These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Master Men 65-69

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Bradley Pro Pedals Bike Shop

Junior Men 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Jogodnik Colavita Racing
2 Hugo Schreur Liberty Cycle
3 Brennan Hammond Colavita Racing
4 Gregorino Cordasco Liberty Cycle
5 Brayden Andre' Somerset Wheelmen
6 Ryan Tufford

Junior Men 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Phillip Truppelli Knapp's Cyclery Racing
2 Bobby Hammond Colavita Racing, Inc.
3 Mark Yaroshevsky Liberty Cycle
4 Hunter Robachefski Colavita Racing
5 Perry Andre Somerset Wheelmen
6 Wyatt Goral Skylands Cycling
7 Pelle Nogueira Colavita Racing
8 Jacob Boyle Liberty Cycle

Junior Men 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Noah Granigan Somerset Wheelmen
2 Raymond Reisen Colavita Racing, Inc.
3 Sean Rice Somerset Wheelmen
4 Justin Cruz Colavita Racing, Inc.
5 Zachariah Woogen Somerset Wheelmen
6 William G. brunner Colavita Racing

Junior Men 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dag Anderson Somerset Wheelmen
2 Sean Conway Farm Team Cycling
3 Ben Stein Colavita Racing
4 Alex Breakstone Colavita Racing, Inc.
5 Andrew Mauro Colavita Racing Inc.
6 Gregory Felker Somerset Wheelmen
7 Timothy Wallenburg Pro Pedals Bike Shop

Masters 30-34

Pl First Name Last Name Team Time
1 William Wisse Undici/Guardian Coaching
2 Adam Meirowitz Cycles 54
3 Otto Sanchez Pro Pedals Bike Shop
4 Mark Curran Knapp's Cyclery Racing
5 Sean Pasieka Knapp's Cyclery Racing
6 James Sweet Pro Pedals Bike Shop
7 Colin Seitz Cycles 54
8 John Jackson Skylands Cycling
9 Israel Nieves Knapp's Cyclery Racing
10 Benedict Rocco PSCC-Peddler's Shop Cycling Club
11 Ian M cameron

Masters 35-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christopher Hope PSR-Peddlers Shop Racing
2 Steven Ward Colavita Racing, Inc.
3 Shawn Teske Pro Pedals Bike Shop
4 Michael Degeorge Cycle Craft Racing
5 Joseph Petrucci Van Dessel Factory Team
6 Jason Bradley Pro Pedals Bike Shop
7 Michael Beckerman FGX Racing
8 Kevin Boyer Pro Pedals Bike Shop

Masters 40-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Pohndorf Colavita Racing
2 Toby Hanna Knapp's Cyclery Racing
3 Christopher Fritz Pro Pedals Bike Shop
4 Paul Cresti Knapp's Cyclery Racing
5 Eric Wallenburg Pro Pedals Bike Shop
6 Erich Neise Somerset Wheelmen
7 Michael Dinnocenzio Cranford Bike Team/CTS
8 Mark Light Liberty Cycle
9 Tom Holcombe

Masters 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ralf Warmuth Highland Park Hermes
2 Vladimir Borovkov SignatureCycles/Rockstar Games
3 Bill Sasiela Knapp's Cyclery Racing
4 David Hussey Cycles 54
5 Scott Sugent Watchung Wheelmen
6 Chuck Crocco Somerset Wheelmen
7 Peter Ognibene Team Cyclesport
8 Scott Steward Liberty Cycle
9 Tony Deorio Cycles 54
10 William Reagan Pro Pedals Bike Shop
11 Christian Kaefer Brauer - Mick Management
12 Dan Ciano Colavita Racing, Inc.
13 Gary Steinberg Brauer - Mick Management
14 Bill Schuler Cycles 54

Masters 50-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Doug Hover Cycles 54
2 Dave Weller
3 John Muth Westwood Velo
4 Tim Borsetti Five Four Sports
5 Mark Cowin Pro Pedals Bike Shop
6 James Kelly Liberty Cycle
7 Robert Jaggard Pro Pedals Bike Shop
8 Steve Meddaugh Somerset Wheelmen
9 Andrew Davala Viking Yachts/Action Wheels/CC Evesham
10 Robert Maxted Cycles 54
11 Fafar Bayat Team Cosmic
12 William Brunner Colavita Racing, Inc.
13 Walter Kowalski Jaeger Wheelmen
14 Doug Antelman Somerset Wheelmen
15 Tyrone Chilcote PSR-Peddlers Shop Racing

Masters 55-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dana Fallon Liberty Cycle
2 Edward Troianello Watchung Wheelmen
3 Curt Hurst Liberty Cycle
4 Earl Perretti Team Montclair Bikery
5 Richard Bauch Colavita Racing, Inc.
6 Patrick Kennedy Liberty Cycle
7 Jose Hernandez Colavita Racing, Inc.
8 John Conway Cycles 54
9 Peter Wilson PSR-Peddlers Shop Racing
10 Steve Justice Pro Pedals Bike Shop
11 Brian Gristick Cycle Craft, Inc
12 Dominick Marino Cycles 54
13 Gregg Cianciarulo Pro Pedals Bike Shop
14 Michael Maclaga Colavita Racing, Inc.
15 Ed Peterson Pro Pedals Bike Shop
16 Sherb Naulty Liberty Cycle
17 Vincent Mancuso Five Four Sports

Masters 60-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steven Petouvis Liberty Cycle
2 Nate Morgenstern Team Montclair Bikery
3 Kim Grossman Five Four Sports
4 Jim Kaeli Colavita Racing, Inc.
5 Joseph Schiavo Pro Pedals Bike Shop

Masters 65-69

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Malovany GS Retro Velo
2 Richard Connor

Masters 70-74

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joe Saling Somerset Wheelmen
2 Jeff Kahle Somerset Wheelmen
3 Richard Bradley Atlantic Bicycle Club
4 Douglas Mitchell Atlantic Bicycle Club

Men 19-22

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Macchione George Washington University

Men Cat1/2/3 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Gibbons Heart House/CADV/CC Evesham
2 Kenneth Lundgren Heart House/CADV/CC Evesham
3 David Freifelder Westwood Velo
4 Michael Rosenhaus Northeastern Hardware
5 Ryan Pettit Heart House/CADV/CC Evesham
6 David Martin Team Metra / Cycles 54
7 Jesse O'donnell Jersey Shore MultiSport, LLC
8 Nick Iacovelli Colavita Racing
9 Gorgi Popstefanov Metra/Cycles 54 Cycling Team
10 Rafal Urzedowski Central Jersey Cycling Team
11 Jim Vreeland Watchung Wheelmen
12 Tatsuo Imaishi Strictly Bicycles Cycling
13 Stephan Dioslaki Team Metra / Cycles 54
14 John Sedlak Team Marty's
15 Christian Mambelli
16 Adam Pantastico Five Four Sports
17 James Eichvalds Central Jersey Cycling Team
18 Nicholas David Knapp's Cyclery Racing
19 Jurandir Dealmeida Five Four Sports
20 Paul Ziminski Team Metra / Cycles 54
21 Takahiro Suzuki

Men OSM20K

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shane Scoggin HPC/LIST
2 David Taylor Century Road Club Assoc
3 Jonah Meadvancort GVCC G2 Development Team

Men OSM40K

Pl First Name Last Name Team Time
1 Meurig James QCW Cycling
2 Justin Mauch HPC/LIST
3 Patrick Walter Guys Racing Club
4 Spencer Beckett Cecil County Cycling Club
5 David Carr Setanta
6 Andreas Runggatscher FinKraft Cycling
7 Andre Rauh University of Delaware
8 Michael Chapleau Stage 1 / fusionTHINK
9 Steve Owens ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
10 Glenn Babikian SignatureCycles/Rockstar Games
11 George Kotokis Guys Racing Club
12 Richard Wolf Foundation
13 Matthew Parker Clean Currents p/b Beyer Kia
14 Frank Ortiz Pro Pedals Bike Shop
15 Paul Timmons

Men Tandem

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Cheney PSR-Peddlers Shop Racing

Women Cat1/2/3/4 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Elizabeth Tyrell Somerset Wheelmen
2 Amy Cutler Riptide Cycling
3 Elaine Molinaro Team Montclair Bikery
4 Jennifer Brunner Colavita Racing

Women Junior Women 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alexandra Gebel Somerset Wheelmen
2 Emily Tufford Riptide Cycling
3 Johanna Cordasco Liberty Cycle
4 Alexis Antelman Somerset Wheelmen

Women Junior Women 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Olivia Saunders Somerset Wheelmen
2 Delfina Picchio Somerset Wheelmen
3 Ariana Cruz Colavita Racing, Inc.
4 Gabrielle Longchamp Somerset Wheelmen
5 Elissa Antelman Somerset Wheelmen

Women Master Women 30-34

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julie Jones Colavita Racing
2 Erin Mandato Riptide Cycling

Women Master Women 35-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Donna Tozer Caffeinated Cyclist Racing P/B Dental Assoc at Pit
2 Amy Umgelter Somerset Wheelmen

Women Master Women 40-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrea Maher Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
2 Maggie Freeman Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
3 Katherine Russell Somerset Wheelmen
4 Sherry Shapiro Riptide Cycling

Women Master Women 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tara Crowley Five Four Sports

Women Master Women 50-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Susan Jankowitz Somerset Wheelmen
2 Barbara Shweky Somerset Wheelmen
3 Bonni Schervone Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
4 Jennifer Defalco Colavita Racing, Inc.
5 Michele Levasseur Somerset Wheelmen

Women Master Women 55-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Audrey Wendolowski Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell

Women Master Women 65-69

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dottie Saling Somerset Wheelmen

Women OSW20K

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rebecca Hicks BH/Comedy Central

Women OSW40K

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ellen Moses BH/Comedy Central
2 Helen Hatch Innervation Fitness/Stan's NoTubes Women

Women Tandem

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrea Brennan Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with