standish Therapeutic Associates Inc. Cycling
29 Cort Buchholz Therapeutic Associates Inc. Cycling
30 Mitch Lee Portland Velo
31 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear
32 Brian Gumpert
33 Brian Cimmiyotti Scotts Cycle
34 Richard Haight Three Rivers Racing

Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Craft SKINNY RAVEN
2 Kevin Mansker
3 Andrew Dillon Portland State University
4 Stuart Allen OSU STATE CYCLING
5 Austin Sommerfield University of Oregon Cycling Club
6 Trevor O'neal
7 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club
8 Peter Schwane
9 Adrian Richardson Portland State University
10 John Eckert one cup
11 Michael Aylward Portland Velo
12 Christopher Brown Southtown Velo
13 David Montes UO Cycling/Lifecycle
14 Beau Fairchild
15 Jeff Edes Team S&M
16 Bill Larson Cyclepath
17 Joel Rosinbum Portland Velo
18 Mark Biedrzycki Portland Velo
19 John Peterson
20 William Laubernds
21 Zachary Utz
22 Christopher Glynn Willamette University/Capitol Velo
23 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky
24 Newcity Tzeng OSU STATE CYCLING
25 Cory Duncan
26 Dave Torrance
27 Cliff Allen
28 John Abcarius Portland Velo
29 Russell Gober Olson's Hammer
30 Murphy Mcfarland Bend Bike 'N Sport
31 Ben Kelley Beaverton Bicycle Club
32 John Porter Collegiate Peaks
33 David Williams Showers Pass
34 Benjamin Schultz
35 Oscar Barney Portland State University

Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club
2 Phelan Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 George Zack Beaverton Bicycle Club
4 Dan Birman Beaverton Bicycle Club
5 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club
6 Colby Wait-molyneux North River Racing
7 Michael Burton Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
8 Grant Mcelroy Beaverton Bicycle Club
9 Kolben Preble Hammer Velo
10 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
11 Derrick Chasse

Master Men 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Karsten Hagen ZTeam
2 Greg Turpen Chinook Cycling Club
3 Tim Butler River City Bicycles
4 Robert Huff Half Fast Velo
5 Matthew Slater ZTeam
6 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 Brad Gebhard Bike Gallery
8 Jeffery Otto Portland Velo
9 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
10 Kent Johnston Capo
11 Sal Collura VELO Television
12 Dan Larson Half Fast Velo
13 Tim Ellerbruch Finnegans Toys/Discover Chiropractic
14 David Saltzberg Bridgetown Velo
15 David Miller Liberty Cycle
16 Allen Kraft North River Racing
17 Paul Anderson Half Fast Velo
18 Darroll Batke Multnomah Athletic Club
19 Dan Silvernail Half Fast Velo
20 Bret Berner River City Bicycles

Masters Men 40+ 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jake Rosenfeld
2 Michael Rabinowitz Tireless Velo
3 Steve Holmes Cyclepath
4 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky
5 Hugh Gapay Hammer Velo
6 Evan Cumpston Team Rose City
7 Ron Sines Pacific Power Blue Sky
8 Nick Blacklock Three Rivers Racing
9 John Divelbiss Capitol Velo Racing Club
10 Dean Anderson North River Racing
11 Greg Meller Life Cycle Bike Shop
12 Donovan Grabowski Half Fast Velo
13 Matthew s Martel Pacific Power Blue Sky
14 Steve Wursta Bend Bike 'N Sport
15 Steven Burger Sunset Cycles
16 Kevin O'connell
17 Tim Smith Tireless Velo
18 Emile Lemoine
19 Joe Durkee bicycleattorney.com
20 Eric Stouck Half Fast Velo
21 Matt Mcguire ZTeam
22 Doug Brecht ZTeam
23 Peter Eschbach Pacific Power Blue Sky

Masters Men 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kurt Recknagle Chinook Cycling Club
2 Eric Christenson Team Rose City
3 Larry Hiday Liberty Cycle
4 Richard Desmond Team Oregon
5 James Thiele Team Rose City
6 Steve Long North River Racing
7 Craig Beavers Capitol Velo Racing Club
8 David Deatherage Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
9 Dave Faust Team Rose City
10 Joe Field
11 Tim Rich Team Rose City
12 Ron Bennett Mentor Graphics
13 Jeff Buck Team Rose City
14 Paul Mautner Team Rose City
15 Russ Patterson Portland Velo
16 Bob Daugherty

Masters Men 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bill Nicolai

Men Category 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ron Babcock Portland Velo
2 Juan Cagampang Hammer Velo
3 Erik Hofland Artisan Family Racing
4 Jason Butler-brown Existential Velo
5 Joe Martin Veloce/Felt
6 Matt Fox Sunnyside Sports
7 Raleigh Cronrath Finnegans Toys/Discover Chiropractic
8 Christopher Stanton
9 William Blanton
10 Paul Sullivan Vista Ridge Velo
11 Jacob Balderas Existential Velo
12 Alex Reightley Veloce/Felt
13 Azul Dahlstrom-eckman University of Oregon Cycling Club
14 Casey Davidson BRIHOP
15 Hugh Klinedinst Willamette University Cycling Team
16 Shawn Small
17 Michael Palmer
18 Matt Couzens Portland Velo
19 Brian Ratliff Portland Velo
20 Scott Schottgen Pacific Power Blue Sky
21 Patrick Croasdaile Lakeside/Capo
22 Christopher Tuttle
23 Andrew Utz Unattached
24 Marcus Biancucci Team WebCyclery.com
25 Cole Hilton Pacific Power Blue Sky
26 Mike Liefeld Existential Velo
27 Ryan Liverman Veloce/Felt
28 Paul Formiller Portland Velo
29 Jason Borum River City Bicycles
30 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
31 Andrew Jensen
32 Joel Morrissette Team Oregon
33 Matt D'elia Portland Velo
34 Steven Russell
35 Scott Browning ZTeam
36 Greg Kowalsky Team Oregon
37 Alex Kroman Portland Velo
38 Jason Borum River City Bicycles
39 Madison Chilenski Team Oregon
40 Adam Edgerton Team Oregon
41 Ben Guernsey Wei

Pro 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan Elken Land Rover-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Fo
2 Paul Bourcier Hutch's/OIC
3 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
4 Seth Patla River City Bicycles
5 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
6 Austin Arguello Hammer/CMG Racing Team
7 Christian Tresser Cyclepath Racing
8 Roman Van uden Land Rover-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Fo
9 Chris Swan Team Oregon
10 Joshua Liberles Ten Speed Drive Racing
11 Jeff Bannink Team Type 1
12 Aaron Sander Cyclepath Racing
13 Chris Haverty Bridgetown Velo
14 David Root Therapeutic Associates Inc. Cycling
15 T. kenji Sugahara Team Oregon
16 Matt Russell Capitol Subaru Cycling
17 Steven Holland Finnegans Toys/Discover Chiropractic
18 Steve Carwile Capitol Subaru Cycling
19 Brian Marcroft Team Oregon
20 Steven Beardsley Gentle Lovers
21 Ivan Meadors Finnegans Toys/Discover Chiropractic
22 Aaron Tuckerman Land Rover-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Fo
23 Ryan Weaver River City Bicycles
24 Ryan Carlson Cyclepath Racing
25 Logan Hunn Land Rover-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Fo
26 Michael Walsh ZTeam
27 Daniel Mensher Gentle Lovers
28 Matt Mahoney Gentle Lovers
29 Joseph King Team Oregon
30 Erik Edgar Pacific Power Blue Sky
31 Matt Willhite HPChiro/Bike n' Hike/Giant

WOMEN CAT 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robin Secrist Veloforma
2 Sue Butler Veloforma
3 Jacqueline Cohen Therapeutic Associates Inc. Cycling
4 Alice Pennington Veloforma
5 Libby Evans Sorella Forte
6 Sirikit Valentin Gentle Lovers
7 Rebecka Hartkop Veloforma
8 Jill Howe Therapeutic Associates Inc. Cycling
9 Pamela Archer Therapeutic Associates Inc. Cycling
10 Norrene Godfrey Land Rover-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Fo
11 Lisa Turnbull Therapeutic Associates Inc. Cycling

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robin Secrist Veloforma
2 Jen Akeroyd Team Group Health
3 Sue Butler Veloforma
4 Jacqueline Cohen Therapeutic Associates Inc. Cycling
5 Alice Pennington Veloforma
6 Beth Burns Veloce/Felt
7 Libby Evans Sorella Forte
8 Sirikit Valentin Gentle Lovers
9 Rebecka Hartkop Veloforma
10 Abby Jenkins Bridgetown Velo
11 Jessi Brunson Therapeutic Associates Inc. Cycling
12 Elise Huggins Veloforma
13 Heather Wills Veloforma
14 Jill Howe Therapeutic Associates Inc. Cycling
15 Pamela Archer Therapeutic Associates Inc. Cycling
16 Stephanie Chase Veloforma
17 Norrene Godfrey Land Rover-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Fo
18 Lisa Turnbull Therapeutic Associates Inc. Cycling
19 Karey Miles Therapeutic Associates Inc. Cycling
20 ? Up

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jen Akeroyd Team Group Health
2 Beth Burns Veloce/Felt
3 Abby Jenkins Bridgetown Velo
4 Jessi Brunson Therapeutic Associates Inc. Cycling
5 Elise Huggins Veloforma
6 Heather Wills Veloforma
7 Stephanie Chase Veloforma
8 Karey Miles Therapeutic Associates Inc. Cycling

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lindsay Fox Team Oregon
2 Robyn Poulson Chinook Cycling Club
3 Dawn Riddle Veloshop
4 Lindsay Kandra Hammer Velo
5 Elena Larson Therapeutic Associates Inc. Cycling
6 Anna Vaughn Hammer Velo
7 Erica Loder Veloforma
8 Mindy Simmons
9 Alice Chang Hammer Velo
10 Kristin Mccarthy Ironclad Performance Wear
11 Anne Linton Sorella Forte
12 Nicole Cimmiyotti Scotts Cycle
13 Sarah Tisdale Sorella Forte
14 Sallyanne Ellis Hammer Velo
15 Alana Armstrong Sorella Forte
16 Renee Mansour Bend Bike 'N Sport
17 Leia Tyrrell
18 Sara Fletcher Bridgetown Velo
19 Ej Barreto Portland State University
20 Jennifer Schweitzer Veloforma
21 Judy Richardson Sorella Forte
22 Christy Bigelow Hammer Velo
23 Kesamyn Sovulewski Pacific Power Blue Sky
24 Sherry Jako Sorella Forte
25 Mary Masla Willamette Cycling
26 Jenn Levo Bridgetown Velo
27 Anna Clark Ironclad Performance Wear
28 Sharon Anderson Team Beer

Women Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rhonda Morin Sorella Forte
2 Cary Fisher Pacific Power Blue Sky
3 Meg Mautner Bike Central
4 Angela Horton gapay Hammer Velo
5 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with