These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bradley Price Chainheartstudio
2 Ryan Jenkins www.facebook.com/teamclassiccycling
3 Rodney Dender Trappe Door Cycling p/b POA
4 Charlie Brown www.facebook.com/teamclassiccycling
5 Gordon Stiel Carolina Cycling Team
6 Gabe Hipps Vork Cycling
7 Rob Mchardy Mock Orange Bikes
8 Jefferson Parker CrossTownVelo
9 Casey Vedder Hearts Racing Club
10 Blair Hobgood Triangle Velo
11 Tim Tobbe Crosstown Velo
12 Richard Favati Vork Cycling
13 Mark Hill Carolina Cycling
14 Matthew Tebbetts Trappe door cycling team
15 Ives Vanheule University of Montana
16 Jay Westbrook Chainheart Cycling Studio
17 Yuans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
18 Lars Tonnesen Modry/Evergreen Partners
19 Tommy Jones Carolina Cycling Team
20 Matt Botting Carolina Cycling
21 Brian Batke WAS Labs Cycling
22 Adam Pinkston Chainheart Cycling Studio
23 Barry Woosley Clemmons Bicycle Racing
24 Marcus Jones Crosstown Velo
25 Bob Wright Chainheart Cycling Studio
26 Bruce Humphries TwoUpSports
27 Wes Douglas Unattached
28 Ricardo Maset Carolina Cycling Team
29 Rodney Simpson Mock Orange Bikes
30 David Curran The Trappe Door Cycling Team
31 Shane Martin ClassicCycling.com - Dolce Vita Wines
32 Jesse Walters Hearts Racing & Kens Bike Shop
33 David Lee Finish Strong Elite Cycling Team
34 Reece Jackson Unattached
35 Matthew Mason Mock Orange Racing
36 James Barker Carolina Cycling Team
37 Debbie Milne Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicyc
38 Kerry Humphrey Carolina Cycling Team
39 Scott Staley
40 Robert Watkins Chainheart Masters p/b ABRC
41 Erik Peterson Finish Strong
42 Jae Bowen TwoUpSports
43 Alan Brookshire Team Velosports
44 Marcus Morgan Carolina Flyers
45 Josh Barrett Hilton Head Cycling Inc
46 Joe Hathcock Carolina Cycling Team
47 Todd Terry Giordana-Clif Bar
48 Chris Knetsche VeloShine Cycling Team

Men Cat 1 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Leduc Atlantic Velo
2 Peter Leousis Revolution Cycle Sports Presented by Lonerider Bre
3 Randy Parker Velo Club LaGrange
4 Brian Jones Racerheads Sports and Leisure Club
5 Greg Morgan Spinx Bike Race Team
6 Gary Jackson Velosports Racing Asheville
7 William Kerrigan
8 Jim Jenkins McDonalds Cycling Team
9 Arthur Danfy team spinx
10 James Mead Giordana Clif Bar
11 Mac Canon Pre-Reg.com
12 Michael Berry Modry/Evergreen Partners
13 Jeffrey Allums Carolina Velo/Cycle Center
14 Joe Lehner Team Headstrong
15 Jeff Murray RevolutionCycleSports p/b Lonerider Br
16 Lee Reavis Modry/Evergreen Partners
17 Andrew Danfy Spinx Bike Race Team
18 Jeff Welch Fiets Maan Racing
19 Chris Dietrich Modry/Evergreen Partners
20 David Moore Modry/Evergreen Partners
21 Thomas Sunday FACT
22 Jim Brown Spinx Bike Race Team
23 Robert Berry Chainheart Cycling Studio
24 Patrick Tighe Giordana-Clif Bar
25 James Berry
26 Jon Limbird TEAM headstrong
27 Todd Stout Atlantic Velo
28 Glenn Sandefur Robson Forensic Hilton Head Cycling
29 Kirk Port Constellation Cycling p/b Inland Construction
30 Steven Lehman Tri State Velo
31 Danny Mathis painpathways/pvs

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Connor Ardrey Outspokin Augusta
2 Jose Fuentes Plan X Cycling
3 Levi Nelson Modry/Evergreen
4 Michael Lahm Velosports Racing
5 Billy Raynor Port City Velo/UNCW
6 Stephen Ridley FACT
7 Gregory Thompson Classic Cycling / Dolce Vita Wines
8 Camilo Restrepo Les Amis/Calder Brothers Development
9 Robert George jr CatUp Coaching
10 Jason Duval Clemmons Bicycle
11 Dustin Cottle Team Novo Nordisk Development
12 John Butler Athens Velo Club
13 Brad Veasey Finish Strong Elite Cycling Team
14 Camden Simon TGCR Team Greenville Cycling Racing
15 Jeffrey Bopp Port City Velo
16 Kellen Goodell Low Country Racing Team
17 Lauren Komanski NOW & Novartis for MS
18 James Allen CatUP Coaching
19 Luis Guillen Constellation Cycling
20 Enrique De agostini Unattached
21 Trent Blackburn Port City Velo
22 Michael Gearren ii Atomic Cycles
23 Andrew Kimble Velosports Racing Asheville
24 Matthew Cross Tumult Racing
25 Kevin Sigrist Gulf Coast Velo
26 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development
27 Weston Coker F.A.C.T.
28 Brandon Davis Port City Velo/Origin8
29 Jimm Mcelroy Velosports Racing
30 K. Shea abernethy Cycletherapy - Zimmer
31 Zachary King Ryobi Outdoor Products
32 Devin Reavis ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
33 Hank Booth Carolina Break
34 James Brookshire Slipstream- Craddock Devolpment Team
35 Connor Tankersley Village Volkswagen Elite Cycling Team
36 Daniel Pawlicki Carolina Bicycle
37 Alexander Timkovich Modry/Evergreen Racing
38 Mike Lifshotz Origin-8
39 Aaron Trent Team Roger C. Peace
40 Eric Beatty CatUp Coaching
41 Jeffrey May Colavita
42 Jason Ward www.pre-reg.com
43 Hans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brandon Rudin TEAM headstrong
2 Joshua Bennett Outspokin Bicycles - Augusta
3 Terrence Slifer Queen City Cyclists - NC
4 Kevin Stimson Vork Cycling
5 Steven Farlow Gyros Racing Team pb Carolina Ale House
6 Jason Moore Globalbike Racing
7 Gilbert Bollinger iii CatUp Coaching
8 Robert Carter Celerity Cycling p/b Brooks Systems
9 Jim Payne Carolina Break
10 Larry Sengewalt Presbyterian Sports Medicine/Energy Cafe
11 Cal Ford Massage Envy Cycling p/b Catup.com
12 Asa Duggan Outspokin Bicycles - Augusta
13 Baker Watts Unattached
14 Aidan Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
15 Moe Schlabach Ryobi Outdoor Products
16 Colin Cavaliere Presby Sports Medicine/Energy Cafe.
17 Guenter Heyen Unilin MDF racing team
18 Chris Haid Mojo Cycles Racing
19 Brent Dittenber Bad Cat Racing p/b Irish Cycles
20 Alvin Frias CatUP Coaching Services
21 ? Harry Massage Envy Racing PB Catup.com
22 Brian Porter Unattached
23 Cecilio Cruz Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
24 John Stewart Massage Envy Cycling p/b Catup.com
25 Nicholas Mayernick Crosstown Velo
26 Chris Mathis Carolina Velo/Cycle Center
27 Conor Schunk ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
28 John Cristiano Trysports p/b Timex
29 Allen Duquette mojo cycles racing
30 Jonathan Gibson Massage Envy Cycling p/b Catup.com
31 Greg Campbell Unattached
32 Timmy Supplee Massage Envy Cycling p/b Catup.com
33 Cole Campbell Tumult Racing
34 Aaron Atwater massage envy cycling p/b catup.com
35 Samuel Kophazi Les Amis
36 Walter Montoya TGCR Team Greenville Cycling Racing
37 Eric Middleton ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
38 Jacob Smith Massage Envy Cycling p/b Catup.com
39 Ira Gallagher velo smart performance lab
40 Justin Bristol Kind Human Sports
41 Houston Skipper
42 Joseph Gallagher Team Headstrong
43 Richard Fischer Cushman & Wakefield Racing
44 Ray Freeman Team Headstrong
45 James Brigman SouthMain Cycles Racing
46 Julio Lopez Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
47 John Croom Carolina Break
48 Brian Frazier Team Traveller
49 Josh Jackson Outspokin Augusta
50 Jared Moore TGCR Team Greenville Cycling Racing
51 Andrew Weaver ABRC/AYC Jr.Devo p/b DIY Music
52 Rob Brunken Unattached
53 William Marcheck Triangle Velo
54 Randall Maddox Team headstrong

Men Cat 4 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Mobley Harrell's Bicycle World
2 Keith Mrochek Modry/Evergreen Partners
3 Rodney Almeida Trysports p/b Timex Cycling Team
4 James Carroll Globalbike Charlotte
5 Chris Steele Modry/Evergreen Partners
6 Sean Mckeever Giordana-Clif Bar
7 Kevin Brazell Massage Envy Cycling p/b Catup.com
8 John Luckett Velosports Racing Asheville
9 Unknown Rider
10 Chad Crocker Unattached
11 Randy Cress
12 David Fowley Mojo Cycles Racing
13 Monte Brackett code one cycling team
14 Watson Powell Modry Evergreen Racing
15 Brian Nunn Veloshine Cycling
16 Dan Robbins blood sweat and gears
17 Andy Sherman Cycles de Oro GVC
18 Tory Barbisan MoJo Cycles Racing
19 Scott Moss FELLOW 16 BSG
20 Rodney Davies Rock Hill Bicycle Club
21 Joey Lee Robson Forensic/HHI Cycling
22 Robert Thomas Tailwind cycles
23 William Flowers Mojo Cycles Racing
24 Peter Cassidy Globalbike Club Team
25 Andrew Udinsky Robson Forensic p/b Hilton Head Cycling
26 Joseph Poskie Globalbike Racing
27 Ronald Chrastina Massage Envy Cycling p/b Catup.com
28 William Jenkins Globalbike Charlotte
29 Brock Gabler Cycle de ORO
30 Jim Palistrant CatUP Coaching
31 Keith Isenberg Velo 16 BSG
32 Samuel Hollingsworth Unattached
33 Joe Nix Hilton Head Cycling - Robson
34 Bill Brewer Hilton Head Cycling - Robson forensic p/b Subaru o
35 Mark Yunker Velo Smart Performance Lab
36 Tim Dee Hearts Racing Club
37 Shawn Mccarter Sports T.E.A.M.
38 John Templeton Hilton Head Cycling
39 Gunnar Palm Massage Envy Cycling p/b Catup.com
40 Stephen Shepard Rock Hill Bicycle Club

Men Cat 4 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jim Palmer Outspokin Augusta
2 Chris Steele Modry/Evergreen Partners
3 Robert Moody Tricyclists BRC
4 Brian Baack South Main Cycles Racing
5 Scott Forbis Hilton Head Cycling
6 Roger Payne ABRC
7 Tom Reynolds Team Headstrong
8 Dean Pennypacker Globalbike Charlotte
9 Philip Fisher
10 Robert Kerns Rocky River Road Club
11 Jim Palistrant CatUP Coaching
12 Jay Beam Modry/Evergreen Partners
13 Brad Barnell
14 Curtis Reeves CYCLESDEORO
15 Thomas Ratajczak ABRC
16 David Stevens Raleigh All Stars/Constellation cycling
17 Andrew Gamble
18 Craig Collie SCC
19 Randall Maddox Team headstrong
20 Terry Forrest
21 Mark Bidstrup Unattached
22 Thomas Mcguire Modry Evergreen Partners
23 Kyle Mccoy unattached
24 Dan Mcnamara Team Headstrong
25 Tom Hewitt AtOmic Cycles
26 William Goley Modry Evergreen
27 Randy Mcdougald Team Headstrong
28 Bill Allon
29 Bill Brewer Hilton Head Cycling - Robson forensic p/b Subaru o
30 Stephen Duncan Velosports Mens Racing Team
31 Joe Nix Hilton Head Cycling - Robson
32 David Pendlebury Cone Health/cycles de ORO

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ziyu Jin CatUP Coaching
2 William Humphries
3 Jeremy Walton TrySports p/b Timex
4 Frank Turner Unattached
5 Andy Baker cycletherepy
6 Chris Caamano ICE Racing
7 David Brophy Presbyterian Sports Medicine/Energy
8 Michael Brooke
9 Chase Prezioso Giordana Clif Bar
10 Matthew Spargo South Main Cycles Racing
11 Ronan Cleary
12 Michael Shless south main cycles racing
13 Jason Hinklin UNC Charlotte
14 Eric Rood catUP Coaching
15 Ronald Chrastina Massage Envy Cycling p/b Catup.com
16 Tom Hewitt AtOmic Cycles
17 Zachary Deney BICYCLESPORT
18 Micah Milne MSMOC
19 Jeffrey Dean Presbyterian Sports Medicine/Energy Cafe
20 Dennis Gunson Unattached
21 Jason Conrad
22 Kristopher Sally Les Amis Cycling Devo. Team
23 Andrew Morrison
24 Michael Zurface Velo Smart Performance Lab
25 Peter Vanderhoeven Hilton Head Cycling / Robison Forensic
26 Brock Gabler Cycle de ORO
27 Monte Brackett code one cycling team
28 Mark Bidstrup Unattached
29 Brock Gabler Cycle de ORO
30 Brian Baack South Main Cycles Racing
31 Michael Zurface Velo Smart Performance Lab
32 Jonathan Wilson South Main Cycles Racing
33 Beatty Wolverton Les Amis/Calder Bros. Devo
34 Jan Kriska
35 Boyd Safrit
36 Peter Vanderhoeven Hilton Head Cycling / Robison Forensic
37 Jeffrey Dean Presbyterian Sports Medicine/Energy Cafe
38 Matthew Gregory South Main Cycles Racing
39 Eric Calder Les Amis/Calder Brothers
40 James Taylor Greenville Spinners Bicycle Club
41 Shawn Watkins ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
42 Alastair Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
43 Kevin Nicholson Cycletherapy-Zimmer
44 Robert Orem Unattached
45 Neil Carter Hilton head cycling

Men Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alexey Shmidt United Healthcare of Georgia p/b 706 Project
2 Joshua Whitmore Athletix Cycling Team Benefiting Globalbike
3 Matthew Brooks Team Novo Nordisk Development
4 Brandon Freyer High Country Development p/b Pactimo
5 Luis Flores Happy Tooth Racing
6 Johnny Mitchell Finish Strong Elite Cycling Team
7 Benjamin Zawacki Hincapie Sportswear Development Team
8 Brian Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin
9 Igor Rudalev CRCA / Lupus racing
10 Chris Zieman Happy Tooth Racing
11 Michael Dalterio Team Novo Nordisk Development
12 Peter Eckel Team Novo Nordisk Development
13 Chris Wolhuter Stan's NoTubes P/b Proferrin
14 Brian Arne Finish Strong Elite Cycling Team
15 David Duquette carolina break
16 Richard Kirby Pre-Reg.com
17 Parker Kyzer Cleveland Clinic / RGF Sports Elite Development Te
18 David Flynn Hincapie/Green Creation Cycling Team
19 Maxwell Robb United Healthcare of Georgia p/b 706 Project
20 Daniel Holt United Healthcare of Georgia p/b 706 Project
21 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/The 706 P
22 Ryan Robinson Electric City Endurance
23 Isaac Enderline UCI CT: BMC/Hincapie Sportswear Development Team
24 Oscar Jimenez TGCR Team Greenville Cycling Racing
25 Trey Miller Globalbike Wipes Cycling Team
26 John Jay Happy Tooth Racing
27 Justin Meade Finish Strong Elite Cycling Team
28 Josh Oxendine Asheville Bicycle Racing Club
29 Peter Kay Globalbike Wipes Cycling Team
30 Simon Bennett
31 Spencer Beamer Furman University Alumni
32 William Guillen Happy Tooth Racing
33 Robert O'gorman jr Happy Tooth Racing
34 Ted Hopkins RevolutionCycleSports p/b Lonerider Br
35 Ruud Cremers Team Novo Nordisk Development
36 Marc Williams Globalbike Wipes Cycling Team
37 Daniel Rudalev Iron Data cycling team
38 Christopher Calder Team Athletix Benefitting Globalbike
39 Mark Brown Finish Strong Elite Cycling Team
40 Luis Sanchez Asheville Bicycle Racing Club
41 Erik Broo Happy Tooth Racing
42 Brendan Cornett United Healthcare of Georgia p/b 706 Project
43 Gerd De keijzer Team Novo Nordisk Development
44 Brais Dacal Team Novo Nordisk Development
45 Carlos Norena Finish Strong Elite Cycling Team
46 Nathan Smith Finish Strong Elite Cycling Team
47 Noah Kinney Peloton Sports Group/ McDonalds Cycling Team
48 Diego Garavito Finish Strong Elite Cycling Team
49 Timothy Mccollum Giordana-Clif Bar Cycling Team
50 Richard Bailey Finish Strong Elite Cycling Team
51 Alexander Fisher Happy Tooth Racing
52 William Richter Carolina Break- U23
53 Benjamin Dilley Team Novo Nordisk Development
54 Eric Murphy United Healthcare of Georgia p/b 706 Project
55 Grayson Brookshire Slipstream- Craddock Devolpment Team
56 Noah Metzler Globalbike Wipes Cycling Team
57 David Forkner Athletix Cycling Team Benefiting Globalbike

Women Cat 1

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Caicedo
2 Arden Stelly PainPathways Cycling Team
3 Vanessa Drigo Rose Bandits
4 Nicole Overeem RevolutionCycleSports p/b Lonerider Br
5 Deb Sweeney whitmore Globalbike Wipes Cycling team
6 Hannah Miller PainPathways Cycling Team
7 Sheila Orem Team Kenda
8 Debbie Prouty PCP Race Team
9 Kendra Garrett Team Headstrong
10 Kimberly Nelson Sorella Cycling p/b Hincapie Sportswear
11 Amy Alexander Asheville Bicycle Racing Club
12 Julia Bryant Sorella Cycling P/B Hincapie Sportswear
13 Mary Franceschi Charlotte Sports Cycling

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hannah Arensman ExergyTWENTY16
2 Samantha Bendt MoJo cycles racing
3 Maryann Riley FACT
4 Amie Krasnozon Capital Cycling Club
5 Dory Diavelone Alderman/osp
6 Melissa Mcdonald
7 Trudi Franzel Alderman-OSP
8 Melissa Leto Team Alderman-OSP
9 Sarah Kraxberger Spokeswoman Syndicate p/b Par Cycles
10 Karen Muehl Giordana - Clif Bar
11 Alisa Plymale
12 Stephanie Cole Giordana-Clif Bar
13 Jean Toth Alderman - OSP
14 Brenda Schlabach
15 Jeannie Gibson Massage Envy Cycling p/b Catup.com
16 Stefanie Feltwell Forest Acres Cycling Team
17 Shelby Chrastina Massage Envy Cycling p/b Catup.com
18 Emma Hurst FACT
19 Jill Mcnamara Team Headstrong
20 April Kinney Team Headstrong
21 Marie Schmader PRESBY/ENERGY CAFE
22 Jennifer Wakeman
23 Jennifer Caicedo
24 Christina Maddox Team headstrong
25 Annette Johnston Alderman - OSP
26 Isabella Brookshire ExergyTWENTY16
27 Kerrigan Sunday FACT
28 Allyson Hurst Forest Acres Cycling Team

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with